Hlavní navigace

Za fotky ukradené z Twitteru dostane fotograf od AFP a Getty 1,2 milionu USD

Autor: Isifa.com
David Slížek

Americká porota přiznala Danielu Morelovi nejvyšší možnou náhradu škody. Zpravodajské agentury potrestala za úmyslné porušení jeho autorských práv.

Média nemohou používat fotografie stažené z Internetu bez svolení jejich autorů. A zodpovědnost za zjištění, kdo je skutečným autorem snímků, leží na nich. To je poučení ze soudního sporu haitského fotografa Daniela Morela se zpravodajskou agenturou AFP a fotobankou Getty Images.

Porušení jeho autorských práv k osmi fotografiím ze zemětřesením postiženého Haiti americká porota minulý pátek „ocenila“ na 1,2 milionu USD, které musí AFP a Getty Morelovi zaplatit. O verdiktu informovala mimo jiné agentura Reuters či New York Times.

Porotci přitom stanovovali jen výši odškodnění, o vině obou společností soud rozhodl už letos v lednu (text verdiktu najdete zde – PDF, v angličtině). Vysouzená částka je přitom nejvyšší možná, jakou mohl Morel podle amerických zákonů získat. Agentury navíc zaplatí pokutu 400 tisíc USD za porušení zákonů.

Kdo je pravým autorem

O co ve sporu šlo? Morel v lednu 2010 fotografoval náledky přírodní katastrofy na Haiti a několik snímků publikoval na Twitteru s tím, že jsou na prodej. Fotky retweetoval další uživatel Lisandro Suero a na jeho profilu si jich pak všiml editor AFP, který je poté poskytl i fotobance Getty. Ta snímky zařadila do své nabídky a obratem je prodala řadě velkých klientů (podle Morelova právníka snímky zaznamenaly na tisíc stažení a objevily se i ve vysílání velkých televizních stanic nebo v deníku Washington Post). 

Když to Morel zjistil, začal protestovat. Agentury pak snímky z nabídky stáhly, soudnímu sporu už ale nezabránily. Narozdíl od vydavatele Washington Postu, který se s fotografem domluvil na mimosoudním vyrovnání (jeho výše není známá), se AFP a Getty odmítly s fotografem dohodnout. Argumentovaly tím, že na ně má přehnané požadavky.

UX17_snitker

Spor tak musel rozhodnout soud. V jeho průběhu se agentury bránily i absurdním tvrzením, že podmínky Twitteru umožňují publikované fotografie volně používat. Tvrdily také, že Morelovi autorství upřely omylem, když za autora považovaly někoho jiného. Podle e-mailů a dalších dokumentů, které u soudu předložil Morelův právník, ale příslušní editoři pravděpodobně od začátku věděli, kdo je pravým autorem snímků.

Zdroj: Haitian Photographer Wins Major U.S. Copyright Victory Photographer wins $1.2 million from companies that took pictures off Twitter

Našli jste v článku chybu?
25. 11. 2013 13:59
spodní voda (neregistrovaný)

Příliš mnoho ironie a omyl v tom, že "pár významnejch subjektů" by mělo mít dostatečné právní povědomí o tom, že to co není výslovně označeno k volnému použití má někde svého majitele a nedá se tedy na tom beztrestně rejžovat.

Nebo se ti spíš líbí systém, kdy se autorské mafie mastí na studentovi, co si dal fotku do prezentace nebo stát zavede poplatek na všechno co nese data a za chvíli i na brejle, kterými si můžeš prohlížet autorský obsah?

Je moc dobře, že je fotograf klepnul přes pařátky a…