Hlavní navigace

WHOIS pro české domény konečně v provozu!

Marek Antoš 31. 3. 2000

Již bezmála před sedmi měsíci došlo ke změnám v systému registrací domén a v důsledku toho také k tomu, že údaje o doménách v RIPE přestaly být aktuální. Včera byl učiněn první krok k tomu, aby byl tento stav napraven: KPNQwest (dříve EUnet) spustil testovací provoz svého WHOISu.

WHOIS servery jsou asi nejdůležitějším zdrojem informací o doménách po celém světě. V Evropě se používá všem dobře známý server RIPE (whois.ripe.net), který však o českých doménách již sedm měsíců tvrdí něco jiného, než jaká je realita. To má řadu negativních důsledků, protože často dochází ke zmatení o tom, kdo určitou doménu skutečně vlastní. Mám dokonce osobní zkušenost s tím, že jsem dostal stížnost na spam, který byl zaslán z domény, u které jsem dodnes uveden v RIPE jako jeden z kontaktů. Tato doména však byla mezitím zrušena a znovu zaregistrována někým úplně jiným: to se však v RIPE samozřejmě nijak neodrazilo. Lidé z Čech, kteří potřebují zjistit, komu určitá doména patří, mají celkem reálnou možnost tak učinit například na serveru KPNQwestu (resp. CZ.NICu), kde jsou tyto údaje už velmi dlouho dostupné skrze webové rozhraní (totéž máme nakonec i na Lupě). Pokud má však s určitou doménou problém někdo ze zahraničí, jen stěží ho napadne, že data v RIPE jsou zcela zavádějící a měl by se dívat někam na web.

Když už došlo k tomu, že údaje o doménách v RIPE přestaly být aktualizovány, měly být alespoň jedním šmahem smazány, aby nikoho nemátly; to se však, jak víme, nestalo. Mnohem lepší by přitom bylo udržovat i nadále platné údaje v obou databázích, to ale není dost dobře možné vzhledem k tomu, že CZ.NIC/KPNQwest používá oproti RIPE zcela odlišný formát a dokonce i strukturu databáze domén. Ani podobná situace přitom není neřešitelná – existují národní domény, které obdobnou situaci řeší tím, že provozují vlastní WHOIS a ve svém záznamu v RIPE nastaví, aby byly všechny dotazy do této domény předány na tento server. V praxi to pak vypadá, že se sice kdokoliv může zeptat WHOIS serveru RIPE, ten se však „zeptá“ konkrétního serveru nižší úrovně a vrátí jeho odpověď.

Podobné řešení by bylo vhodné i u nás, nutnou podmínkou je však existence vlastního WHOIS serveru, což byl doposud problém. KPNQwest však včera oficiálně oznámil, že spouští testovací provoz svého WHOIS serveru na adrese whois.nic.cz. Jak mi potvrdil Martin Peterka z KPNQwestu, který má otázku domén v této společnosti na starosti, jde o první krok k provázání s RIPE – konkrétnější časový horizont, dokdy by k němu mělo dojít, však zatím sdělit nechtěl. Ještě předtím je navíc třeba smazat současné záznamy druhé úrovně.

Podle některých odborníků by však realizace zřetězení mohla být rychlejší, než si myslíme: na rozdíl od záznamů druhé úrovně totiž údajně záznam naší národní domény v RIPE není zamčený, takže by ho teoreticky mohl příslušně změnit kdokoliv s příslušnými znalostmi. Až do smazání starých záznamů by však i v takovém případě provázání fungovalo jen pro domény, které byly registrovány až po 1.9.1999 a v RIPE dosud vůbec nejsou. Jde však samozřejmě o čistě hypotetickou možnost, ve skutečnosti si počkáme až na příslušnou domluvu KPNQwestu s RIPE.

Nastavení českého WHOIS serveru je zatím poměrně dost restriktivní, na rozdíl od RIPE kupříkladu neumí reverzní dotazy, které by umožnily například zjistit všechny domény, jež vlastní nějaký konkrétní subjekt. Podle Peterky je však určitý restriktivní režim záměrem s tím, že by postupně mohl být uvolňován. Osobně se domnívám, že cílem by měla být minimálně stejná otevřenost, jako nabízí samotný RIPE.

WT100

Spuštění vlastního WHOIS serveru nelze hodnotit jinak než pozitivně, přestože bych si osobně představoval, že se tak stane podstatně dříve. Snad je to předzvěstí dalších změn k lepšímu, které CZ.NIC s KPNQwestem doposud odkládaly s tím, že jsou důležitější záležitosti k vyřešení.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Jak nosit dítě v zimě?

Jak nosit dítě v zimě?

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?