Hlavní navigace

Za 300 Euro můžete použít odkaz na článek v irských novinách

Daniel Dočekal

Pokud budete v Irsku chtít použít odkaz na článek na web irských novin, budete muset zaplatit. Alespoň takový je plán tamních novinových vydavatelů, kteří dokonce lobují za změnu autorského zákona – chtějí aby odkazy na Internetu byly porušováním autorského práva. Pokud se snad domníváte že jde o předčasný apríl nebo nějakou kachnu, je to málo pravděpodobné. Podle 2012: The year Irish newspapers tried to destroy the web už došlo k tomu, že se noviny snaží vymoci platbu za odkazy na články –…

Pokud budete v Irsku chtít použít odkaz na článek na web irských novin, budete muset zaplatit. Alespoň takový je plán tamních novinových vydavatelů, kteří dokonce lobují za změnu autorského zákona – chtějí aby odkazy na Internetu byly porušováním autorského práva.

Pokud se snad domníváte že jde o předčasný apríl nebo nějakou kachnu, je to málo pravděpodobné. Podle 2012: The year Irish newspapers tried to destroy the web už došlo k tomu, že se noviny snaží vymoci platbu za odkazy na články – tamní charitativní organizace Women Aid od „licenční skupiny“ dostala i podmínky – od 300 Euro ze jeden až pět odkazů, 500 Euro za šest až deset odkazů až po 1 350 Euro za 50 odkazů.

Tip Content Machovec

Z vyjádření tamní národní novinové organizace (viz Statement on Behalf of National Newspapers of Ireland) jasně plyne, že skutečně chtějí zpoplatnit (licencovat) používání odkazů na články v novinách pro komerční účely. Zdarma něco takového umožní pouze pro soukromé účely. A potvrzují i to, že odkazy považují za případ porušování autorských práv.

Zdroj: Dinosaur alert: Irish newspapers desperately trying to charge for links

Našli jste v článku chybu?
5. 1. 2013 12:45
lol (neregistrovaný)

a pak bude na rade ofensiva z druhe strany. chcete abych nalinkoval zdroj? ok 300 euro za 1-5 odkazu, 500 euro za 6-10 ...........

5. 1. 2013 11:42
tdvorak (neregistrovaný)

Doufejme, že se jim to povede prosadit a vytvoří tak jeden odstrašující příklad pro všechny další podobně nápadité. Během krátké chvíle vymizí ze sítě většina odkazů na jejich weby. Tím klesne relevance ve vyhledávačích, návštěvnost, příjmy z reklamy. Postupně si uvědomí, jakou službu jim všichni zdarma dělali tím, že na ně odkazovali.