Hlavní navigace

Yandex vyhrál. Google porušil antimonopolní pravidla a čeká ho pokuta

Jan Beránek

Největšímu ruskému portálu a vyhledávači vadí operační systém Android. Kvůli němu mu totiž klesá podíl na ruském trhu vyhledávání.

Google zneužil dominantního postavení Androidu. Tím porušil ruské antimonopolní zákony. Moskevský arbitrážní soud podle agentury Reuters potvrdil rozhodnutí a americký vyhledávač bude muset zaplatit pokutu, a navíc upravit smlouvy, které má uzavřeny s výrobci chytrých telefonů. 

Výše pokuty zatím není jasná, ale v podobných kauzách se pohybuje v řádech procent ročního příjmu firmy. 

V Rusku drží telefony s Androidem přibližně 86 procent trhu, a to už je možné považovat za hrozbu i přesto, že v jiných oblastech Yandex s Googlem spolupracuje. Podíl Yandexu ale letos poprvé klesl pod šedesát procent. 

O co jde?

Yandex si na Google stěžoval už loni v únoru. V listopadu padlo první rozhodnutí ruského antimonopolního úřadu. Google podle něj porušil zákony, když požadoval, aby na mobilních zařízeních využívajících Android byly předinstalovány některé aplikace. 

Tip Content Kortanová

Yandex zpochybňuje především otevřenost systému Android. Výrobci zařízení s Androidem jsou v zajetí Google Play obchodu a uzavřených API, tvrdil loni Yandex na serveru Tech.eu. S tím souvisí i zbytek ekosystému služeb Googlu, a to včetně vyhledávání. Podle Yandexu je výrobcům zakazováno i předinstalovávat služby konkurentů americké firmy. 

Ruský vyhledávač se ohání zkušenostmi svých partnerských firem Prestigio, Fly a Explay, kterým prý Google zatrhl předinstalovat do nových mobilů služby Yandexu. „Výrobci by měli mít možnost vybrat vyhledávač pro své zařízení a stejně tak by měli rozhodovat i o aplikacích, se kterými je chtějí dodávat,“ doplňuje Yandex své argumenty. 

Našli jste v článku chybu?
15. 3. 2016 9:31

Tak pokud budeme rozebírat z pohledu FSF a právnickou rétorikou tak ano( spíš množná).

Z pohledu uživatele a výrobce smartphone s operačním systémem Android bez Google Apps je možný a na trhu po celém světě naprosto běžný jev. Google se s nimi rozhodně nesoudí. A to se nejdená jen o nějaké pochybné výrobce, ale třeba i Nokia X.

Samozřejmě, že na nějaký ruský bastl Google nedá certifikaci, případně nepravý youtube aby se uživatelé hlásili třeba Yandex ID místo Google ID.

Ale smartphony …

15. 3. 2016 7:59
lol (neregistrovaný)

Pekne bludy, ale pripisujem to (ne)skorej rannej hodine :-D