Hlavní navigace

Windows jako OpenSource?

Aleš Miklík 3. 2. 2005

Předchozí dny přinesly pozoruhodnou informaci. Neznámá ruská firma odhalila bezpečnostní chybu ve Windows a sama na ni obratem nabídla záplatu. Zastánci Linuxu pohotově oslavují: svět touží po otevřeném kódu! Skutečnost však nemusí být tak jednobarevná...

Nejprve k první pozoruhodnosti: chyby ve Windows už nějakou dobu nebudí takovou pozornost jako v časech, kdy se díky několika kritickým bezpečnostním klopýtnutím začalo vážně diskutovat o smysluplnosti užívání Internet Exploreru. Minimálně se však od té doby každá ohlášená „díra“ projevuje slyšitelným a citelným snížením důvěry jeho uživatelů. Zastánci Linuxu pak věří, že i jejich měřitelným úbytkem, což však již není tak snadno doložitelné, každopádně to ale zní zajímavě a plní to diskusní fóra technických webů.

Jedním z častých argumentů kritiků krabic z dílny Billa Gatese pak vždy byla uzavřenost distribuovaného kódu, zcela obvyklý postup komerčních firem, chránících si své intelektuální vlastnictví a tím i způsob dosahování zisků. Kdokoliv objevil slabé místo třeba v trupu vlajkové lodi Microsoftu, ve Windows, mohl je jen oznámit jejímu výrobci a nanejvýš sledovat a komentovat pružnost vydání záplaty. Obvyklé zdržení samozřejmě tuto loď nikdy nepotopilo ani nepotopí, na druhou stranu je jasné, že během doby od oznámení díry po její opravení se může stát ledacos a případné škody vám Microsoft asi nahrazovat nebude.

Programy s otevřeným kódem takovou slabinu nemají, neboť se o jejich správu stará celá řada lidí a může se k nim přidat v podstatě kdokoliv. Nahlášená chyba se tedy s vyšší pravděpodobností dostane do hledáčku někoho z nich a k její nápravě dojde v kratší době. Microsoft tyto argumenty zatím vždy odrážel tvrzením, že na opravě chyby pracují lidé, kteří Windows rozumí nejlépe, a výrobce také může za správnost opravy ručit a poskytovat uživatelům podporu.

Stálost obou světů nyní poněkud rozrušila nedávná událost, kdy dosud spíš neznámá ruská firmička s názvem Positive Technologies oznámila novou bezpečnostní díru ve Windows XP SP2, ovšem nespokojila se s jejím obvyklým nahlášením centrále Microsoftu, ale rovnou sama nabídla vlastní utilitu, schopnou „dočasné“ nápravy chyby. V podstatě tedy nejde o klasickou záplatu, ale jen pomocný program, nastavující určitým způsobem prostředí pro běžící aplikace, postižitelné nalezenou chybou. Přesto se jedná svým způsobem o revoluční počin, neboť zasahovat do „práce“ Microsoftu si dosud nikdo takovýmto způsobem nedovolil. Microsoft samozřejmě před použitím ruské záplaty důrazně varuje, ovšem Internetem se již šíří pochvalné mručení na adresu Positive Technologies. Obvyklý scénář, kdy lidem nezbývalo než čekat na aktivitu softwarového giganta, se zkrátka už mnohým z nich přestává líbit. Že by však zrovna tento příklad výhody širší uživatelské kooperace přiměl některé z nich k migraci na Linux, rozhodně nevěřím. Uživateli je koneckonců celkem jedno, běží-li jeho operační systém na „otevřeném“ či „uzavřeném“ kódu, o jeho volbě OS rozhoduje něco zcela jiného. A zde je Microsoft ještě zjevně více než dost úspěšný.

Našli jste v článku chybu?

4. 2. 2005 10:19

Martin (neregistrovaný)
Máš pravdu, podobně nápadité srovnání jsem ještě nečetl :-) Fakt je, že na jednu stranu je naprosto pravdivé, na stranu druhou zase moc ne :-)

4. 2. 2005 10:14

Martin (neregistrovaný)
To mate asi pravdu, ze diky zodpovednejsimu pouzivani a vyuzivani nedojde k tolika problemum. Je fakt ze neMS OS pouzivaji v podstate vyhradne zkuseni uzivatele. A pravdou je i zminovana odladenost kodu napr. na serverech. O tomhle stavu se muze bohuzel MS jen zdat.
Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...