Hlavní navigace

Zahradnická guerrilla

Jan Handl

Netradiční virálek aneb aktivita, která má vést ke zkrášlení okolí. Na co sprejovat po historických památkách, když můžete „načerno“ osázet okolí květinami? Amatérští dobrovolní zahradníci se seskupují na Internetu a chystají invazi do ulic.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

O aktivitě Guerrilla Gardening jsem se dozvěděl (jak jinak) na Facebooku. O co jde? Jak napovídá název, jedná se o „partyzánské“ zkrášlování ošklivých míst za pomoci motyčky a sazenic nejrůznějších rostlin. Heslo z Facebooku zní doslova takto: Najděte ve svém okolí ohavný, zanedbaný kout a osaďte ho květinami. Partyzánský výsadek zdokumentujte a lokalizujte. Zalévejte, hnojte a okopávejte každý den!

Česká skupina na Facebooku má zatím asi 300 čile diskutujících příznivců, za místní buňkou stojí novinář Darek Šmíd (který mimochodem toto téma pěkně zpracoval v Lidovkách. Internet jako takový se většinou vyznačuje touhou svých uživatelů vydělávat peníze, nebo si jinak polepšit. „Černí zahradníci“ mají trochu netradiční cíl – zadarmo zvelebovat okolí. Virální kampaně obvykle propagují zboží nebo služby, málokdy dobrou věc. Právě ušlechtilý záměr dělá z této aktivity věc netradiční a zajímavou.

V diskuzi se píše například: Osázet Kolbenku, tak to je výzva! Já jsem o pár metrů výš na Proseku, tak hurá do toho. :) Jinak koukám, venku sluníčko, tak to asi brzo zatočím ke Starbucks pro pár kýblů lógru. Nebo: Nakonec jsem se rozhodl, že zkusím vysázet smuteční vrby. Mám připravená dvě místa, na kterých, jestliže se chytí, budou vrhat stín na lavičku. Už se těším.

Za Guerrilla Gardeningem stojí Richard Reynolds, o svém koníčku napsal dokonce knihu. Ve světě se o „černých zahradnících“ dost píše, poslání se šíří lavinovitě hlavně v sociálních sítích. Koneckonců, kde jinde by se internetoví uživatelé nechali nadchnout podobnou „hloupostí“? I na YouTube je kanál s videoobsahem na téma Guerilla Gardening. Zahradničí anglické babičky nebo ženy z Botswany, i u nás se pravděpodobně (pokud je nezničili vandalové) dají najít výsledky zahradnické guerrilly. Pokud vyhledáte na Facebooku spojení „guerrilla gardening“, zjistíte, že buňky fungují v mnoha zemích a celkem jich je přes devadesát, což dohromady dá tisíce členů po celém světě. To už je pořádná zahradnická síla a hrozba totálního osázení hnusných míst je vysoká…

Jaro je za dveřmi a dost lidí (hlavně těch, kteří tráví většinu času vysedáváním u počítače) si asi říká – jak trávit volný čas na vzduchu aktivně a prospěšně? Nějaký nápad by to byl, že?

Našli jste v článku chybu?

18. 3. 2009 10:50

mewe (neregistrovaný)
Stromy kolem silnic se ovšem nekácejí proto, že by padaly na řidiče, nýbrž proto, že řidiči překračují rychlost a bourají do nich.

Jinými slovy, je to jako se vším poslední dobou: v rámci ochrany hrstky idiotů se snižuje kvalita života nás všech. Místo abychom pokrčili rameny a nechali idioty v poklidu zesnout, čímž by se nepochybně zlepšil genofond lidstva, my idiotům odmetáme z cesty každé smítko, aby svou idiocii pokud možno co nejdéle ve zdraví přežili.

Jsme sami proti sobě.

18. 3. 2009 9:05

Jeden z těch co se dívají (neregistrovaný)
Jako blbost, bych podobnou aktivitu určitě nenazval. Dokonce i tehdy, kdy tohle vše by bylo vymyšlené, ta myšlenka má smysl a možná někoho zaujme. Problém vidím jinde.

Naše rodina a i někteří jiní lidé v mém okolí, dříve běžně sázeli vhodné stromy nebo keře (méně často trvalky) na místech kde se to hodilo.
Posledních asi deset let je však toto úsilí mařeno obecním úřadem a správou městské zeleně, kteří využívají každé příležitosti ke snížení stavu zeleně a plochy ke zkrášlení obecně. V současno…


Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo