Hlavní navigace

WHOIS: Komu patří české domény?

Marek Antoš 6. 4. 2000

Minulý týden jsem na Lupě nadšeně psal o novém WHOISu pro české domény, kromě jiného jsem však zalitoval, že na rozdíl od RIPE český WHOIS zatím neumí reverzní záznamy. Jak se však ukázalo, není to pravda: je to sice poněkud složité, ale možné to je. Je tedy možné například zjistit, jaké domény má zaregistrovaný konkétní subjekt.

Ke sledování informací o doménách mám již delší čas vlastně hned dva důvody. Především je to jakýsi obecný zájem o to, kdo stojí za kterou doménou a kolik jich má zaregistrováno, což by se dalo nazvat skoro profesní úchylkou. Druhý důvod vyplývá z toho, že jsme na Lupě již před drahnou dobou zveřejnili doménové stránky spolu s webovým interfacem pro WHOIS RIPE a samozřejmě se snažíme sem soustředit maximum informací, které jsou dostupné. Právě možnost reverzního vyhledávání v RIPE, díky němuž se každý může přesvědčit, které domény jsou zaregistrovány na konkrétní osobu, se mi vždycky velmi líbil. V současné době je však použitelný jen částečně, protože vychází z údajů v RIPE, které jsou, jak známo, zastaralé.

Na můj povzdech v předchozím článku však zareagoval pan Martin Peterka, který má v KPNQwestu domény na starosti. Jak mi vysvětlil, přestože to na první pohled není zřejmé, tento způsob dotazů je možný i na českém WHOISu. Jak sám připouští, problém je v neexistenci nápovědy k celému WHOISu, což by mělo být záhy napraveno. Do té doby vám snad pro vaše pokusy poslouží následující návod.

Vzhledem k tomu, že český NIC používá na rozdíl od dvoustupňové struktury RIPE (osoba-doména) třístupňovou hierarchii (osoba-subjekt-doména), není možné se k požadovaným výsledkům dobrat hned prvním dotazem. Nejprve je třeba zjistit, jaký handle má daná osoba, například dotazem:

drson:~$ whois "Ondrej Neff"@whois.nic.cz

Podle odpovědi má Ondřej Neff zaregistrované dvě osoby, pro jednoduchost se vydáme jen po stopách jedné z nich, on343-ripe. Kdybychom použili stejný příkaz pro tuto zkratku, zjistíme kompletní údaje o této osobě, například adresu, e-mail a podobně. My však potřebujeme zjistit, v jakých subjektech působí, proto musíme použít jiný příkaz:

drson:~$ whois "-s role:adminc on343-ripe"@whois.nic.cz

Podle odpovědi působí tato osoba jako administrativní kontakt v dalších dvou subjektech, my si vybereme třeba on343-ripe_xx a pak již velmi podobným příkazem jako v předchozím případě zjistíme, pro které domény je tento subjekt admin-c.:

drson:~$ whois "-s domain:adminc on343-ripe_xx"@whois.nic.cz

A hle – podle odpovědi má tento Ondřej Neff zaregistrovány domény digineff.cz, hyena.cz, i-pes.cz a neviditelnypes.cz, tedy nic překvapivého. Kdybychom však chtěli mít úplný přehled, museli bychom ještě projít ostatní kontakty po cestě, které jsme pro jednoduchost vynechávali.

Pro jednoduchost jsem popsal pouze hledání podle administrativního kontaktu. Kompletní přehled indexů, podle kterých je možné databázi prohledávat, získáte přímo od whoisu, pokud mu položíte dotaz s parametrem  -S

Pokud jde o naše doménové stránky, používáme zatím i nadále webové rozhraní CZ.NICu, protože údaje ve WHOISu jsou na rozdíl od tohoto rozhraní aktualizovány pouze jednou denně. Proto zatím nezvládají ani tyto reverzní dotazy, nicméně s jejich zařazením do našeho systému samozřejmě počítáme.

KL_HLASOVANI

Zlatý čas, kdy bylo možné informace o vlastněných doménách zjišťovat takřka lusknutím prstů, je však tak jako tak pryč. Důvodem je skutečnost, že po převodu staré databáze domén z RIPE do nového formátu CZ.NICu a nastartování nového systému registrací je v celé databázi poněkud zmatek, protože jedna konkrétní osoba je často reprezentována množstvím různých zkratek. Přesto je tato možnost, kterou KPNQwest díky svému WHOISu otevřel, nepochybně užitečná.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET