Hlavní navigace

Wuala končí. Úložiště s end-to-end šifrováním brzy smaže data uživatelů

 Autor: Wuala
Jiří Macich ml. 24. 8. 2015

Po pokusech přeměnit cloudové úložiště Wuala ve výhradně placenou službu nyní přišlo oznámení o jejím zrušení. Kam přemístit data a nadále šifrovat?

Z dosud oficiálně neznámých důvodů končí cloudové úložiště Wuala, které si získalo pozornost hlavně díky end-to-end šifrování skladovaných souborů. Zpráva to však není vyloženě překvapivá, protože už dříve bylo zrušeno poskytování základního prostoru zdarma, což pro budoucnost podobných služeb obvykle nevěští nic dobrého.

Zpoplatnění základní kapacity se nejdříve mělo týkat jenom nových uživatelů, nicméně později došlo také na uživatele, kteří do té doby původně švýcarskou službu používali zdarma. Bez oficiálních informací ale lze jen spekulovat, jestli za koncem velmi kvalitního úložiště stojí právě problém z kategorie nabídka – poptávka.

Jisté je, že už nelze zakládat nové účty ani prodlužovat předplatná. Pro stávající uživatele Wuala zatím funguje, ovšem pouze dočasně. Ve středu 30. září 2015 přejde do režimu read-only, takže do cloudu nepůjde nahrávat nová data. Uživatelé si budou moci pouze stáhnout soubory, které službě dříve svěřili.

Wuala poběží již jen do neděle 15. listopadu 2015. Obratem budou nevratně smazána všechna data. Soubory, o které nechtějí uživatelé přijít, nezbývá než do té doby stáhnout. Stačí použít stávající klientskou aplikaci pro Windows, Mac (OS OX) a Linux, která se dá spustit rovnou z webového prohlížeče bez předchozí instalace.  

Provozovatel radí přejít na Tresorit

Provozovatel služby uživatelům doporučuje přejít na obdobně laděné úložiště Tresorit, která rovněž šifruje a dešifruje data výhradně na straně uživatele, přičemž nezbytné heslo neopouští koncové zařízení. Tresorit nabízí přímou migraci souborů, takže si je uživatelé nemusí nejprve stáhnout, a teprve potom znovu nahrát do nového úložiště.

Pro migrující uživatele má Tresorit připraveny akční ceny. Stačí zadat slevový kód WUALA15. Například úložiště pro jednoho uživatele s kapacitou 100 GB vyjde měsíčně na 7,50 EUR. Kde je háček? Za tuto cenu například nelze službu používat na více než pěti zařízeních a velikost jednoho souboru nesmí překročit 5 GB.

Tresorit poskytuje synchronizační utilitu pro Windows XP a vyšší. Dostupná je též pro alternativní platformy Mac (OS X) a Linux. Uživatelé mohou využít také webového rozhraní anebo mobilní aplikace pro Android (2.3 či vyšší), iOS (7.0 či vyšší), Windows Phone (8.0 či vyšší) a vybrané komunikátory BlackBerry.  

Nerentabilní nebo nepohodlná služba?

Z pokusů o zpoplatnění služby můžeme usuzovat, že Wulala není dostatečně rentabilní. Poměr ceny ke kapacitě se dlouhodobě nejevil zrovna lákavě a zřejmě se nenašel dostatek uživatelů, kteří by byli ochotni připlácet si za end-to-end šifrování a další nesporné benefity služby. Navíc by nejspíše byly třeba investice do rozvoje.

Wuala nikdy nenabízela webové rozhraní, přestože dnes Tresorit, Mega či SpiderOak dokazují, že webové rozhraní a end-to-end šifrování se díky moderním prohlížečům a procesorům nevylučují. Klientská aplikace je sice kvalitní, ovšem vyžaduje Java Runtime Environment (JRE), které se dnes netěší velké důvěře.

MIF16

Je dost možné, že Wuala zkrátka není dostatečně rentabilní pro další provoz, natož investice do jejího rozvoje. Oficiálně však nebylo oznámeno, proč toto cloudové úložiště s end-to-end šifrováním končí, což je voda na mlýn divokým spekulacím podobně jako dosud nevyjasněný konec šifrovacího programu TrueCrypt.

Švýcarský start-up Wuala koupil francouzský výrobce síťových úložišť LaCie, ovládaný americkým výrobcem pevných disků Seagate. Za této vlastnické struktury je dnes už skoro samozřejmé, že se objevují spekulace o možném nátlaku úřadů. Zvlášť, když proti šifrujícím službám otevřeně vystupují američtí i evropští politici.

Anketa

Proč Wuala končí? Jaký je váš názor?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Změny ve slevách na dani od roku 2017

Změny ve slevách na dani od roku 2017

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

DigiZone.cz: Satelitní operátoři mají svou asociaci

Satelitní operátoři mají svou asociaci

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily