Hlavní navigace

Windows 10 v roce 2015 získala necelý 10% podíl na trhu

Autor: Microsoft
Daniel Dočekal

Dost špatný výsledek na to, jak mohutně Microsoft nová Windows 10 tlačí uživatelům. A to je navíc nový systém zadarmo.

9,96 %. To je podle Net Applications podíl Windows 10 na trhu operačních systémů na konci roku 2015. Nějakých pět měsíců po uvedení na trh a po mnoha měsících takřka násilného instalování Windows 10 přes starší verze. Dokonce i přes fakt, že Windows 10 můžete mít, prozatím, stále zadarmo.

První čtyři týdny po uvedení na trh vše přitom vypadalo velmi nadějně: 75 milionů počítačů. Po deseti týdnech 110 milionů počítačů. Jenže, pak se vše začalo zpomalovat, byť Microsoft stále může dosáhnout původně vyřčeného cíle. Tedy jedné miliardy ve „dvou až třech letech“.

Jak jsou na tom předchozí verze? Window 8 mají 2,76 %, Windows 8.1 pak 10,3 %. Předchozí Windows 7, ta v zásadě nejlepší, než Microsoft napadl ten podivný nápad s dlaždicemi, měla ještě v létě největší podíl, 60 %. Na konci roku je to něco přes 55 %. Jde tedy stále o nejrozšířenější verzi.

Tip Content Machovec

Windows Vista, dost jasně jedna z nejnenáviděnějších verzí Windows, má podíl pouhých 1,62 % a původně nejrozšířenější a nejoblíbenější Windows XP jsou mírně nad 10 %. Tady je potřeba dodat, že Windows 10 jdou zdarma pouze pro vlastníky sedmiček či osmiček.

Připomeňme, že Net Applications odhaduje podíl operačních systémů podle toho, jaké jsou použity v počítačích na 40 tisících jimi monitorovaných webech (160 milionů unikátních návštěvníků, dle jejich vlastních metrik). Obvyklou alternativou může být StatCounter, který ale čísla získává podobně.

Našli jste v článku chybu?
4. 1. 2016 18:27
Light (neregistrovaný)

Rekl bych, ze v podminkach EULAy chybi jedno zasadni prohlaseni - Testovano na lidech.

4. 1. 2016 17:08
fd (neregistrovaný)

Dovolil bych si nastrelit, ze predevim tech XP bude spise tak dvojnasobek (ta druha polovina se na web treba i kvuli bezpecnosti uz nedostane).

Vzhledem k defako nasilnemu vnucovani je pak vysledek pomerne tristni, o to vice, ze nejhledanejsi temata kolem win 10 jsou jak zakazat aktualizace/vypnout smirovani/zamezit upgrade. Pomerne jasne to ilustruje stav, ze je nechce nikdo ani "zadarmo".

Nakonec, takovy dotaz do plena. Opravdu jste pripraveni ve firme nasadit system, ktery vam v libovolnem …