Hlavní navigace

Z programu České pirátské strany: konec „výpalného“ nebo přímá volba vysokých úředníků

Jiří Macich ml.

Česká pirátská strana (ČPS) představila svůj volební program pro podzimní předčasné volby do PSP ČR. Velká část programu se dle očekávání týká informačních a telekomunikačních technologií. Česká pirátská strana hodlá usilovat o povinnou síťovou neutralitu na straně poskytovatelů připojení k Internetu, zrušení tzv. výpalného z prázdných paměťových médií či zkrácení doby platnosti práv k autorskému dílu ze současných 70 let od úmrtí autora. Česká pirátská strana hodlá prosazovat také…

Česká pirátská strana (ČPS) představila svůj volební program pro podzimní předčasné volby do PSP ČR. Velká část programu se dle očekávání týká informačních a telekomunikačních technologií. Česká pirátská strana hodlá usilovat o povinnou síťovou neutralitu na straně poskytovatelů připojení k Internetu, zrušení tzv. výpalného z prázdných paměťových médií či zkrácení doby platnosti práv k autorskému dílu ze současných 70 let od úmrtí autora. Česká pirátská strana hodlá prosazovat také dekriminalizaci šíření kopií například hudby nebo filmů v elektronické podobě pro nekomerční účely. Podle jejích představ by se nemělo jednat o trestný čin, navrhuje však přestupková řízení, kde by eventuální pokuta neměla být vyšší než desetinásobek na trhu obvyklé ceny rozmnoženiny díla.

Kromě těchto „vděčných“ témat má Česká pirátská strana i cíle přímo nesouvisející s informačními a telekomunikačními technologiemi. Ve svém programu volá například po přímé volbě prezidenta, hejtmana či starosty nebo šéfa velkých úřadů typu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nebo Nejvyššího kontrolního úřadu. Přímo by měl být podle České pirátské strany volen také ředitel veřejnoprávní televize a rozhlasu. V jejím programu dále voliči naleznou závazné obecné referendum organizované na základě petice občanů, zavedení osobní zodpovědnosti úředníků za provedená rozhodnutí, povinné zveřejňování všech smluv souvisejících se státní správou (kromě těch v nějakém režimu utajení) nebo systém transparentních účtů státních institucí.

Našli jste v článku chybu?
5. 8. 2009 12:06
A "Pepíci z Horní Dolní" mají možná větší motivaci mít na těchto důležitých postech lidi odpovědné a znalé, než co mají české politické špičky. Jenze to je presne ten problem: jak pepik z horni dolni pozna, ze tomu dany kandidat rozumi...? Vzdyt se podivejte, jak bezmyslenkovite polyka ceska verejnost blaboly socialistu a komunistu...
5. 8. 2009 11:45
Myslel jsem to ironicky. Nevím, proč by mělo být nekomerční sdílení autorského obsahu jakkoliv penalizováno (tedy i jako přestupek), nedává to smysl a nemá to logiku. Navíc je to z dlouhodobého hlediska neudržitelné.