Hlavní navigace

Začněme bojovat proti dialerům!

Marek Antoš 14. 7. 2004

Pokud uživatel brouzdá po pochybných stránkách, zejména s erotickým laděním, a kliká, kam nemá, může ho to přijít na pěkných pár peněz. Na tom není nic nového, o tom se ví dlouho. Nedávno znovuobjevená chyba v MSIE tomu však dává nový rozměr: nad telefonním účtem může zaplakat i uživatel, který se chová zodpovědně. A to už je průšvih.

Pokud uživatel brouzdá po pochybných stránkách, zejména s erotickým laděním, a kliká, kam nemá, může ho to přijít na pěkných pár peněz. Na tom není nic nového, o tom se ví dlouho. Nedávno znovuobjevená chyba v MSIE tomu však dává nový rozměr: nad telefonním účtem může zaplakat i uživatel, který se chová zodpovědně. A to už je průšvih.

První problémy s přesměrováním dial-up připojení na draze placená čísla se – optikou českého Internetu – objevily na podzim 2000. Na Lupě jsme tomu tenkrát věnovali článek Telefonní účty za několik tisíc?!, který poukazoval na konkrétní problémy. Od té doby se tento problém v různých obměnách vrací stále dokola: jen namísto Diega Garcia se nyní často volá čistě v rámci ČR, leč na drahé barevné linky.

Za tu dobu jsme stihli nashromáždit řadu lidsky smutných případů: připojení k Internetu zruinovalo nejeden rodinný rozpočet a způsobilo nejeden domácí konflikt. V drtivé většině případů se však jednalo o neopatrnost, nerozum, hloupost či naivitu samotného uživatele – nazývat to můžeme různě. Po zevrubnější prohlídce se nakonec obvykle ukázalo, že si na daném počítači někdo prohlížel pochybné stránky a dialer si nechal „dobrovolně“ podsunout s vidinou něčeho úžasného, k čemu se díky tomu dostane. Ač je to kruté, je třeba říci, že si za to mohli sami.

Zločinci – jinak už to označit nelze – však začali být rafinovanější. K šíření svých dialerů totiž už před nějakým časem začali používat virů a nyní i nedávno znovuobjevené chyby MSIE a IIS. Jak nás na včerejší schůzce metodické komise iAuditu upozornil Ivo Lukačovič ze Seznamu, existují už dokonce česky psané, seriózní stránky, jež někdo zvenčí cracknul a umístil na ně ActiveX prvek s dialerem. Nic netušící návštěvník si tak spolu s nabídkou seriózní firmy – která o cracku svých stránek pochopitelně nemá ani tušení – natáhne do počítače dialer. Stát se to může komukoliv: žádné potvrzení není potřeba, nikdo si ničeho nevšimne. Nestačí ani vyhýbat se podezřelým stránkám, protože nebezpečí číhá všude.

To samozřejmě drasticky mění situaci. Až si za měsíc či dva postižení uživatelé otevřou svůj telefonní účet, budou se divit. A bude-li takových lidí víc, média se jistě postarají o vytvoření patřičné hysterie na téma Internet je nebezpečný. Svým způsobem to může být dobře: alespoň se o tom lidé dovědí a přikročí k prevenci (já dostal například ve firmě rozkaz, abych začal místo MSIE používat Mozillu). Pro všechny zúčastněné, a nakonec i telefonní operátory, kteří dnes na dialerech svým způsobem také nepřímo vydělávají, to však bude velmi nepříjemná zpráva.

MIF16

Lukačovič velmi rozumně navrhuje, aby se velké portály a poskytovatelé připojení odhodlali k nějaké společné akci a uživatele včas varovali; pokud už není pozdě. Ve vlastním zájmu by to měli udělat – a nabídnout jim provizorní patch, případně přechod na jiný prohlížeč, který touto chybou netrpí.

Mimochodem, moje GPRS připojení, přes které právě píšu tuto glosu, mi ukazuje volání na číslo 00232 48 334 3433; prý Sierra Leone. Nevíte někdo, jaký tam mají tarif?

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?