Hlavní navigace

Web 2.0 Expo - budoucnost je v lidech

 Autor: 29
Milan Dědek 8. 5. 2008

V minulých dnech proběhla v San Franciscu konference Web 2.0 Expo. Nové technologie, mladší generace uživatelů a jejich stále náročnější požadavky jasně formulují něco, co nazýváme Web 2.0. Kupodivu o u nás tak diskutovaných věcech jako je technologie AJAX, blogování nebo barevné ikony nepadlo téměř ani slovo. Všichni to totiž považují za naprostou samozřejmost.

Mezi přednášejícími na konferenci byli zástupci zajímavých start-upů, softwarových gigantů nebo také velikáni Internetu samotného, jako třeba Marc Andreessen (autor vůbec prvního browseru Mosaic, později Netscape) nebo Max Levkin (spoluzakladatel platebního systému PayPal).

Marc Andreessen dostal otázku, pokud se dnes podívá zpět – co ho překvapilo tím, že přetrvalo do dnešních dní, a rozpovídal se o tom, jak vymysleli JavaScript. Psali jsme na zakázku obchodní web a chtěli jsme udělat nákupní košík. Brzy jsme přišli na to, že potřebujeme nějaký programovací jazyk, který by fungoval na prohlížeči. Žádný neexistoval, a tak jsme ho prostě napsali. A protože v té době začínala být populární Java, tak jsme jej nazvali JavaScript. Dneska je JavaScript hybným motorem všech klientských aplikací na všech prohlížečích.

Max Levkin zase poskytl návod na to, jak hodnotit úspěšný prodej internetového start-upu: Vždycky mě zajímá, kolik miliónů lidí celosvětově nás software používá a nemůže bez něho žít, a kolik zaměstnanců firmy se prodejem stane milionáři.

Osobně webu 2.0 hodně věřím. Hodně mě zajímá myšlenka tzv. „user centric“ aplikací, které s konečnou platností ukončí diskuse o „tenkém a tlustém“ klientu a softwarové vývojáře konečně donutí věnovat se potřebám uživatelů a tomu, jak programy udělat tak, aby uživatele bavilo s nimi pracovat.

Použij moji platformu

Komunitní weby, portály a velcí softwaroví hráči se předhánějí v nabídce své infrastruktury pro projekty a aplikace třetích stran. A nabídka je opravdu široká. Začíná u jednotného přihlášení, přes elementární funkce typu news, chat, blog, až po celé komplexní řešení komunitních sítí. Vše zároveň škálovatelné a snadno rozšiřitelné. Zájemcům kromě úspory při tvorbě již „komoditní “ funkčnosti a rychlé implementace nabízejí také potenciální přístup k uživatelům jejich sítě. Hlavně to však dovolí koncentrovat se na jedinečnou funkčnost jejich aplikací a přenechat starosti s částí infrastruktury někomu, kdo k tomu má neporovnatelně lepší předpoklady.

Pro poskytovatele je to zároveň příležitost, jak přes vaše weby a aplikace zvyšovat počet zobrazených stránek a prodlužovat čas u nich strávený. Logicky tedy může být velká část služeb zdarma, pokud vám ovšem nevadí reklama na stránkách.

Příklady:

Přidejme si další rozměr „social“

Sociální sítě prožívají nebývalý rozvoj. Pro celou řadu uživatelů je zalogování do MySpace nebo Facebook prvním úkonem při startu počítače. Počty uživatelů a čas strávený v „online komunitě“ jsou naprosto ohromující. Odhaduje se, že 11 % času na Internetu v USA stráví uživatelé na Facebooku. Člověk prostě chce sdílet se svými známými zážitky, zkušenosti, ale třeba i problémy. Software všeobecně a internetové aplikace nevyjímaje se postupně posunují stále více k modelu vzájemné spolupráce a kolektivní inteligence, tzn od prosté existence (já jsem) přes začlenění do nějaké skupiny (jsem tu s vámi) až po potřebu vzájemné komunikace (co si o mně myslíš).

Jak se toto všechno projevuje? Prvním příkladem je třeba společná tvorba obsahu typu Wikipedia. Dalším pak hodnocení či doporučení knihy na stránkách Amazonu. Posledním příkladem může být chování vašeho e-mailového klienta, který u zpráv od nejčastěji komunikujících známých doplní fotografii s datem narození a naproti tomu zprávy od neznámých odesílatelů hodí do koše.

Sociální sítě umožní dosud nevídaným způsobem „ověřovat“ kvalitu a solidnost nějaké služby nebo výrobku. Budou k tomu mít výborné předpoklady ve formě sdílených bookmarků, databáze osobních zkušeností nebo zákaznických hodnocení. Toto všechno bude určovat výsledky vyhledávaní, nabídku služeb nebo třeba chování anti-spamových a anti-phishingových programů.

Příklady:

Web 2.0 jako podnikové řešení

Zcela jednoznačně je pryč doba, kdy elementární prvky web 2.0 jako je online komunikace, komunity a mashupy zajímaly pouze nadšence a mohli jste je vidět jen na těch nejpokrokovějších (zákaznických) webech. Dnes již existuje celá řada úspěšných nových firem, osvědčených řešení a standardních technologií. Hlavně však vyrostla nová generace uživatelů. Pracují s počítačem a Internetem úplně jinak než to děláme my, nepamatují si jeho počátky a vůbec nemají potřebu se ohlížet zpět. Z puberťáckých blogerů a členů online komunit se pomalu stávají zaměstnanci velkých korporací. A ti zcela logicky vyžadují stejnou funkčnost od vnitropodnikových systémů, se svými kolegy chtějí chatovat a do zahraničních poboček volat pomocí Skype. Tento faktor, spolu s nově objeveným prostorem pro velké softwarové hráče, bude hybným motorem tohoto trendu. Mashup-ujete už váš firemní SAP?

Anketa

Jste pravidelným členem sociálních sítí na Internetu?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Podnikatel.cz: Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Platební brány a EET? Stále s otazníkem

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Podnikatel.cz: S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

S.r.o. využívá cizí auto. Jak je to s daněmi?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: 5 přírodních tipů na bolest v krku

5 přírodních tipů na bolest v krku

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?