Hlavní navigace

Wikileaks - od nechráněných informací k nechráněnému sexu

Michal Černý 9. 12. 2010

Týden šílenství kolem Wikileaks gradoval. Jeho tvář J. Assange se odevzdal do rukou britské policie. Vězení mu hrozí ne za vyzrazení tajných informací, ale nechráněný sex. Do toho blokace účtů, mazání DNS, ale i vlna sympatií a rozmach zrcadel. Co se děje kolem Wikileaks?

O tom co je a jak pracuje WikiLeaks, jsme psali nedávno. Web se dlouhodobě zaměřuje na zveřejňování tajných či soukromích informací, které mají blízko k politice či diplomacii. Aktuálně by se ale tato poměrně ostrá linie měla poněkud rozmazat, neboť připravují tajné dokumenty o UFO. Ty mohou být poměrně zajímavé nikoli proto, že by mohly podat nějakou výpověď o mimozemském životě, čemuž snad nikdo nevěří, ale spíše nabídnou informace o tom, kdo a jak přelétal nad nad americkým územím. Může se tak jednat o novou vlnu skandálů, které budou spojeny například se špionážemi. Ale také samozřejmě platí, že nic nového se zde objevit nemusí.

I mnohé příznivce WikiLeaks zaskočilo zveřejnění životně důležitých objektů pro USA. „Jestliže se dá obhájit mnohé z toho, co WikiLeaks zveřejnil předtím, například záběry, kde Američané střílejí na civilisty v Iráku, kdy tedy WikiLeaks dostál jakémusi veřejnému zájmu, zde už je to za hranou, toto není to obhajitelné,“ uvádí například zahraničně politický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Mohla by se naskytnout otázka, komu uveřejněný seznam může posloužit. Klasický komentář, který nabízí například Český rozhlas, je takový, že se jedná o seznam cílů, které by měly zajímat teroristy. Nic více, ale také nic méně. Otázka je, zdali se opravdu jedná o návod pro teroristy, nebo o krajní aplikování premisy, že by občané měli vědět vše. Je ale zřejmé, že zde nejde již jen o nějaký politický dopad nebo diplomatický problém, ale o zveřejnění informací, které mohou být potenciálně nebezpečné nejen pro každého obyvatele či návštěvníka USA, ale také pro nás.

WikiLeaks v problémech

Tyto informace se časově kryjí s tím, že platební systém PayPal  tomuto kontroverznímu projektu zablokoval účet. PayPal to potvrdil na stránkách svého oficiálního blogu s odvoláním na provozní podmínky. Podle nich nemůže být PayPal použit pro aktivity, které podněcují k nezákonné činnosti, podporují ji, usnadňují ji nebo k ní navádějí jiné. (Více v PayPal zablokoval účet používaný WikiLeaks). Je tedy zřejmé, že aktivity WikiLeaks začaly být nebezpečnými i pro PayPal. Přitom právě tato webová služba nebude patřit mezi jeho nejhorší zákazníky. Přesto PayPal zřejmě riziko toho, že ho někdo obviní z nepřímé podpory terorismu a případná zhoršená image v tomto případě, za peníze WikiLeaks nestojí.

Další finanční rána se objevila 8. prosince, kdy média přinesla informace o tom, že MasterCard International i Visa zastavili platby na účet WikiLeaks. Ten tak přichází o další cenný zdroj financí a otázkou, jak dlouho může takovému finančnímu tlaku čelit. O svůj účet v bance i Julian Assange. Důvodem byl fakt, že Assange při zakládání účtu poskytl falešné informace o místě svého pobytu. 

Peníze přitom nejsou jediným problémem, který server trápí. Po sérií útoků na svojí původní doménu se musela přemístit do Švýcarska (aktuálně je tedy dostupná na Wikileaks.ch) a představila nový systém boje proti systematickým útokům. Informace jsou totiž současně umísťovány na zrcadla, takže vyřadit Wikileaks jako informační kanál je v podstatě nemožné – jak DDoS útoky, tak také například právním zásahem některého státu. Jedno zrcadlo provozuje také Česká pirátská strana v ČR.

Další sadou nepříjemností jsou události okolo Juliana Assange, kterého na švédskou žádost zatkla v Londýně britská policie. Soudce ve Westminsteru pak odmítl jeho žádost o propuštění na kauci a uvalil na něj vazbu až do dalšího slyšení, které bude 14. prosince, jak uvádějí České noviny. Julian Assange jepodezřelý ze znásilnění, dvou případů sexuálního obtěžování a nezákonného donucování, kterých se dopustil letos v srpnu. Prozatím ale nebyl obviněn, ale švédské úřady jej chtějí jen vyslechnout. Okamžitě se objevili spekulace, zdali o jeho vydání nepožádají také Spojené státy, které se k tomu ale zatím staví zdrženlivě. Jen na okraj je možné doplnit, že sám Julian Assange čelil údajně výhrůžkám a obává se o svůj život.

WT100

Anketa

Jaký je váš názor na Wikileaks?

Inspirace pro druhé

Julian Assange se stává novodobým romantickým rozervaným hrdinou, který v očích mnohých (a zřejmě i sám sebe, pokud si prohlédneme banery na WikiLeaks) nasazuje svůj život za boj o svobodu a demokracii ve světě. Není proto divu, že jeho chování, mimo vlny odporu a diskusí o etičnosti toho či onoho kroku, vyvolalo vlnu sympatií a následovníků. Nejde přitom jen o zrcadla a finanční dary, ale také o inspiraci k podobné činnosti.

A tak není divu, že svoji verzi serveru WikiLeaks připravuje také Česká pirátská strana. Podle člena předsednictva Pirate Parties International Jakuba Michálka „Pro občany jsou mnohem zajímavější než informace, které zveřejnil server WikiLeaks.“ Má jít přitom o dokumenty z českých ministerstev a úřadů. Podobně orientovaný server je možné nalézt také v Rusku, nese název Rospil a nikoho nepřekvapí, že hostuje na mezinárodní doméně info, nikoli na ruské. Zaměřuje se na zveřejňování informací, které se týkají především korupčních kauz. A je zřejmé, že alespoň nějaký čas budou podobné projekty přibývat jako houby po dešti i v dalších zemích.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání