Hlavní navigace

Za pár let všichni odejdou z Facebooku. Skončí Princeton. A dojde vzduch

David Slížek

Dá se to číst jako příběh o chybné analogii dvou doktorandů, o zpravodajském titulku důležitějším než obsah, nebo o tom, že z čísel a grafů můžete nakonec dokázat úplně cokoli.

Facebook může opadnout jako nemoc nebo Facebook ztratí 80 procent uživatelů do roku 2017, mohli jste se v uplynulých dnech dočíst i v českých médiích. Zpráva vycházela ze zahraničních článků o práci dvou doktorandů americké Princeton University (Epidemiological modeling of online social network dynamics – PDF), ve které studenti na vzestup a pád sociálních sítí aplikovali model šíření nakažlivých chorob.

Aplikování dynamiky šíření nemocí na rozšíření online sociálních sítí je intuitivní, protože se uživatelé obvykle k online sociální síti připojí kvůli tomu, že tam už jsou jejich přátelé, vysvětlují studenti v úvodu své práce. Epidemiologické modely podle nich byly k podobným účelům použity už dříve – například při modelování šíření myšlenek (idejí).

Potřebná data pro svůj  model pak doktorandi čerpali z Google Trends. Vzali prostě údaje o tom, jak stoupá či klesá frekvence vyhledávání názvů sociálních sítí (MySpace a Facebook) v Googlu, přičemž se odvolali na to, že něco podobného dělá sám Google, když v Google Flu Trends odhaduje šíření chřipkových epidemií. 

Zjednodušený pohled

Údaje z Google Trends jsou podle autorů studie přesnější než data o počtu uživatelů sociální sítě – eliminují totiž uživatele, kteří sice mají založený účet, ale síť ve skutečnosti nepoužívají. Dá se pochopit, že studenti zřejmě nechtěli vycházet z dat, která poskytují přímo sociální sítě a která se nedají nijak objektivně ověřit. Může ale zjednodušení na výsledky Google Trends obstát?

Dost těžko – nepočítá totiž třeba s tím, že se chování uživatelů v posledních letech výrazně změnilo – sociální sítě používají stále častěji z aplikací na svých mobilních zařízeních, takže je logické, že četnost hledání jejich názvu ve vyhledávačích – zhusta používané místo zadání adresy do adresního řádku – klesá (jakkoli je to zatím spíš trend v USA než třeba v Česku). 

Sám Facebook ve třetím čtvrtletí loňského roku hlásil 874 milionů mobilních aktivních uživatelů za měsíc, s meziročním nárůstem o 45 % (viz čtvrtletní výsledky – PDF). Celkový počet měsíčních aktivních uživatelů přitom byl 1,19 miliardy.

V předpokladech obou doktorandů se dají najít také další sporná místa, která jdou většinou na vrub jejich zjednodušenému pohledu – je analogie šíření viru a růstu počtu uživatelů opravdu tak přesná? O dalších pochybnostech si můžete přečíst zde, zde či zde.

Kdy dojde vzduch

Facebook se ostatně proti studii ohradil, a to docela vtipně. Na základě čísel o počtu lajků na facebookových stránkách univerzit nebo dat z Google Scholar „dokázal“, že trendy předpovídají Princetonu brzký zánik.

A dotáhl to ještě dál: pokud se podíváte na klesající frekvenci vyhledávání pojmu „air“ (vzduch) v Google Trends, musíte logicky dojít k závěru, že i vzduch to má spočítané a kolem roku 2060 už tu žádný nebude, dodává Facebook (mimochodem – trend pro české slovo „vzduch“ naopak ukazuje výrazný vzestup – ale prosím, nic v tom nehledejte).

Jistě, toto srovnání je už úplně absurdní. Jakkoli je ale reakce Facebooku vtipná, nic nemění na tom, že žádná služba na Internetu není věčná a zájmy uživatelů se rychle mění. Náznaky poklesu obliby Facebooku mezi mladými uživateli tady ostatně jsou (ať už je interpretujete jakkoli) a pokles jejich aktivity už přiznala i sama firma

Až ale příště budete číst nějaké další šokující předpovědi, které „odhalili američtí vědci“, nevěřte všemu, co chytlavý titulek říká.

Našli jste v článku chybu?

24. 1. 2014 12:34

MoB (neregistrovaný)

83,7% statistik na internetu je stejně vymyšlených... ;)

24. 1. 2014 15:02

eLHá (neregistrovaný)

A toto je jedna z nich;-)

Vitalia.cz: Cena stejného léku se liší i o tisíce

Cena stejného léku se liší i o tisíce

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi