Hlavní navigace

Z většiny městských karet v ČR lze jednoduše krást osobní data

David Slížek

Sdružení Iuridicum Remedium zveřejnilo video, na kterém ukazuje, jak málo je zabezpečená většina městských karet v Česku. S pomocí telefonu vybaveného čipem NFC a jednoduché aplikace lze podle něj jednoduše zkopírovat jméno a příjmení, datum narození a další údaje na kartě uložené. Sdružení na videu otestovalo karty Hradce Králové, Pardubic a Plzně. Problém je ale podle něj mnohem rozšířenější, většina karet totiž používá zastaralé čipy. „Čipy Mifare Classic, používá kromě výše zmíněných karet…

Sdružení Iuridicum Remedium zveřejnilo video, na kterém ukazuje, jak málo je zabezpečená většina městských karet v Česku. S pomocí telefonu vybaveného čipem NFC a jednoduché aplikace lze podle něj jednoduše zkopírovat jméno a příjmení, datum narození a další údaje na kartě uložené.

UX17

Sdružení na videu otestovalo karty Hradce Králové, Pardubic a Plzně. Problém je ale podle něj mnohem rozšířenější, většina karet totiž používá zastaralé čipy. „Čipy Mifare Classic, používá kromě výše zmíněných karet naprostá většina městských a dopravních karet v České republice. Čestnou výjimku tvoří například Ostravská karta nebo opencard v Praze. Také opencard původně používala zastaralý čip Mifare Classic, na základě dlouhodobé kampaně IuRe za lepší zabezpečení údajů na kartě však později vyměnila čip za bezpečnější Mifare Desfire,“ napsali zástupci sdružení v tiskové zprávě.

V Plzni dokonce telefon s NFC, který umí na karty číst i zapisovat data, nabízel sám dopravní podnik jako alternativu k plzeňské kartě, píše sdružení. Na nedostatky v zabezpečení prý bez výsledku upozorňovalo jako města, tak Úřad na ochranu osobních údajů. „Ten ale stížnost smetl ze stolu s tím, že dokud nedojde k úniku dat, žádný problém v zabezpečení karty nevidí,“ říká členka sdružení Kateřina Hlatká.

Našli jste v článku chybu?
6. 8. 2012 19:29
Lol Phirae (neregistrovaný)

a jízdné na ní přitom stojí stejně jako na klasickou šmírovací Opencard s osobními údaji.

No bodejť by nestálo, když šmíruje úplně stejně, akorát si někdo nechal nakukat, že se prý neeviduje. :-)))

6. 8. 2012 16:51
Seti (neregistrovaný)

Taže polopatě:

"stovku" stojí dle informací na webu Opencard, tedy tohle počítám jako případnou ztrátu v případě, kdy by byla přenosná. Cena za kartu mi příjde přemrštěná, velmi silně pochybuji, že by byla výrobní cena nějak vysoká vzhledem k počtu výráběných karet.

Pokud jde o rozdíl mezi osobní/anonymní, nemluvil jsem o vysoké ceně za anonymní, ale o rozdílu cen, který když už, tak by měl být roven ceně za kartu, tedy 100,- Kč. Proč jízdné na osobní kartu stojí ročně 4750 a na anonymní 6100?…