Hlavní navigace

Wikiúnik

Jan Handl 4. 12. 2010

Aneb jak by vypadala česká varianta propíraného serveru WikiLeaks? Asi nic moc. A to i přes to, že by se u nás jistě našlo dost těch, kteří by anonymně a velmi rádi poskytli rozličná tajná data.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

WikiLeaks je světový fenomén, web, který zveřejňuje kradená tajná data z mezinárodní politické scény, prostě populární a sledovaný být musí. Nyní se vedou debaty o tom, jak moc je etické zveřejňovat citlivá data získaná od hackerů nebo těch, kteří mají k datům prostě běžně přístup. Server má prý skoro povinnost informace publikovat a šířit, ať už dokumenty pocházejí od kohokoliv a obsahují jakékoliv informace. S tím se dá souhlasit, existuje totiž novinářské poslání přikazující šířit mezi lid pravdu, a to pomalu za jakoukoliv cenu.

Otázkou je, zda nemohou být některé informace účelově podstrčené a tím pádem součástí manipulace. WikiLeaks berou všichni docela vážně a velká zvířata se bojí. Což je dobře, stačí žít s pocitem, že se něco může provalit a už si dává člověk větší pozor a možná se nedopouští takových sviňáren, jako by prováděl bez hrozby prozrazení.

Důležitost WikiLeaks demonstruje fakt, že publikuje informace z těch nejvyšších kruhů a že tyto informace přebírají nejprestižnější světová média. Předpokládám, že by tato média jen tak neskočila na lep nějakým nazdárkům, kteří jsou pod vlivem jakýchsi tajných služeb.

Český hlídací pes by se hodil, číst si tajné informace z politických kruhů je vždycky zábava. My Češi si o politických skandálech čteme v novinách nejrůznější úrovně, občas se někde objeví nějaká tajná zpráva, o které se nakonec zjistí, že byla vypuštěna účelově.

Jsme sice malým rybníčkem, ale je s podivem, že se někdo zatím nepokusil ve velkém shromažďovat zajímavé neveřejné informace, které nebyly původně určeny k neveřejnému publikování (tedy podstrčené). Přitom jsme známí tím, že dovedeme dost rychle kopírovat zahraniční nápady (nabízí se zmínit slevové servery, kterých máme prý stovku).

MIF16

Proč se tedy neobjeví někdo, kdo by byl schopen zveřejnit zajímavosti, o které třeba média z různých důvodů nemají zájem? Ze strachu? To těžko, určitá anonymita by se dala zajistit. Že z toho nebudou peníze? To je asi vážnější důvod, podle vybírání příspěvků na provoz a jejich směřování by se už možná mohla šedá eminence stojící za projektem prozradit. Nebo je projekt zapovězený prostě kvůli tomu, že všichni tuší o tom, jak to u nás v politice a v byznysu chodí a informace by nikoho nezajímaly?

Nebudete se asi moc zlobit, když budu tvrdit, že jsme národem práskačů a donašečů. Pokud by český projekt WikiLeaks vznikl, byl by zcela jistě zavalen daty a dokumenty nejrůznější úrovně a významu. Jestliže originální WikiLeaks je pod neustálým tlakem nejrůznějších útoků a je v zájmu mnohých, aby nefungoval (což je trochu divné, protože ti největší sólokapři bezpečně proniknou do věhlasných médií), s českou verzí by to bylo jinak. Ta by byla nedostupná kvůli obrovskému množství dat, které by putovalo směrem dovnitř. Jinak řečeno server by byl shazován daty, kterými by ho zásoboval český prostý člověk.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

120na80.cz: Pálení žáhy: která jídla ne a co nás uzdraví?

Pálení žáhy: která jídla ne a co nás uzdraví?

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Podnikatel.cz: Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme