Hlavní navigace

Zapomeňte tajný kód -- volejte zdarma!

Jindřich Šaršon 11. 5. 2000

Telefonování do zahraničí bylo ještě v nedávné době poměrně luxusní záležitostí -- minutové sazby se pohybovaly v rozmezí několika desítek korun. S cenami trochu zahýbalo volání přes Internet od některých českých operátorů. Přímo na Internetu lze však najít služby, které vám umožní telefonovat do některých států zdarma. Píše o tom Jindřich Šaršon.

Volání do zahraničí přes Internet není zase taková novinka. Ovšem většina služeb nefungovala zdarma, bylo nutné si objednat kredit a ten pak mohl uživatel dle libosti protelefonovat. Minutové sazby byly samozřejmě nižší než při volání přes pevnou linku, takže se častěji volajícím tyto služby určitě vyplatily. Jako první přišla s bezplatným voláním firma Dialpad. Pokud se zaregistrujete na její stránce, budete moci bezplatně volat neomezeně dlouho na jakékoliv číslo v USA (kromě mobilů). Pro volání do USA je tato služba určitě nejlepší, kvalita přenosu zvuku je velmi dobrá a obsluhu telefonního appletu zvládne i internetový začátečník. Ovšem svět není pouze USA. Byl jsem trochu skeptický v tom, že by se podobná služba mohla prosadit i v ostatních státech. Přeci jen, telekomunikační trh je v USA liberalizovaný již poměrně dlouhou dobu a telefonní poplatky jsou zanedbatelné. To se o většině evropských zemí říci nedá (i když se snad blýská na lepší časy).

Firma Teleconomico se rozhodla trochu rozvířit stojaté vody a zdá se, že se jí to přes drobné problémy poměrně daří. Pomocí služby Hottelephone nabídla všem uživatelům volání zdarma do 13 zemí z celého světa. Jmenovitě do Austrálie, Belgie, Kanady, Francie, Německa, Hong Kongu, Irska, Holandska, Švédska, Švýcarska, Velké Británie, USA a na Nový Zéland. Pojďme se tedy podívat, co musíte udělat před tím, než začnete telefonovat.

Předně musíte mít podporovaný hardware a software. Nároky nejsou přehnané, bude vám stačit počítač s Windows 9×/NT/2000, 16 MB paměti, zvuková karta, připojení k Internetu minimálně rychlostí 14,4 kbps a samozřejmě mikrofon a sluchátka. Těm, kteří budou chtít telefonovat častěji, doporučuji speciální sadu sluchátek s připevněným mikrofonem (podobnou, jakou mají slečny operátorky Pegasu na billboardu).

Před tím, než začnete telefonovat, musíte ještě provést registraci. Narozdíl od některých jiných internetových firem, kde od vás pomalu chtějí číslo bot vaší babičky, si zde vystačíte pouze s adresou a emailem. Důležitým krokem je zvolení osobního čísla. Filosofie uživatelský účtů je tu totiž trochu jiná, než je běžně zvykem. Volíte si své desetimístné uživatelské číslo, které musíte zadat vždy při přihlášení do služby Hottelephone. Všechna snadno zapamatovatelná čísla (jako například deset jedniček) jsou již samozřejmě zabraná, doporučuji použít rodné číslo, které si většina lidí pamatuje. Po vyplnění registrace vám přijde obratem email s aktivačním číslem, které musíte zadat při prvním přihlášení, a pak již hurá do telefonování!

Obsluha Hottelephone je trochu složitější a méně intuitivní, než u zmíněného Dialpadu. Před prvním telefonováním musíte stáhnout a nainstalovat applet, pomocí kterého se spojují vaše hovory. Na internetových stránkách je sice napsáno, že se applet stáhne automaticky, já jsem mu však musel vždy pomoci ručním stažením a spuštěním.

Po úspěšné instalaci můžeme začít telefonovat. Zvolíte-li možnost ručního vytáčení (click here to place call), zadejte do otevřeného okna telefonní číslo, uvedené kódem země (USA a Kanada 1, ostatní země 011 a standardní mezinárodní předvolba). Po odeslání čísla se již můžete těšit na svého telefonního kolegu. Maximální limit pro jeden hovor je pět minut, což může být trochu omezující, na druhou stranu vám nic nebrání v tom, abyste vzápětí zavolali znovu. Pro tyto účely si častěji používaná čísla můžete uložit do telefonního seznamu a vytáčet je přímo z něj.

V závěru bych se rád zmínil o praktických zkušenostech s touto službou. Mé telefonáty směřovaly do USA a do Kanady, pokud budete mít jakékoliv poznatky z jiných zemí, neváhejte se s mimi podělit v diskusním fóru pod článkem. Musím přiznat, že se mi v některých případech nedařilo připojit a ovládací program hlásil, že komunikační server neodpovídá. Kupodivu bylo volání úspěšnější, pokud jsem volal přes telefonní seznam. Ovšem ve chvíli, kdy došlo ke spojení s volanou stanicí, proběhl hovor bez problému. Kvalita zvuku je dostačující, zpoždění neznatelné.

Hottelephone není určitě určen pro firmy, těm by asi občasná nespolehlivost a pětiminutové omezení vadilo. Také se budete muset smířit s velkým množstvím zobrazovaných reklam – z něčeho musí být vaše telefonáty placeny. Pokud však máte v zahraničí kamaráda, příbuzné nebo třeba chcete zavolat Billu Gatesovi :-), může vám tato služba ušetřit nemalý peníz.

WT100

Jsem zvědav, kdy se objeví volání zdarma po ČR. To si asi ještě počkáme…

Jindřich Šaršon

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Pojištění proti zneužití karty: kde jej dokoupit?

Pojištění proti zneužití karty: kde jej dokoupit?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu