Hlavní navigace

Windows 8 nebudou podporovat miniaplikace, alternativ bohužel ubylo

Jiří Macich ml.

Finální verze operačního systému Windows 8 uvolněná do výroby skutečně neobsahuje podporu tzv. miniaplikací na ploše. Lupě to potvrdil důvěryhodný a s plány Microsoftu dobře obeznámený zdroj. Miniaplikace se poprvé objevily na postranním panelu ve Windows Vista. Novější Windows 7 je pak nabídla k volnému užití v rámci celé plochy. Výhodou miniaplikací byla jejich snadná tvorba za pomoci běžných webových technologií od HTML přes JavaScript po CSS. 

Finální verze operačního systému Windows 8 uvolněná do výroby skutečně neobsahuje podporu tzv. miniaplikací na ploše. Lupě to potvrdil důvěryhodný a s plány Microsoftu dobře obeznámený zdroj. Miniaplikace se poprvé objevily na postranním panelu ve Windows Vista. Novější Windows 7 je pak nabídla k volnému užití v rámci celé plochy. Výhodou miniaplikací byla jejich snadná tvorba za pomoci běžných webových technologií od HTML přes JavaScript po CSS. 

Informace o konci miniaplikací se objevují od loňského podzimu, kdy Microsoft zrušil jejich katalog pro uživatele Windows Vista a Windows 7. Ovšem v testovacích verzích Windows 8 byla podpora miniaplikací až do poslední chvíle přítomná. Kromě základních systémových miniaplikací bylo možné instalovat miniaplikace z libovolného zdroje, takže se samotné zrušení jejich katalogu nejevilo jako velký problém.

Ve Windows 8 Release Preview byla ještě podpora miniaplikací dostupná, v ostré verzi však bude chybět.

Verze uvolněná do výroby však oproti poslední testovací verzi výrazně upravuje desktopové prostředí a jednou z úprav je právě vypuštění miniaplikací. Ještě nedávno existovala řada alternativ za miniaplikace na plochu podporované systémem. Nicméně vzhledem k jejich nativní podpoře ve Windows Vista i ve Windows 7 byl vývoj mnohých těchto alternativ ukončen. 

Loni skončil projekt Google Desktop obsahující i postranní panel na plochu, na který si bylo možné poskládat vlastní miniaplikace. Google argumentoval, že nemá smysl nabízet funkce, které jsou součástí systému. Letos na jaře americký portál Yahoo v tichosti pohřbil projekt Yahoo Widgets, což byla více než plnohodnotná alternativa za miniaplikace v podání Windows 7.

Končí také Opera Widgets v prohlížeči Opera, který běh widgetů (pomůcek) umožňoval nezávisle na browseru. Novým uživatelům již funkce v aktuální Opeře 12 není přístupná a s úplným zrušením se počítá ještě v letošním roce. Jednou z mála zbývajících alespoň částečných alternativ je software Ashampoo Gadge It, jehož licence vyjde na 14,99 USD.

Samotný Microsoft jako náhradu miniaplikací chápe živé dlaždice v prostředí Metro schopné zobrazovat nejrůznější informace.Windows 8 budou nové prostředí Metro protlačovat, jak jen to bude možné. Systém například standardně nedovolí uživateli nechat nabíhat Windows 8 po přihlášení přímo na desktopovou plochu, ale pouze na obrazovku Start v prostředí Metro. Rovněž nebude podporovat přímé spuštění nově samostatné šířené aplikace Windows Media Center po přihlášení, což zejména majitele HTPC určitě nepotěší.

Samotné ukončení podpory miniaplikací lze chápat jako určitou ránu pod pás, protože nejdříve Microsoft jejich nativní podporou v systému demotivoval tvůrce konkurenčních řešení, kteří souboj se standardní funkcí systému vzdali, ovšem nyní sám podporu miniaplikací ukončuje a uživatelům nezůstal na výběr zrovna přehršel konkurenčních řešení. Uvidíme, jestli se objeví nějaká nová.

Našli jste v článku chybu?

10. 8. 2012 16:04

. (neregistrovaný)

Podobné dobytčárny budou mít za následek, že lidé zůstanou u osvědčených sedmiček a MS bude muset osmičky předělat, podobně jako to udělal s Vistami poté, co byly nedobře přijaty. Počkejte na W9.

10. 8. 2012 16:16

Otázkou je, jestli Microsoft neprosadí změny silou a cenou. K Windows Vista bych Windows 8 nepřirovnával. Microsoftu tehdy stačilo „jenom“ dotáhnout některé věci a výsledkem byla skvělá Windows 7. Nebylo nutné začínat na zelené louce od základů.

V případě Windows 8 by ale musel zahodit přes tři roky budovanou kocenpci, která prorostla všemi jeho produkty (Windows Phone 8, Office 2013, webové služby), což se mu asi jen tak chtít nebude. Ale uvidíme, co na to spotřebitelé resp. uživatelé ....

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)