Hlavní navigace

OneDrive nově umí streamovat hudební sbírku přes Xbox Music

 Autor: Microsoft
Jiří Macich ml. 23. 3. 2015

Z cloudového úložiště OneDrive lze nyní oficiálně streamovat hudební soubory. Nikoliv však přímo, ale přes službu Xbox Music. Proč takto? A co to obnáší?

Již delší dobu se spekuluje, že cloudové úložiště OneDrive nabídne streaming hudebních souborů, které si do něj uživatelé nahrají. Šlo by do jisté míry o konkurenci pro Google Play MusicApple iTunes Match. Nyní se dřívější spekulace potvrdily a Microsoft skutečně umožňuje využít OneDrive pro streaming hudby.

Háček je v tom, že streaming hudby nenabízí přímo OneDrive, ale hudební služba Xbox Music, jejíž dostupnost je technicky i geograficky omezená. Streaming hudby z úložiště OneDrive přes Xbox Music nyní podporuje systémy Windows 8.1 a Windows Phone 8.1, a samozřejmě také konzole Xbox 360 a Xbox One.

Předplatné Xbox Live Gold ani Xbox Music Pass není vyžadováno. S Xbox Music Pass ovšem nově uživatelé získají navýšení kapacity úložiště OneDrive o 100 GB. Hudbu prý lze streamovat také z jeho webového rozhraní, ale popsaným způsobem se nám streaming nepovedlo zprovoznit. Narazili jsme totiž na geografické omezení.

Xbox Music je služba oficiálně otevřená jen pro zákazníky z velmi krátkého seznamu zemí, na kterém Česká republika dosud nefiguruje. Funguje jako hudební obchod, který nabízí stažení hudby bez DRM za jednorázový poplatek, ale také jako služba pro streaming hudby z rozsáhlé hudební knihovny za paušální poplatek (předplatné).

Streaming přes Xbox Music jako ústupek labelům?

Microsoft spojil streaming hudby z úložiště OneDrive se službou Xbox Music, přestože samotný OneDrive cílí na více platforem. Xbox 360 a Xbox One navíc pro přístup k dalším multimédiím z úložiště OneDrive používají jeho aplikaci, která je včetně prohlížení fotek a přehrávání videí dostupná i českým uživatelům.

Hudba je však spjata s Xbox Music, přestože se šíří zvěsti o brzkém konci této služby. Xbox One totiž obdrží Windows 10 a zároveň jednotný Windows Store, jehož sortiment se rozroste o multimediální obsah. Z Windows 8.1 a Windows Phone 8.1, kde nyní Xbox Music běží, půjde rovněž zdarma přejít na Windows 10.

I Google ale spojuje streaming hudebních souborů s hudební službou: Play Music má vlastní úložiště fungující nezávisle na Google Drive. Nedávno byla jeho kapacita navýšena z 20 tisíc skladeb na 50 tisíc skladeb. Do kvóty se nepočítá hudba zakoupená přímo přes Play Music, ale jen hudba pořízená jinde a přenesená z PC.

Svého času plnohodnotný streaming hudby přímo z webového rozhraní bez geografického omezení nabízelo cloudové úložiště SugarSync, ale bez vysvětlení tuto funkci zrušilo. Spekuluje se, že důvodem byly hrozby žalobami od nahrávacích společností, které se dříve bouřily i proti službám Play Music či iTunes Match.

KL_HLASOVANI

Nahrávací průmysl se obává, že využití cloudových úložišť pro streaming hudby podporuje nelegální kopírování a nezdravě konkuruje službám typu Deezer, Spotify či Rdio, které za obsáhlou knihovnu uživatelům dostupné hudby odvádějí držitelům autorských práv patřičné poplatky (z příjmů za reklamu nebo předplatné).

Lze jen spekulovat, jelikož dotčené subjekty se zdráhají komentářů, ale z vývoje na trhu se zdá, že nahrávací průmysl je ochoten tolerovat streaming hudebních souborů uživatelů jako doplněk legitimních služeb, které primárně prodávají hudbu a streamují ji z vlastní knihovny, což je případ třeba Play Music a nyní právě rovněž Xbox Music.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: 6 změn v novele občanského zákoníku

6 změn v novele občanského zákoníku

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?