Hlavní navigace

Zaniknou papírová média?

Michal Černý 14. 11. 2008

Zdá se, že mnohé odborné IT magazíny budou stále intenzivněji budovat svůj web na úkor papírového časopisu. Tento týden oznámil PC World, že končí v Česku s tištěnou podobou. Dolehne podobný úděl také na ostatní papírová média?

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Vypadá to, že v přetahování o čtenáře tahá za delší konec internet oproti papírovým médiím. Důvody bychom mohli do nekonečna vyjmenovávat stejně jako úskalí možné migrace čtenářů z tištěných periodik k online médiím. Co je ale asi o poznání zajímavější je otázka budoucnosti nejen IT segmentu časopisů, který stále více míří na počítačové obrazovky (to zní poměrně rozumně), ale otázka všech tiskovin.

Zdá se být daleká doba, kdy budeme z monitorů číst romány a jinou delší beletrii a ani pro čtení studijních materiálů či skript, se dle mého soukromého mini průzkumu mezi spolužáky počítači příliš nedaří. Jsou zkrátka věci, které čte běžný konzument „papírově” raději a má k tomu spoustu dobrých důvodů.

Ale například noviny či časopisy postupně začínají vnímat Internet jako silného spojence. Není potřeba omezovat délku článků, je možné mít v médiu více autorů a přitom současně udržet kvalitu. Osobně vnímám budoucnost například odborných časopisů na Internetu poměrně perspektivně. A teď mám na mysli časopisy nikoli populární, ale opravdu odborné až vědecké. Díky české posedlosti citacemi bude vycházet pět deset čísel tištěně pro knihovny, ale všichni ostatní si zakoupí online přístup. Odpadají tak problémy a překážky, které vědečtí odborníci zpravidla neumí řešit úplně efektivně, jako například distribuce, logistika a pod. Také vydávání pomocí již hotového redakčního systému může usnadnit práci.

V poněkud jiné pozici jsou magazíny a noviny. Ty umí dobře marketing a logistiku, práci se čtenářem a podobné záležitosti. Jejich potřebou je ale rychlost a aktuálnost. Zanikající tištěná forma PC Wordu ze své podstaty nemohla být nikdy příliš aktuální. Většina článků je tak nadčasových, případně „ohlížecích“ (tipu „Za loňský rok se prodalo o..“). Čtenář by si ale rád přečetl o vydání nového programu rád hned a ne za měsíc. Podobně jsou na tom noviny v oblastech, které informují o nových událostech. Aktuálnost ve srovnání s internetem minimální.

Před asi rokem jsem pro Lupu psal článek, v němž byly určité naděje upínány do čteček eBooks. Dnes vidíme, že pokrok a rozvoj byl veškerý žádný. Přišly však netbooky, což je sice slovo jazykově odpudivé, které nabízejí rozumnou výdrž, dostatečnou mobilitu a relativně pohodlné ovládání. Budou právě ony jedním z mnoha hřebíčků do rakve? Možná, ale noviny v tištěné podobě ještě nějaký čas nezmizí, stejně jako časopisy.

A myslím, že na vině není jen sentimentálnost čtenářů, kteří nejsou schopni přeměnit své návyky, ale mnohdy sama média. Už jen designem, který není v rozlišení netbooků či mobilních telefonů příliš praktický. Povzdechy nad tím, že je čte jen nula něco málo procent čtenářů z mobilních telefonů, jsou směšné. Kdo by mobilním telefonem četl něco, co se číst v podstatě nedá.

Poslední poznámka na okraj. V tomto kontextu bude zajímavé sledovat, co udělá Vánoční akce Vodafone s půlročním surfováním zdarma s českým mobilním Internetem. Naučí se masová populace číst zprávy z mobilu?

Našli jste v článku chybu?

14. 11. 2008 8:12

:-) (neregistrovaný)
Ne, časopisy a zprávy z mobilu rozhodně masová populace NIKDY číst nebude! (Nebo alespoň rozhodně ne denně nebo primárně...)

Jak to vím? No pracuju u jednoho mobilního operátora a všichni jeho zaměstnanci mají veškeré služby sítě zdarma samozřejmě (SMS, MMS, data, hovory, wap...)

A neviděl jsem, že by nastal rozmach s nějakým internetem v mobilu mezi kolegy - nikdo to nepoužívá kvůli malé pohodlnosti při čtení z mobilu... Jistě, když jsem nastoupil, tak jsem si s tím 14 dnů taky hrál... ale pa…18. 11. 2008 15:43

hexx (neregistrovaný)
Jde taky o to, ze v el. mediich mate informace indexovane a tudiz snadno vyhledatelne. Presne tohle mi chybi u papirovych medii a to nejen u casopisu, ale i u knih. Paradoxem je, ze zhruba pred sto lety bylo u casopisu dobrym zvykem vytvaret jmenny rejstrik, po prvni svetove valce to uz nejak vymizelo a zustalo to jen u knih. Dnes bych v mnohych pripadech uvital elektronickou knihu uz jen z duvodu vyhledavani. Sice se hur cte nez v papirove podobe, ale to vyhledavani je pro me proste zaklad a o…
DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem