Hlavní navigace

Wiki neWiki

František Fuka 12. 9. 2005

Dnes bych chtěl psát o věci jménem TiddlyWiki, která je trochu Wiki a trochu něco, co tu ještě nebylo. Zkuste se nejdřív podívat na stránku tiddlywiki.com a pár minut tam na něco náhodně klikejte, ať máte základní představu, o čem bude řeč.

Dnes bych chtěl psát o věci jménem TiddlyWiki, která je trochu Wiki a trochu něco, co tu ještě nebylo. Zkuste se nejdřív podívat na stránku tiddlywiki.com a pár minut tam na něco klikejte, ať máte základní představu, o čem bude řeč.

Striktně vzato, TiddlyWiki pravděpodobně ani není Wiki, protože neumožňuje různým uživatelům, aby jej kolaborativně upravovali. U jeho jednotlivých položek („Tiddlerů“) sice vidíte jejich autory, ale není možné (aspoň ne v defaultním „vanilla“ TiddlyWiki) ukládat změny zpět na server. Proč tomu tedy autor říká Wiki a k čemu to celé je vlastně užitečné?

TiddlyWiki slouží k zobrazování Tiddlerů, které jsou spolu provázány pomocí „WikiSlov“ a jejich text je formátován pomocí speciálních značek, které mají působit „lidštěji“ než HTML. Například když chci napsat slovo podtrženě, udělám to __takto__. Když chci do Tiddleru vložit odkaz na jiný Tiddler o svém křečkovi, stačí pouze použít WikiSlovo „MujKrecek“. (Aby to správně fungovalo s diakritikou, je zapotřebí drobná úprava.)

Tiddlery mají být krátké a na obrazovce jich má být vidět několik najednou. Možná vás zaujal animovaný efekt, který jste viděli při klikání na jeho odkazy, ale zajímavější je podle mě skutečnost, že jednotlivé Tiddlery se odnikud nenahrávají. Jakmile navštívíte tiddlywiki.com (nebo jinou stránku s jiným TiddlyWiki), váš browser nahraje jeden HTML dokument, který obsahuje celý obsah dané Wiki, stejně jako všechny skripty potřebné k jeho zobrazování a editaci. Pokud uložíte dokument tiddlywiki.com/in­dex.html na svůj harddisk, získáte tím celý obsah této Wiki i kompletní software, který TiddlyWiki „pohání“ (a je open source). Pokud do TiddlyWiki přidáte nový obsah, můžete ho uložit na svůj harddisk pomocí jeho funkce AutoSave (která opět uloží všechno do jednoho HTML souboru).

Tato implementace Wiki mi přišla natolik neobvyklá, že mi dost dlouho trvalo, než jsem si aspoň trochu srovnal v hlavě, co z toho vyplývá za nevýhody a výhody. Nevýhodou je například skutečnost, že než se vám Wiki zobrazí, musí se stáhnout všechna jeho data (ani jeden megabyte textu ale prý není pro TiddlyWiki problémem), nebo poněkud kostrbatě vypadající permalinky na konkrétní Tiddlery. A samozřejmě může být za nevýhodu považováno i to, že TiddlyWiki není Wiki :-)

MIF16

Výhody spočívají v tom, že pro implementaci TiddlyWiki na svém serveru nepotřebujete mít naprosto žádné skripty nebo databáze, že ho můžete snadno přenášet jako jeden soubor na disketě nebo flash disku, že ho můžete snadno editovat kdekoliv, kde je k dispozici novější internetový prohlížeč. A přináší vám zcela nový způsob, jak procházet prolinkované online informace. (Což může leckdo brát jako nevýhodu, protože si na to uživatel musí nějakou dobu zvykat, než se odnaučí klikat v prohlížeči na tlačítko „back“).

Netvrdím, že začnu TiddlyWiki okamžitě aktivně používat (pochopitelně je užitečné pro zcela jiný typ projektů než klasická Wiki). Ale považuji ji za perfektní příklad toho, jak dnešní browsery umožňují „uchopit problém“ ze zcela jiného úhlu, než se při „návrzích IT řešení“ sluší. V glose nemá smysl rozebírat tagy, makra, CSS layouty, menu v pravé části obrazovky a další věci, které TiddlyWiki velmi elegantně umožňuje. Pokud vás zajímají, podívejte se, k čemu TiddlyWiki používají jiní (a jak kostrbatě vypadají ty permalinky).

Anketa

Používáte dial-up?

V anketě nejsou žádné odpovědi!
Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...