Hlavní navigace

Webová vaječina

Vojtěch Bednář

Poté, co nejmenovaný vůdce opoziční strany dostal množstvím vajíček větším než malým, nastal ten pravý čas položit si opět, již poněkolikáté, otázku nad průnikem reálného a virtuálního světa. Podle některých novinářů totiž Paroubka torpédovala „komunita z Facebooku“.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Ve středu, 27. května večer měla skupina „Vejce pro Paroubka v každém městě“ na serveru Facebook necelých padesát tisíc členů. A tak se není co divit, že mnozí novináři se právě na ni nasměrovali při hledání příčin toho, proč je onen nyní již jmenovaný vůdce opoziční strany v průběhu své aktuální předvolební kampaně terčem historicky velmi starého, ale to neznamená, že nemoderního útoku. Po nedoporučování Evropskou komisí nezletilcům se tak tento momentálně nejúspěšnější „komunitní“ server stal opět předmětem přesahujícím z virtuálního do skutečného světa. Možná by stálo za to opět se zamyslet nad reálnými možnostmi takových přesahů.

Osobně jsem dlouhodobým zastáncem názoru, že obecně je přesah čistě virtuálních aktivit do reality velmi omezenou záležitostí. Jak ale dokazuje například úspěšná kampaň Baracka Obamy na funkci amerického prezidenta, online nástroje mohou být účinnou zbraní ve zcela reálném politickém boji. Obzvláště tam kde jde o to mobilizovat mladé lidi, kteří jsou k politice jinak apatičtí.

Vlastností Facebooku je jednak možnost velmi snadno vytvořit zájmovou skupinu někoho proti něčemu nebo za něco, a jednak to, že je neméně snadné se k ní připojit. Podobně jako v reálném světě ovšem členství ve skupině neznamená, že se člověk stane členem aktivním – v tomto případě vrhačem vajec. Co to znamená?

Většina těch, kteří se k virtuální skupině připojili tak učinili pouze proto, aby vyjádřili dané myšlence své sympatie. Skupinu dále nenavštíví, ve fóru nediskutují, žádným způsobem se na její činnosti aktivně nepodílí.

Po této většině následuje podstatně menší, ale o to aktivnější část členstva, která  si v myšlence zasypání neoblíbeného politika omeletou libuje. Jediné, co tito lidé dělají, je, že o tom komunikují. Baví se spolu, píší příspěvky do fóra, jsou aktivními insidery. Aktivně sympatizují s těmi, kdož se odhodlali k činu, ale sami se k němu neodhodlají.

Poslední skupinou, zcela jistě nejmenší, jsou aktivisté. Lidé, kteří skutečně přijdou na demonstraci, a ať už metají vejce nebo postávají okolo s transparenty, jsou aktivními účastníky. Tito lidé se stávají skutečnou součástí politického diskursu, ale ve skutečnosti jsou pouze špičkou pyramidy desetitisíců těch, kteří se označili za osoby sdílející nosnou myšlenku – vrhnout na stranického předáka vejce.

Pokud byl tedy zdrojem vlny žloutko-bílkových střel skutečně Facebook, nebo pokud výrazně přispěl k rozšíření této vlny, má struktura pasivních, polopasivních a aktivních podporovatelů dané myšlenky podobný tvar jako struktura kteréhokoliv sociálního hnutí. Hnutí, které se zrodilo ve virtuálním prostoru a přesáhlo z něj, byť jen svou velmi malou částí – osobně odhaduji cca 1% – z tohoto prostoru ven. Je samozřejmě otázkou, stalo-li se tak spontánně, nebo zda jde o akci, která je od počátku (nebo od nějakého stádia) organizována, a je součástí guerillového marketingu jiných subjektů.

Mohli bychom tedy říct, že v politickém diskursu je přesah virtuálního světa do reality možný. V USA výsledkem voleb, u nás (prozatím) projevy odporu vůči konkrétní osobě. Je to zajímavé ponaučení.

A pak by člověk řekl, že z Internetu vejce létat nemohou…

Našli jste v článku chybu?

28. 5. 2009 11:13

uživatel si přál zůstat v anonymitě
A myslim, ze kdyby tupohlav jezdil podobne jako on, tak to schyta uplne stejne. Tohle totiz neni o tom kdo je modrej/cervej nebo oranzovej, ale o tom, zeu z vsichni bez rozdilu lidi serou.

V tomhle state bohuzel neexistuje jinej zpusob jak vyjadrit nespokojenost.

28. 5. 2009 13:54

Petr (neregistrovaný)
Myslím si to samý. Včera jsem šel kolem mítingu modrejch ptáků a kdybych měl nějaký vejce po ruce, taky bych si s radostí hodil. Když člověk vidí ty ksichty a co ve skutečnosti napáchali za poslední roky na místní úrovni (společně s ostatními stranami), tak si nic jinýho nezaslouží. Není to ale otázka barvy - všechno to jsou prakticky zájmový skupiny, které mají za svůj cíl jen mít co nejvíc pod kontrolou přerozdělování prostředků na všech úrovních, aby jim mohlo zůrnými sofistikovanými způsoby …
DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá