Hlavní navigace

XChat sponzoruje SPT TELECOM?

Marek Antoš

Několik zajímavých zpráv v poslední době přišlo od provozovatelů populárního XChatu. Již dříve dosáhl XChat magické hranice jednoho milionu hodin, které "prochatovali" jeho uživatelé, nyní dosáhl tisíce současně aktivních uživatelů. Na tato čísla se však můžeme podívat i z druhé strany: kolik na tom vydělal SPT TELECOM?

Chatovací servery jsou v poslední době velmi populární. Osobně se pohybuji v akademické sféře a tak mohu celkem dobře posoudit, jak moc je XChat oblíbený mezi studenty: skutečně hodně. Milion hodin, jak jsme nedávno spočítali, je zhruba 114 let. Dá se tedy říci, že na XChatu už byly prokecány skoro dva lidské životy: v této souvislosti jsme se před časem zabývali tím, jaká je produktivita práce v českých podnicích, připojených k Internetu.

Je škoda, že se zatím tomuto fenoménu nevěnuje žádný český sociolog, případně psycholog. Podle mého názoru je tato forma komunikace něčím, co „zažrané“ uživatele chatu musí nezbytně trochu poznamenat – a nechci teď řešit, zda v dobrém či špatném. Některé komunikační návyky musí desítky hodin na XChatu nutně změnit. Na druhou stranu chaty všeho druhu – a nakonec i Internet jako takový – může některým lidem také pomoci: ať už jsou nějakým způsobem handicapovaní, což přes Internet nikdo nepozná, anebo třeba jen o něco ostýchavější.

Nechci se však pouštět do oblastí, kterým příliš nerozumím, a raději se budu držet tématu tohoto článku. XChat jako takový svým provozovatelům moc zlaťáků nepřináší, přesto je tu někdo, kdo na něm vydělává docela slušně: SPT TELECOM. Od začátku měření zhruba před rokem na XChatu lidé strávili k 14. listopadu dohromady 1.279.868 hodin; ve skutečnosti ještě o něco více, protože se do tohoto čísla nezahrnují lidé, kteří se mezitím v systému zrušili, případně kteří si počítání explicitně vypnuli. Podíl přístupů z dial-upu je přitom podle statistik XChatu takřka přesně 40 procent. Pokud by všichni dial-upisti volali v době denního provozu na standardním tarifu, vydělal by SPT TELECOM takřka neuvěřitelných 40 milionů korun za rok! V případě volání výhradně mimo špičku na standardním tarifu by to dělalo polovinu, tedy bez pár drobných 20 milionů. Samozřejmě existuje tarif Internet99, ale i v případě, že by všichni volali jen po deváté hodině večerní a o víkendech, kdy je tento tarif skutečně velmi výhodný (15,60 za první hodinu, 13 Kč za každou další), stále by si Telecom přišel na něco přes 7 milionů. Skutečnost je samozřejmě rozmanitější, podle mého názoru tak mohl díky XChatu vyinkasovat zhruba 15 milionů korun. Pavel Francírek ze sdružení XLand, které tento server provozuje, tuto částku komentuje lakonicky: „Kdyby Telecom aspoň přispěl nějakým serverem :-)).“ To je však bohužel jen utopie a tak se na nedávné rozšiřování konfigurace serveru XChatu, který už nezvládal zátěž, museli jeho uživatelé skládat takřka po desetikorunách. Skoro mi to připomíná minulé století a sbírky na Národní divadlo.

Daniel Dočekal svého času razil teorii, že poskytovatelé připojení by měli platit firmám, které dodávají do jejich sítě obsah. Přestože by se mi to líbilo, obávám se, že se toho nedočkáme. Naopak skutečností se stává, že poskytovatelé připojení dostanou od Telecomu jistý díl z protelefonovaných poplatků. XChat však obávám se zůstane zkrátka.

Marek Antoš


Související články a odkazy:

Našli jste v článku chybu?

17. 11. 1999 13:42

Hell (neregistrovaný)
Hmm, jeste neco: ve skole nas ucili, ze existuji dva druhy nakladu - fixni a variabilni poplatky za pevnou linku jsou fixni - skola by bez ni nemohla existovat co je na tom, kdyz nekdo pouzije volnou nevyuzitou kapacitu? To by ty linky radsi mely lezet ladem? - myslim hlavne ranni a vecerni hodiny.

16. 11. 1999 13:05

Pavel Kadera (neregistrovaný)
Souhlasim s nazorem Libora Novacka. Otravdu vetsina lidi na chatu je pripojena z vysokych skol nebo z pracovist. Popripade z knihoven. Takze opravdu jen zlomek lidi plati telefonni poplatky. Toto podporuje hromadne sireni chatu, kteri by se nikdy takhle nerozsisil, nebyt techto instituci. Ten kdo ma pevne pripojeni si muze chatovat jak dlouho chce a to je prave pripad vysokych skol, takze se tak moc nedeje.
Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Zeleninové jogurty prý budou hit

Zeleninové jogurty prý budou hit

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla