Hlavní navigace

Webová vaječina

Vojtěch Bednář 28. 5. 2009

Poté, co nejmenovaný vůdce opoziční strany dostal množstvím vajíček větším než malým, nastal ten pravý čas položit si opět, již poněkolikáté, otázku nad průnikem reálného a virtuálního světa. Podle některých novinářů totiž Paroubka torpédovala „komunita z Facebooku“.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Ve středu, 27. května večer měla skupina „Vejce pro Paroubka v každém městě“ na serveru Facebook necelých padesát tisíc členů. A tak se není co divit, že mnozí novináři se právě na ni nasměrovali při hledání příčin toho, proč je onen nyní již jmenovaný vůdce opoziční strany v průběhu své aktuální předvolební kampaně terčem historicky velmi starého, ale to neznamená, že nemoderního útoku. Po nedoporučování Evropskou komisí nezletilcům se tak tento momentálně nejúspěšnější „komunitní“ server stal opět předmětem přesahujícím z virtuálního do skutečného světa. Možná by stálo za to opět se zamyslet nad reálnými možnostmi takových přesahů.

Osobně jsem dlouhodobým zastáncem názoru, že obecně je přesah čistě virtuálních aktivit do reality velmi omezenou záležitostí. Jak ale dokazuje například úspěšná kampaň Baracka Obamy na funkci amerického prezidenta, online nástroje mohou být účinnou zbraní ve zcela reálném politickém boji. Obzvláště tam kde jde o to mobilizovat mladé lidi, kteří jsou k politice jinak apatičtí.

Vlastností Facebooku je jednak možnost velmi snadno vytvořit zájmovou skupinu někoho proti něčemu nebo za něco, a jednak to, že je neméně snadné se k ní připojit. Podobně jako v reálném světě ovšem členství ve skupině neznamená, že se člověk stane členem aktivním – v tomto případě vrhačem vajec. Co to znamená?

Většina těch, kteří se k virtuální skupině připojili tak učinili pouze proto, aby vyjádřili dané myšlence své sympatie. Skupinu dále nenavštíví, ve fóru nediskutují, žádným způsobem se na její činnosti aktivně nepodílí.

Po této většině následuje podstatně menší, ale o to aktivnější část členstva, která  si v myšlence zasypání neoblíbeného politika omeletou libuje. Jediné, co tito lidé dělají, je, že o tom komunikují. Baví se spolu, píší příspěvky do fóra, jsou aktivními insidery. Aktivně sympatizují s těmi, kdož se odhodlali k činu, ale sami se k němu neodhodlají.

Poslední skupinou, zcela jistě nejmenší, jsou aktivisté. Lidé, kteří skutečně přijdou na demonstraci, a ať už metají vejce nebo postávají okolo s transparenty, jsou aktivními účastníky. Tito lidé se stávají skutečnou součástí politického diskursu, ale ve skutečnosti jsou pouze špičkou pyramidy desetitisíců těch, kteří se označili za osoby sdílející nosnou myšlenku – vrhnout na stranického předáka vejce.

Pokud byl tedy zdrojem vlny žloutko-bílkových střel skutečně Facebook, nebo pokud výrazně přispěl k rozšíření této vlny, má struktura pasivních, polopasivních a aktivních podporovatelů dané myšlenky podobný tvar jako struktura kteréhokoliv sociálního hnutí. Hnutí, které se zrodilo ve virtuálním prostoru a přesáhlo z něj, byť jen svou velmi malou částí – osobně odhaduji cca 1% – z tohoto prostoru ven. Je samozřejmě otázkou, stalo-li se tak spontánně, nebo zda jde o akci, která je od počátku (nebo od nějakého stádia) organizována, a je součástí guerillového marketingu jiných subjektů.

MIF16

Mohli bychom tedy říct, že v politickém diskursu je přesah virtuálního světa do reality možný. V USA výsledkem voleb, u nás (prozatím) projevy odporu vůči konkrétní osobě. Je to zajímavé ponaučení.

A pak by člověk řekl, že z Internetu vejce létat nemohou…

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

DigiZone.cz: Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom