Hlavní navigace

Wiki neWiki

František Fuka

Dnes bych chtěl psát o věci jménem TiddlyWiki, která je trochu Wiki a trochu něco, co tu ještě nebylo. Zkuste se nejdřív podívat na stránku tiddlywiki.com a pár minut tam na něco náhodně klikejte, ať máte základní představu, o čem bude řeč.

Dnes bych chtěl psát o věci jménem TiddlyWiki, která je trochu Wiki a trochu něco, co tu ještě nebylo. Zkuste se nejdřív podívat na stránku tiddlywiki.com a pár minut tam na něco klikejte, ať máte základní představu, o čem bude řeč.

Striktně vzato, TiddlyWiki pravděpodobně ani není Wiki, protože neumožňuje různým uživatelům, aby jej kolaborativně upravovali. U jeho jednotlivých položek („Tiddlerů“) sice vidíte jejich autory, ale není možné (aspoň ne v defaultním „vanilla“ TiddlyWiki) ukládat změny zpět na server. Proč tomu tedy autor říká Wiki a k čemu to celé je vlastně užitečné?

TiddlyWiki slouží k zobrazování Tiddlerů, které jsou spolu provázány pomocí „WikiSlov“ a jejich text je formátován pomocí speciálních značek, které mají působit „lidštěji“ než HTML. Například když chci napsat slovo podtrženě, udělám to __takto__. Když chci do Tiddleru vložit odkaz na jiný Tiddler o svém křečkovi, stačí pouze použít WikiSlovo „MujKrecek“. (Aby to správně fungovalo s diakritikou, je zapotřebí drobná úprava.)

Tiddlery mají být krátké a na obrazovce jich má být vidět několik najednou. Možná vás zaujal animovaný efekt, který jste viděli při klikání na jeho odkazy, ale zajímavější je podle mě skutečnost, že jednotlivé Tiddlery se odnikud nenahrávají. Jakmile navštívíte tiddlywiki.com (nebo jinou stránku s jiným TiddlyWiki), váš browser nahraje jeden HTML dokument, který obsahuje celý obsah dané Wiki, stejně jako všechny skripty potřebné k jeho zobrazování a editaci. Pokud uložíte dokument tiddlywiki.com/in­dex.html na svůj harddisk, získáte tím celý obsah této Wiki i kompletní software, který TiddlyWiki „pohání“ (a je open source). Pokud do TiddlyWiki přidáte nový obsah, můžete ho uložit na svůj harddisk pomocí jeho funkce AutoSave (která opět uloží všechno do jednoho HTML souboru).

Tato implementace Wiki mi přišla natolik neobvyklá, že mi dost dlouho trvalo, než jsem si aspoň trochu srovnal v hlavě, co z toho vyplývá za nevýhody a výhody. Nevýhodou je například skutečnost, že než se vám Wiki zobrazí, musí se stáhnout všechna jeho data (ani jeden megabyte textu ale prý není pro TiddlyWiki problémem), nebo poněkud kostrbatě vypadající permalinky na konkrétní Tiddlery. A samozřejmě může být za nevýhodu považováno i to, že TiddlyWiki není Wiki :-)

Výhody spočívají v tom, že pro implementaci TiddlyWiki na svém serveru nepotřebujete mít naprosto žádné skripty nebo databáze, že ho můžete snadno přenášet jako jeden soubor na disketě nebo flash disku, že ho můžete snadno editovat kdekoliv, kde je k dispozici novější internetový prohlížeč. A přináší vám zcela nový způsob, jak procházet prolinkované online informace. (Což může leckdo brát jako nevýhodu, protože si na to uživatel musí nějakou dobu zvykat, než se odnaučí klikat v prohlížeči na tlačítko „back“).

Netvrdím, že začnu TiddlyWiki okamžitě aktivně používat (pochopitelně je užitečné pro zcela jiný typ projektů než klasická Wiki). Ale považuji ji za perfektní příklad toho, jak dnešní browsery umožňují „uchopit problém“ ze zcela jiného úhlu, než se při „návrzích IT řešení“ sluší. V glose nemá smysl rozebírat tagy, makra, CSS layouty, menu v pravé části obrazovky a další věci, které TiddlyWiki velmi elegantně umožňuje. Pokud vás zajímají, podívejte se, k čemu TiddlyWiki používají jiní (a jak kostrbatě vypadají ty permalinky).

Anketa

Používáte dial-up?

V anketě nejsou žádné odpovědi!
Našli jste v článku chybu?

17. 9. 2005 17:53

Frantisek Fuka (neregistrovaný)
Firefox/Linux, Unicode.

17. 9. 2005 17:37

Jirka (neregistrovaný)
Ja mam kombinaci firefox/linux, jako locale pozivam iso-8859-2, tak nevim. Co mate za konfiguraci vy?
DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí