Hlavní navigace

Wikipedia.org - The Free Encyclopedia

Martin Pírko 9. 6. 2004

To se takhle jednou sešel programátor Ben Kovicz se starým přítelem Larrym Sangerem (autorem internetové encyklopedie Nupedia) a řekli si, že by nebylo špatné spojit síly a oddat se novému projektu. Spojovala je vášeň pro volný Internet a oba jistě četli Assimovu Nadaci, takže bylo jasno: vznikne encyklopedie využívající GNU.

Pak přišly na řadu úvahy o názvu. Slovo „wiki“ znamená havajsky „rychlý“, „WWW“ tedy má být podle Bena a Larryho „wikiwikyweb.“ To se autorům natolik zalíbilo, že svůj projekt pojmenovali Wikipedia. 15. ledna roku 2001 konečně nastartovala Wikipedia.org v anglické verzi, ke které se brzy připojila verze francouzská a pak další a další…

Vzhled

Wikipedia se může již několik dní chlubit krásným novým skinem. Převládají odstíny šedivé s modrozeleným písmem Verdana, přičemž důležité texty jsou zobrazovány červeně. Jako třešnička na dortu pak působí velmi inovativní logo puzzle-zeměkoule.

Nalevo je umístěno hlavní menu „navigation“, pod ním pak veledůležitá funkce „search“ a dále pak „toolbox“, ve kterém najdete např. seznam speciálních stránek (uploadované obrázky apod.). Pokud má text několik jazykových verzí, tak si mezi nimi můžete přepínat právě v levé liště dole. V horním menu najdete všechno potřebné k práci s článkem („edit“, „history“, „discussion“). Po nalogování se vám nad ním otevře další menu s funkcemi pro zaregistrované (normálně je tam jenom „log in“).

Samotný článek je také velmi přehledně rozdělen. Pod úvodním textem (často se mu také říká perex) se nalézá přehledná osnova následujícího textu. Na konci se pak nalézají seznamy odkazů ve Wikipedii a samostatně i externí odkazy. Celý text bývá často doplněn malými obrázky, které se dají kliknutím zvětšit na původní (větší) formát.

Systém

Jak už jsem výše avizoval, je Wiki založená na GNU Free Documentation License. To znamená, že jsou zde všechny texty volně kopírovatelné, změnitelné a mohou se dokonce využívat i komerčně (narozdíl od největšího konkurenta Britannica.com, jenž už silně koketuje s financíchtivou sférou). Obsah serveru je tedy tzv. „free content.“

Jistě vás zarazilo slovo „změnitelné“. Opravdu, každý člověk s připojením na Internet může (až na pár desítek chráněných textů) editovat celý obsah Wikipedie. Z toho vyplývá, že se tento nekomerční projekt často stává cílem různých vandalů a jiných nekalých živlů. Článeček se naštěstí nepřepíše jen tak, vždy zbude záloha, kterou může vyvolat opět kdokoliv. Zálohy se nemažou, ale řadí se za sebe do „historie“ článku.

Systém obsahuje možnost registrace, jež vám zpřístupní funkce „my watchlist“ a „my contributions“ (pomáhají v orientaci na serveru), umožní vám měnit skin (vzhled), přerovnávat stavbu stránky a nějaké to dílčí nastavení. Pravidelnému uživateli se to všechno určitě vyplatí, ale jinak je to naprosto zbytečné.

Obsah

Jako první musím zmínit obrovské množství jazykových verzí, od valonštiny přes afrikánštinu a polštinu až po tradiční čínštinu a angličtinu. Každá verze má vlastní úvodní stranu a vytváří tak, nezávisle na sobě, několik encyklopedií. Celkem Wiki obsahuje 400.000 článků, z toho kolem tří čtvrtin anglicky. Pro zajímavost, polská verze má nějakých 31.000 textů a německá kolem 100.000. Najdeme zde i českou část se cca dvěma tisíci texty. Pro upřesnění dodávám, že jeden článek často existuje ve více jazykových verzích. Zajímavým nápadem je použití tzv. „simple english“, která zjednodušuje srozumitelnost některých právnických a podobných textů.

Jak rozsáhlá je Wikipedie, to těžko uhodneme z nějakého špatně představitelného čísla. Lépe si to člověk uvědomí v praxi. Hledejte, co vás napadne, a uvidíte, že budete nalézat. Od „drunken games“ přes „chinatown“ až k „Václav Havel“, vždy se dostanete k obsáhlým článkům s mnoha odkazy na další relevantní zdroje. Díky tomu, že jde o internetovou encyklopedii nevázanou nějakými silnými konvencemi, vznikají občas (u méně závažných témat) články blogového typu. Jinak se s podobnou subjektivitou setkáte hlavně v diskusích.

MIF16

Článků stále přibývá, neboť hlavně anglická, francouzská a německá část mají mnoho nadšených přispěvovatelů. I Češi se snaží, ale jejich (naše) texty působí trochu chudě a příliš rychle nepřibývají. „Jsme malý národ,“ můžeme říci alibisticky, avšak co „zlaté české ručičky“? Apeluji hlavně na vysokoškoláky se spoustou esejů a jiných prací válejících se bez užitku na discích, chtělo by to něco přidat.

Sesterské projekty

Celý projekt Wikipedia.org je spravován nekomerční nadací Wikimedia.org, která má na starosti také další neziskové weby s volně šířitelným obsahem. Jsou to Wiktionary.org (mnohojazyčný slovník a thesaurus), Wikibooks.org (sbírka různých skipt a vědeckých knih), Wikiquote.org (stránka o citátech a s citáty), Wikisource.org (s volnými texty všeho druhu včetně poezie apod.) a nakonec Meta-Wiki zabývající se koordinací všech těchto webů.

Anketa

Přispěli jste někdy do Wikipedie?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Vitalia.cz: 5 pravidel proti infekci močových cest

5 pravidel proti infekci močových cest

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Vitalia.cz: Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Inspekce našla nelegální sklad v SAPĚ. Zase

Vitalia.cz: Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Jsou vegani a vyrábějí nemléko

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě