Hlavní navigace

Za kolik budeme telefonovat s Telecomem v roce 2001? - II.

Jiří Peterka 4. 12. 2000

Finální návrh nových tarifů, zveřejněný minulý týden společností Český Telecom, zřejmě ještě není tak úplně finální a bude muset být nahrazen návrhem ještě finálnějším. Ve významnější změny však nedoufejte, půjde spíše jen o drobnou kosmetickou retuš na nepříliš vábné tváři jednoho z balíčků. Za kolik tedy budeme příští rok telefonovat?

Minulý týden jsem navštívil tiskovou konferenci Českého Telecomu, na které představil svůj „finální návrh“ tarifů pro nadcházející rok 2001 (viz tento článek). Zde prezentované informace jsem pochopil tak, že je to již konkrétní výsledek dohody Telecomu s Českým telekomunikačním úřadem, který sice ještě nemá formální statut (ČTÚ na to nedal své razítko), ale jinak s ním již obě strany souhlasí a nebude se již měnit. Dokonce jsem se na to po skončení tiskovky ještě jednou explicitně přeptal, se stejným výsledkem.

Situace se ale nakonec vyvinula trochu jinak. Již následující večer vychází na iDnes (a ve středu ráno v MF Dnes) rozhovor s předsedou ČTÚ Davidem Stádníkem, ze kterého vyplývá, že dohody ještě nebylo dosaženo a ČTÚ návrh Telecomu ještě neschválil. Pan Stádník v citovaném článku dokonce říká:

Do 29. listopadu chceme určit základní mantinely pro stanovení cen. Podle nich může Telecom vypočítat maximální ceny, které v příštím roce může uplatnit.

Interpretuji to tak, že Telecom bude po svém „finálním návrhu“, prezentovaném novinářům minulé pondělí (27.11.), muset vypracovat ještě další („finálnější“) návrh, který teprve bude ČTÚ schvalovat. V pátek 1.12. pak ČTÚ skutečně „určil základní mantinely“ pro stanovení cen, a to vydáním dokumentu "Cenové rozhodnutí č. O6/VNS/2000 (plný text k dispozici zde). V dokumentu se uvádí, že od nabytí jeho účinnosti má Telecom 15 dnů na předložení návrhu nových maximálních cen. Český telekomunikační úřad pak má 30 dnů na jejich posouzení a ověření, že návrh splňuje stanovené podmínky.

Stejná informace o tom, že Telecom má nyní 15 dní na předložení nového návrhu, zazněla i v páteční televizní relaci na ČT1.

Pokud ale správně počítám, lhůta 15 dnů běží od 1.12., a další měsíc na rozmyšlenou a na schválení pro ČTÚ již zasahuje do ledna 2001, kdy by nové tarify již měly být používány.

Kde je změna?

V článku, který vyšel v noci z úterý na středu, předseda ČTÚ kritizuje tyto aspekty „finálního“ návrhu Telecomu z 27.11. (plný text zde):

  • absence 17 impulsů zdarma, zahrnutých již v paušálu
  • o třicet haléřů vyšší cena za nejobvyklejší volání, tedy do dvou minut. Těch jsou podle pana Stádníka u domácností skoro tři čtvrtiny.
  • nízký kredit (pouze 60,– Kč) u balíčku „pro málo volající“.

Dále pak pan předseda Stádník v článku naznačuje, že kdyby Telecom přidal na kreditu u zmiňovaného balíčku (na 90,– Kč), patrně by jeho úřad návrh schválil, protože prostor pro nějaké zásadnější změny prý již není.

Cenové rozhodnutí, které ČTÚ k 1.12. vydalo, skutečně požaduje zvýšení kreditu (nepřevoditelného z měsíce na měsíc) ze 60 na 90 korun u prvního z balíčků jako prakticky jedinou novou podmínku, kterou musí Telecom splnit. Na druhou stranu rozhodnutí dává možnost Telecomu nasadit ve zmiňovaném balíčku průběžné (minutové) tarify až ve výši dvojnásobku tarifů v ostatních balíčcích (tj. např. 2,90 Kč za minutu místního hovoru, místo 1,45 Kč u ostatních balíčků).

To je podle mého názoru spíše past na sociálně slabší spoluobčany, kteří se v očekávání nějakých úspor rozhodnou pro tento balíček a pak nebudou schopni poznat, kdy již vyčerpali kredit zdarma a kdy začínají platit nestydatý dvojnásobný tarif. Pokud si nepovedou přesnou evidenci sami se stopkami v ruce, dozví se vše až příští měsíc z vyúčtování. Přitom zvýšení kreditu ze 60 na 90 korun navíc znamená, že v paušálu je zahnuto pouze 15 nejkratších možných místních hovorů (protože nejkratší možný místní hovor bude v tomto balíčku zpoplatňován jako dvouminutový s dvojnásobnou minutovou sazbou, tj. 2,90 za minutu, resp. 5,80 za hovor). Při kreditu 60 korun to odpovídalo 10 takovým hovorům za měsíc, nyní tedy ČTÚ „přidal“ navrch dalších 5 hovorů.

Samotný dokument navíc poměrně obsáhle specifikuje vážený průměr, podle kterého mají být cenové přírůstky počítány, ale opět zde nejsou uvedeny příslušné váhy, bez kterých není možné výpočet rekonstruovat (uvedeno je pouze to, že jde o „váhový podíl stanovený Českým telekomunikačním úřadem“).

Jak to všechno dopadne?

Do podrobností kolem „finálních verzí“ a existujících či neexistujících dohodách nevidím natolik, abych mohl vyslovovat nějaké názory na to, co se přesně odehrálo minulý týden kolem oznamování nových „finálních“ cen Telecomem. Mohu pouze spekulovat nad tím, že jde o vzájemný souboj dominantního operátora a nezávislého regulátora, ve kterém si každý z nich celkem logicky snaží budovat a hájit své pozice.

KL_HLASOVANI

Celkový výsledek si ale troufnu odhadnout – Telecom zvýší kredit u balíčku „pro málo volající“ na 90 korun, a jinak mu ČTÚ schválí všechno ostatní, co navrhl již ve svém „finálním“ návrhu z 27.11.2000. Možná k tomu dojde v časovém presu někdy koncem prosince, ale zřejmě to nic nezmění na faktu, že od 1.1.2001 budeme opět platit za telefon více než předchozí rok. Podle propočtů samotného Českého telekomunikačního úřadu (podle tohoto zdroje) to pro domácnosti bude představovat patnácti až dvacetiprocentní zdražení.

Vzpomínám si, jak někdo někde mluvil o nějaké liberalizaci telekomunikačního trhu a o zpřístupnění a zkvalitnění telekomunikačních služeb, dokonce ke stejnému datu 1.1.2001  – ale to asi měl na mysli nějakou jinou zemi. Nebo nějakou jinou liberalizaci?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita