Hlavní navigace

YouTube přidal do své aplikace podporu virtuální reality

Autor: Google
Jan Beránek

Videoserver ohlásil dvě novinky, které se minimálně zpočátku budou týkat jen majitelů zařízení s operačním systémem Android.

Kartonová skládačka Cardboard promění v 3D brýle každý androidový telefon. Teď dostává virtuální realita u Googlu další prostor – k dispozici má totiž nově celý server YouTube

Aplikace nově podporuje videa připravená pro VR zařízení – tedy taková, která poskytnou divákovi mnohem realističtější zážitek ze sledování filmu. 

Tvůrci takových videí mohou nahrávat svá díla rovnou na server. YouTube hlásí, že první kousky se mu v databázi už objevily a tvrdí, že zážitek ze sledování je podobný tomu, když fanoušci vyrazí do IMAXu.

„Není divu, že konečně přidali virtuální realitu,“ říká pro Reuters Neil Schneider, šéf Immersive Technology Alliance, která se zaměřuje na virtuální realitu. YouTube je totiž podle něj velmi otevřený novým technologiím. 3D video už představil v roce 2009 a patřil také mezi první servery, které pracovaly s HD videem.

Podle Schneidera se tak dá očekávat exploze nového obsahu. A to i přesto, že amatérští tvůrci to budou mít s klipy pro VR složitější. Vývoj ale jde kupředu a vybavení pro natáčení takových filmů by časem mohlo být k dispozici v podstatě v každém chytrém telefonu.

UX17_pulpitel2

Investice, kterou musí do sledování virtuální reality vložit diváci, se pohybuje od pěti do 350 dolarů. Za pět dolarů lze pořídit nejlevnější Cardboard a mezi třemi sty a třemi sty padesáti dolary se má pohybovat cena zařízení Oculus Rift od Facebooku. Na trh má přijít příští rok.

Našli jste v článku chybu?
6. 11. 2015 11:12

Hned jsem premyslel, kam, ze to ti vyrobci smartphonu schovavaji ty sfericke stereokamery :) A oni je jenom schovavaji za spatny preklad (nebo interpretaci?).

But Jay Iorio, a member of the Institute of Electrical and Electronics Engineers who has created films for Cardboard and Facebook's Oculus Rift virtual reality headset, said he would not be surprised to see VR recording capabilities on smartphones.

"The equipment I have right now, people will probably have on their phones in a couple yea…