Hlavní navigace

Web není Internet, a jak vám to pokazí život

Vojtěch Bednář 14. 5. 2009

Že pojem „web“ neznamená totéž co „Internet“, víme všichni. Že pro většinu lidí je „web“ totéž co „Internet“, víme také všichni. Ale víte, že právě tato běžná záměna se vám může stát osudnou?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Začněme s přídechem odpudivého školometství. V dobách, kdy si Internet začal dobývat cestu ze škol a výzkumných zařízení do firem a do lidských domovů, mohla síť svým uživatelům nabídnout škálu různých služeb. K jejich používání jste potřebovali mnoho různých programů – jeden pro stahování souborů, jeden pro chatování s kamarády, další k vybírání pošty.

Postupné zaplňování internetového prostoru technologickými laiky ale způsobilo, že bylo potřeba za prvé rozšířit množství služeb, za druhé zredukovat počet nástrojů nutných k jejich provozu. Výsledek? Většina „Internetu“ se vecpala do okna webového prohlížeče. Pomocí tohoto programu chatujeme, vybíráme si e-mail, platíme v bance, čteme zprávy, prohrajeme státní sociální podporu v kasinu, atd. Zkrátka a dobře, většina „obyčejných“ uživatelů ztotožňuje „Internet“ s webem, abychom byli ještě přesnější, s webovým prohlížečem. Mnozí se pak diví, že jsou k Internetu připojeni i dávno poté, co webový prohlížeč zavřeli.

Většinou to nevadí. Normální lidé se spolu domluví, odborníci nad nimi přimhouří oko (s odkazem na to, že se tak lépe domluví). Baví-li se odborníci navzájem, vědí o čem.

Existují ovšem mezní přesahy, kdy opravdu není jedno, že web není Internet a naopak. A záměna oněch přece tak stejných pojmů může nesmírně vadit. Typický je příklad nešťastného uživatele, který něco vysvětluje brunátnému správci sítě. Ten doslova „teče“ z jeho matení, jež mu znemožňuje pochopit problém, možná to znáte. Chyba leží samozřejmě na straně admina (on je tu pro uživatele), a postiženému poruchou nelze nic vyčítat.

Jsou ale i jiné příklady. Za poslední asi tak měsíc a něco jsem se setkal, v nešťastné roli oponenta, se dvěma diplomkami a dvěma studentskými projekty, které trpěly právě touto vadou. Kdyby narážely na problematiku Internetu jen okrajově, přehlédl bych vyjmenovávání „internetových formulářů“ jako lidský omyl. Protože však nejmenovaná autorka s příslušnou terminologií operovala pravidelně a celou práci na Internetu postavila (definice byla mimochodem převzata z knihy z r. 1995), běžná záměna pojmů u ní dostala trochu jiný tvar – ocitla se na hraně mezi laikem a odborníkem. Na hraně, kde se vyžaduje přesná znalost terminologie, ale kde ji autor příslušného spisu nezná, respektive nenašel.

MIF16

Stejným problémem onemocněla skupina studentů, kteří označili Facebook za „internetový profil“, a to ve výzkumném díle věnovaném zábavě na Internetu (mimochodem, při vší úctě k pomalu se posouvajícímu download baru považují za zábavu i stahování filmů). Skype je dle jejich názoru „internetovým serverem“ a naopak Miranda komunikační sítí. Že ani v tomto případě nejde o náhodný kontakt s tématem, ale součást koncentrované práce, myslím není třeba dodávat.

Jsou věci, které mohou člověku opravdu pokazit život. Třeba posudek od méně tolerantního oponenta, než je má maličkost. Že Internet je v běžné mluvě zcela ztotožněn s webem, je pochopitelné. Nicméně běžnou mluvu by si člověk neměl nosit tam, kam nepatří. Jinak tím působí velikou nepříjemnost sám sobě, a zbytečnou bolest těm, kteří to pak musí číst.

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase