Hlavní navigace

Weby skoupých na všech sloupích

David Litvák 8. 9. 2000

Mám takové jedno oblíbené, skoro varietní číslo. Poprvé se mi povedlo bezděky, podruhé jsem využil identické situace naučeným způsobem, od třetího opakování už jsem s možnostmi realizace kalkuloval. Jde o číslo celkem nenáročné, jehož dopad bývá bezprostřední a nepopiratelný - a možná i vám se někdy bude hodit.

Takže: sedíte s někým v restauraci, kavárně nebo kdovíkde a z obchodních, osobních či jen standardně ješitných důvodů svůj protějšek přesvědčujete o tom, jak úžasná, nezadržitelná, nepominutelná, přelomová a zásadní věc je Internet. Váš protějšek používá slova jako „nevím“, „pochybuji“, „ztěží“ a „nezdá se mi“, vy oponujete termíny „rozhodně“, „bez pochyb“, „určitě“ a „mýlíš se“. Dříve nebo později pak nadejde okamžik, kdy se budete muset omluvit a na chvíli opustit prostory hlavního sálu – vše je věcí načasování, vašeho protihráče byste v optimálním případě měli mít tou dobou už skoro na lopatkách. Pokud debata neprobíhá v nádražním bufetu, máte pak zhruba padesátiprocentní šanci, že na toaletách naleznete papírové utěrky potištěné webovou adresou jejich německého výrobce. Návrat do sálu s lehce provlhlým ubrouskem a fatálním konstatováním „vidíš? už je to prostě všude…“ nemůže mít jiný výsledek, nežli váš naprostý triumf.

Tím končí dnešní lekce Poradce mladého lovce investorů a začíná úvaha na téma „URL a užité umění“. Jsou všude. Na propiskách. Na tričkách. Skleničkách. Na autech, na taškách, na aktovkách, na letadlech, na větrovkách, jsou ve zlatém rámečku, na nočním stolečku… tam všude straší wé wé wé tečky cé zet. S největší pravděpodobností v tomhle směru nikterak nezaostáváme za rozvinutou cizinou, přesto se zdá, že určitá ex-RVHP specifika bychom v naší reklamní scéně našli, konkrétně v oblasti „outdoorové“ neboli „zdveřní“.

Není to tak dávno, co jsem půl roku den co den při průjezdu přes Špejchar zíral na ušmudlaný hadr obepínající nárožní zábradlí, zvoucí kolemjedoucí na www.svatba.cz. Ani po půl roce jsem ho nepochopil – natož abych se na web podíval.

Pokud jste někdy přijížděli k Praze po dálnici třeba směrem od Hradce Králové nebo z Mladé Boleslavi, třeba jste zaregistrovali na jednom z přejezdů nad dálnicí plachtu www.techniserv.cz. Pokud ano, určitě vám teď vrtá hlavou, jak to, že jsem si po zbylých třicet kilometrů cesty dokázal onu adresu zapamatovat. Léta dřiny, přátelé. Navíc jsem svého času jezdil obden do Kolína.

Další a nové cesty a výlety znamenají vždy další a nová setkání s variantami transparentového marketingu webových adres, přesto se mi dodnes nepodařilo zodpovědět si uspokojivě na otázku: co si od toho slibují?

Jen jedinkrát jsem musel ocenit nápaditost, patřičnost i dokonalou cílenost WWW nápisu na plotě. Krok sun krok kolony vozidel v Korunovační ulici v Praze nabízí každé dopoledne neměnný pohled na frontu před vchodem ruské ambasády – a nově i na naproti umístěný nápis „www.vizumdorus­ka.cz“. Čtyři dny jsem jezdil kolem a každý den jsem se proklínal, že jsem si opět zapomněl vzít fotoaparát, abych tuto brilantní ukázku vítězství nápadu nad financemi zdokumentoval do učebnic reklamy. Čtvrtý den jsem se na inzerovaný web podíval.

WT100

Jediný fakt, který mi pustá úvodní stránka sdělila, byl ten, že jsem její jedenáctý návštěvník.

(A pokud ještě nejste na Internetu zcela zabydlení, tak vám to raději přeložím: kromě mne a webmastera je web ruských víz všem ukradený. Svoloč jedna.)

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

Google bude mít dvě varianty: pro PC a mobily

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Podnikatel.cz: Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Dali slevu, která se nevyplatila. Pozor na to

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám