Hlavní navigace

Windows a jejich (ne)úspěšnost

Vojtěch Bednář 14. 1. 2008

Tu a tam se na Internetu objeví „analytická“ zpráva o tom, jak se nová Windows Vista vůbec neprodávají a jak je nikdo nechce. Také tomu věříte? Nebuďte naivní.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Windows Vista se pozvolna blíží do stádia prvního servisního balíčku, a tedy do okamžiku, kdy podle dávné tradice lze uvažovat o jejich profesionálním nasazování. Zda a do jaké míry tato tradice ještě pořád platí, ponechám na laskavém uvážení drahého čtenářstva. Rád bych se zde ale dnes pozastavil nad něčím jiným. Totiž nad tím, čemu právě v souvislosti s Windows Vista (a upřímně řečeno předtím i u Windows XP) říkám „efekt škarohlída“.

Čas od času se někde objeví zaručená (spe)/(kal)kulace zjišťující, že poslední verze všeobecně milovaného operačního systému se neprodává vůbec tak dobře, jak by si Microsoft a jeho distributoři přáli (naposledy třeba na serveru CD-R). Není divu, když naprostá většina čtenářů serveru zaměřeného převážně na Linux přechod na Windows Vista nechystá a obdobnými zaručenými názory je tuzemská – a zdaleka nejen tuzemská – internetová „scéna“ přímo prodchnuta. Znamená to skutečně, že nová a graficky tak krásná Windows nikdo nechce? Ale vůbec ne. Jen autoři oněch zaručených analýz, tvrdících imanentně to, že Visty se prostě nikdy v životě nechytnou a skončí stejně, jako kdysi skončila nezdařená Windows Millenium (na smetišti dějin), v husté mlze spekulací nespatřují špičku vlastního čenichu.

Windows Vista jsou první „velkou“ verzí majoritního operačního systému od roku 2001. Zatímco každý operační systém na světě je uváděn s vadami a nedostatky, u Windows XP uplynul už právě tak dlouhý čas, aby se většinu z nich podařilo eliminovat. XP jsou stabilním, spolehlivým, a hlavně, jsou předvídatelným systémem. Vzhledem k tomu, že Vista jsou hardwarově náročnější a přechod na ně se stávajícími počítači není jednoduchý, nedá se očekávat, že by šéfové IT ve velkých firmách zaveleli (a své finanční ředitele přesvědčili) k upgradu. To znamená, že když vynecháme domácí uživatele, je rozšiřování nové verze systému především otázkou prodeje nového hardwaru.

V běžném maloobchodě na počítač s Windows XP už prakticky nenarazíte. Nový hardware je prodáván s novým softwarem a ten starší – zejména u notebooků – už není ani oficiálně podporován. Možnost downgrade, dostupná u některých verzí systému Vista, se využívá prakticky výhradně v případě, že se nový systém bytostně nesnese s některou zcela klíčovou aplikací a tento problém nelze vyřešit jinými prostředky. Takzvaní nadšenci, kteří sami sebe pasují na takzvané odborníky, mohou na svá PC instalovat, co chtějí, ale v oceánu celosvětového IT jsou a vždy budou pouhým plivancem.

Windows Vista se na počítače dostávají přirozenou cestou s obměnou hardwaru. V případě systému, který tvoří velkou majoritu v rámci používaných infrastruktur, ani o ničem jiném nemůžeme hovořit. Jejich implementace je pomalejší u velkých organizací, rychlejší u koncových uživatelů a menších subjektů. Výsledkem je, že „vistaizace“ počítačů, respektive její míra nemůže být ani úspěchem, ani neúspěchem. Jedná se zkrátka o přirozený proces, který má své zákonitosti a své tempo. Ať si fanoušci, nebo odpůrci jeho výrobce říkají cokoliv.

Našli jste v článku chybu?

14. 1. 2008 10:32

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Je vidět, že jste typický domácí uživatel PC. Kdybych taky byl, tak bych s Vistama asi taky neměl problém.
V korporátních sférách to ale chodí zcela jinak. Operační systém je jen bezvýznamná podpůrná aplikace pro daleko důležitější SW.
V podstatě, vzato do důsledků, nepřijde firemní uživatel s operačním systémem vůbec do styku. Nemá nejmenší důvod.
Cílem OS je pouze spustit potřebné firemní prostředí.


14. 1. 2008 10:04

Majklík (neregistrovaný)
Vidíte, a jsou podstatně větší firmy (i v ČR), které teprve před dvěma-třemi lety dokončily migraci z Windows NT4 a Office 95 na Windows 2000 a Office 2003. Takové se rozdodně nepohrnou do dobrodružství s Vistama neboť i XPčka jsou na ně moc horká novinka. :-)
My jsme ještě majoritně u kombinace Windows NT4/Office 97 (typický desktop Celeron 400MHz/128 MiB RAM/8 GB disk), ale už byla XPčka na desktopech vzata na milost, takže na nových strojích jsou už akceptovány.
Ono pokud teprve loni se podař…

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu