Hlavní navigace

Kladivo na online predátory nehledí napravo nalevo

Patrick Zandl 17. 8. 2006

Americký internet má už několik měsíců nové téma vášnivých diskusí. Je jím zákon o online predátorech, jak by se dal přeložit se zachováním jisté míry poetiky Deleting Online Predators Act, DOPA. Tento zákon má rozšířit dosavadní americký Telekomunikační zákon a Zákon na ochranu mládeže na Internetu (Children's Internet Protection Act - CIPA).

Proč tolik vášně kvůli jednomu zákonu?

Inu především proto, že tento zákon rozšiřuje množství internetových služeb, na které nelze přistupovat ze státních institucí, především pak škol a knihoven. Zatímco v první vlně omezení zákonem CIPA se svezly především weby věnované pornografii a násilí, DOPA má postihnout i mnohem civilnější služby, jako jsou chaty nebo socioware. Ty totiž shrnuje pod jménem Commercial Social Networking Websites a přístup k nim z Internetu placeného ze státních peněz zakazuje.

Ale popořádku. Zákon je na tapetě americké politiky od letošního jara, kdy připutoval do sněmovny. Tou také v létě prošel a nyní je na projednávání v Senátu, kde se o něm zatím debatuje. Jak to ale vypadá, po posledních tragédiích, při nichž hrál Internet roli komunikačního média, jsou jak americká veřejnost, tak Senát nakloněny tomu, aby byl zákon přijat.

Jádro zděšení odbornější části internetové veřejnosti je právě v té definici do češtiny obtížně přeložitelného spojení Commercial Social Networking Websites.

Zákon přímo stanovuje, že jde o služby:

  • které umožňují uživatelům založit webové stránky nebo profily poskytující informace o nich samotných a dostupné ostatním uživatelům;
  • a nabízející mechanismy pro komunikaci mezi uživateli, jako je diskusní fórum, e-mail nebo instant messaging.

Teď už asi chápete, proč tolik rozruchu. Zákon uzavírá přístup především ze škol a veřejných knihoven na stránky, jako je MySpace, Friendster, LiveJournal nebo Yahoo Chat. Což pro tyto stránky, žijící především z mládeže přistupující hlavně prostřednictvím školních sítí, bude znamenat odříznutí velké části návštěvníků. A provozovatelé se přirozeně bojí, že příliš velké…

Podobné problémy ale mají mít i služby instant messagingu, jako je AIM, ICQ nebo MSN – všechny mají své weby, kde lze najít řadu informací o uživatelích a jejich podstatou je zprostředkovat komunikaci mezi lidmi. I těm zvoní na školách hrana.

Problém je ale také v tom, že omezení se netýká jen „vykecávacích“ služeb, kde by se dalo mávnout rukou nad tím, že vykecávat ve škole se dětičky nemusí. Omezení padne i na velmi praktické služby, jako je LinkedIn, kde se potkávají profesionálové zejména z technických oborů, nebo třeba Wireless World Forum, určené zájemcům o telekomunikace – ohroženy jsou dokonce akademické citační sítě, které si přivydělávají reklamou.

Můžeme se Američanům smát, jenže není radno zapomínat, že jejich akceptace Internetu je oproti té naší dosti napřed. Problémy, se kterými se setkávají, nás teprve čekají, a pokud Zákon o online predátorech v Americe projde, můžeme se na podobnou debatu těšit za pár let i v Česku.

Otázka, zda se v budoucnu čeští zákonodárci rozhodnou ve prospěch státního protektorství na úkor osobní zodpovědnosti rodičů a jejich péče o potomka, se mi zdá předem rozhodnuta. Ačkoliv není odpověď na ni tak jednoznačná, jak jsem se vám právě snažil sugestivně podsunout.

Našli jste v článku chybu?

18. 8. 2006 12:47

mewe (neregistrovaný)
Přesně tak.Internet vždycky byl (a naštěstí pořád ještě trochu je) svět sám pro sebe, riziková zóna, ve které se člověk musel postarat sám o sebe, za což byl odměněn přístupem k datům, která nikde jinde sehnat nemohl. Kdo na to nemá žaludek, neměl by na internet chodit.

Naprostá většina všech současných předpisů a omezení, která se na internet chystají nebo už na něj dopadla, jsou zaviněna právě těmito pitomci, kteří nejprve dobrovolně vlezou do lví klece a pak rozčilují, že je uvnitř lev. Prod…

18. 8. 2006 14:38

jd (neregistrovaný)
vtipne a presne prirovnani. Neni co dodat.
DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Měšec.cz: Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Europlatby: někde bez poplatku, jinde i 350 Kč

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný