Hlavní navigace

YouTube je výborný zdroj hudby. A veřejný nepřítel muzikantů číslo jedna

Daniel Dočekal 2. 6. 2014

Pokud potřebujete rychle najít nějakou písničku, máte po ruce skvělý zdroj: YouTube, byť vlastně vůbec o hudbě být nemá.

Nejde si toho nevšimnout. Když rychle hledáte nějakou hudbu, je jedním z nejlepších míst k jejímu nalezení paradoxně YouTube. A co víc: dost často tam skladbu najdete včetně použitelného „videoklipu“, který se dá jednoduše nasdílet či pustit komukoliv. Samozřejmě, pokud jste fajnšmekři a jde vám o kvalitní nahrávku, YouTube v tomto ohledu hodně často selhává.

Všimli si toho nakonec i v Pando Daily a v The music world may have found itself a new big villain: YouTube rozebírají něco, co je uživatelům Internetu už dávno jasné. YouTube je pro objevování hudby a rychlé nalezení něčeho, co chcete nasdílet na Facebook, fantastickým nástrojem. 

S vlastními sociálními možnostmi a tvorbou playlistů se navíc dá dobře používat i jako hudební přehrávač. Byť je samozřejmě nutné dodat, že má v poslední době zdatné konkurenty – třeba ve Spotify taky není příliš problém najít prakticky cokoliv. Ale YouTube přeci jenom obsahuje víc obsahu, obzvlášť pokud to, co hledáte, je vzácnější či obskurnější.

Nepodepíšete? Zablokujeme vás

Zajímavých je na tom několik věcí. Především to, že YouTube mělo být o videích, nikoliv o hudbě. A pak také to, že YouTube se patrně pro muzikanty a vydavatele postupně stává dalším (nebo spíše novým) „veřejným nepřítelem číslo jedna“.

Po několika letech usilovného boje proti online hudbě dokázala vydavatelství jakž takž zvládnout všechny ty služby typu Spotify, Rdio či Pandora – tedy alespoň takovým způsobem, že z nich dokáží získat slušné peníze (často jsou až tak efektivní, že některé služby nemohou v žádném případě přežít).

Pando Daily tak zmiňuje, že v rámci jednoho soudního sporu týkajícího se Pandory v předkládaných dokumentech objevily důkazy o tom, že se služba stala obětí dohody mezi nahrávacími společnostmi a vlastníky hudebních licencí. Snaha vyždímat co nejvíce peněz ze služeb, které pouze reagují na proměňující se trh, vede k tomu, že tyto služby nejsou ekonomicky udržitelné.

Ale zpět k YouTube – právě tahle služba se totiž pro hudebníky stává nepřítelem číslo jedna. Paradoxně ale ne proto, že by snad obsahovala záplavu „nelegálně“ umístěné hudby, ale spíš kvůli tomu, jak údajně v rámci snah získat obsah pro chystanou vlastní streamovací hudební službu tlačí na malé hudební skupiny a nezávislé vydavatele.

Píše o tom britský Guardian v článku YouTube subscription music licensing strikes wrong notes with indie labels. Zmiňuje obvinění sdružení nezávislých labelů (Worldwide Independent Network), že YouTube předkládá malým vydavatelům a umělcům předpřipravené smlouvy a vyhrožuje jim, že pokud se nebudou účastnit připravované hudební služby od Googlu, budou jejich hudební videa na YouTube blokována.

YouTube, největší streamovací služba na hudbu na světě

Vzhledem k výše popsané roli, kterou dnes YouTube hraje při poslouchání či objevování muziky, má k „vyjednávání“ velmi silnou pozici.

AccuStream odhaduje, že skoro 35 % přehrání na YouTube se týká hudebních videí. Což by v praxi znamenalo něco přes 400 milionů uživatelů měsíčně, kteří si na YouTube pouštějí hudbu. A to je o řád více, než mají největší hudební služby (Pandora nějakých 70 milionů, Spotify přes 40 milionů).

KL_HLASOVANI

I z tohoto hlediska dává spuštění hudební služby od Google významně zahrnující využití YouTube velký smysl. Google navíc umí hudbu i video online obalit reklamou a zajistit si tak aspoň nějaké příjmy. 

Prozatím nicméně paradoxně platí, že YouTube přináší hudebnímu průmyslu méně peněz, než Spotify. Tedy pokud věříme tomu, co se tvrdí v médiích, protože najít pro toto tvrzení ověřitelný poklad je v podstatě nemožné.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

DigiZone.cz: Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Philips nabídne více TV s DVB-T2/HEVC

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém