Hlavní navigace

Zákonem proti flamewaru?

Vojtěch Bednář 16. 1. 2006

Možná jste si minulý týden všimli zprávy o novém zákonu v USA. Urážet někoho anonymně na Internetu je tam nyní federálním zločinem a za porušení tohoto zákona může být Američan postižen i vězením. Na druhou stranu někoho urazit vlastním jménem proviněním není. Mělo by něco takového smysl i v Česku?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Jedna z geniálních vlastností Internetu je to, že umožňuje anonymní vyjadřování názorů. V diskuzích pod články, ve fórech nebo na vlastní stránce či blogu může kdokoliv říct o komkoliv cokoliv. Mohu si tak vyřídit tiše účty se šéfem, postěžovat si na pracovní či rodinnou situaci, kopnout do oblíbeného politika, nebo prostě jen zanadávat na svět. Je to tak jednoduché a co víc, je to tak příjemné.

Američané jsou známí svým smyslem pro právníky a – z evropského hlediska – absurdními zákony. Poslední z nich, o kterém jste si mohli přečíst na serveru News.com, v českém překladu pak například v bleskovce na živě.cz, má zabránit anonymnímu urážení na webu. V USA je tedy zakázáno říct, že pan X je neschopný slabomyslný hňup, a podepsat se jako Pepíček. Naopak říct o stejném člověku totéž a přitom přiznat barvu, že jsem Pepíček Newman, je zcela v pořádku. Svoboda slova tím není dotčena a napadená osoba se může bránit, protože ví před kým.

I v České republice už padl první rozsudek posílající uživatele internetové diskuse za jeho výroky do vězení. Čtěte neuvěřitelný příběh Petra Partyka.

Podobný zákon vypadá velmi logicky a jistě bude hodně hlasů, které by se jej snažily prosadit i na území EU. Zdá se, že nepopírá ničí práva, chrání důstojnost a čest lidí, nemá žádné viditelné nezamýšlené důsledky. Navíc, kdyby se skutečně vymáhal, mohl by zastavit mnoho zbytečných a urážejících diskuzí, kde již nejde o argumenty, ale jen o napadání a osočování se – flamewar. Já si ale myslím, že takový zákon je hezky znějící vábničkou. A za jejími tóny se nachází kápě a skála krysařova.

Nejde totiž vůbec o to, zda by se lidé na Internetu měli, či neměli anonymně urážet. Vymáhání takového zákona, vzhledem k ohromnému počtu potenciálních udání, by dříve či později vyžadovalo ještě jednu debatu. Byla by to debata o zavedení osobních „klíčů“. Ty by identifikovaly svého majitele a byly by nutné pro práci s diskusními fóry a možná i s veřejným webem jako takovým. Pokud by bylo možné každého uživatele, autora každého příspěvku, identifikovat – a to by byla podmínka prosazování zákona o neurážení se – muselo by se přistoupit k omezení přístupu uživatelů k možnosti online publikace. A to by „klíče“ umožňovaly, podobně jako řidičský průkaz umožňuje řídit auto. Vyjet můžete i bez něj, ale když vás chytí, máte problémy.

Jak se k odpovědnosti za diskusní příspěvky na Internetu staví české právo? Odpověď hledejte v rozboru na toto téma, který pro Lupu napsal Ján Matejka.

Tato myšlenka musí z technického hlediska vypadat absurdně, ale absurdní není. Přestože by šlo o nesmírně těžký úkol, lze jej realizovat. A pokud jej lze realizovat pro účely vymáhání slušnosti na webu, dá se použít i pro umlčení nepohodlných. Nebo alespoň pro značné snížení jejich možnosti se projevit.

Nápad se zákonem proti anonymnímu urážení a obtěžování je potenciální cestou do pekel nejen pro uživatele webu a web jako takový, ale i pro demokratickou společnost založenou na vzájemné výměně názorů. Lidé by se k sobě měli chovat slušně a když se kritizují, mělo by to být s otevřenými kartami. Ale tuto slušnost nelze vymáhat státní mocí. Jinak by se mohla obrátit proti sobě samé.

Našli jste v článku chybu?

21. 1. 2006 16:22

Ke každému jinému náboženství si to dovolíme, protože nemáme úctu k ničemu a k nikomu.
Muslimové se jistě také dokážou smát. Jen zřejmě mají hranice, kdy už jim něco směšné nepřijde.

Což samozřejmě nic nemění na skutečnosti, že jejich reakce je stejně extrémní, jako ta naše.


16. 1. 2006 13:54

Mam-li adekvatni davku svedomi a slusnosti, napisu velmi halnivy prispevek a neanonymne ho podepisu jako Filip Ekl, Petr Stanicek nebo treba Jiri Paroubek.

Ti se pak ve vezeni nasmeji :-))

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?