Hlavní navigace

Zaregistrujte si domény včas, v září budou dvakrát dražší!

Marek Antoš 30. 8. 1999

Minulý týden jsme se konečně dočkali oficiálních informací o tom, jak bude probíhat fakturace domén, v podobě tiskové zprávy společnosti EUnet, která oznámila podpis smlouvy s CZ-NICem. Nyní už je tedy nezpochybnitelná výše poplatků i datum, kdy má vše vypuknout.

Tisková zpráva konstatuje, že CZ.NIC, z.s.p.o. a společnost EUnet Czechia uzavřely dne 13. srpna 1999 smlouvu o provozování systému registrace domén *.cz. Na základě vítězství ve výběrovém řízení na provozovatele technického zabezpečení vypsaného Správcem domén, společností CZ.NIC, který zodpovídá za přidělování a registraci domén a řeší i případné spory, byl EUnet smluvně pověřen provozováním technického řešení dle požadavků CZ NIC. Smlouva určuje provozovateli konkrétní podmínky pro provozování systému registrace domén *.cz a současně uděluje mandát k zahájení vybírání poplatku CZ NIC za registraci a provozování vlastní domény ve jmenném prostoru domény s koncovkou .cz.

Představitelé EUnetu si pochvalují, že končí období, kdy EUnet prováděl správu domén bezplatně, jako sponzorský příspěvek k rozvoji českého Internetu. V tomto bodě je třeba jim dát za pravdu: skutečně řadu let dotovali svými prostředky i pracovním úsilím registraci domén. V prvních letech to jistě nebyl takový problém, protože přírůstky byly malé, ale situace se čím dál zhoršovala. Je na druhou stranu pravda, že za část zpoždění zahájení ostrého provozu si může EUnet sám, alespoň pokud jde o letošní rok – CZ.NIC počítal s dřívějším startem po vyhlášení výsledků tendru, nakonec to trvalo přes půl roku.

Ostrý provoz nového systému včetně placení bude zahájen dne 1. září 1999. Účtování bude probíhat průběžně, první výzvy k zaplacení poplatků CZ NIC začnou být rozesílány již 1. září. Zájemce o registraci nové domény nyní zaplatí 1 600 Kč, z čehož 800 korun je za registraci a 800 korun představuje udržovací poplatek za 1 rok. Majitelé stávajících domén nebudou za registraci platit zpětně nic, jejich povinností však bude hradit roční udržovací poplatek ve výši 800 Kč.

Jinými slovy to tedy znamená, že oproti původnímu rozhodnutí valné hromady CZ.NICu nebude oním dnem předělu datum 1.dubna, ale až 1.září. To je podle mého názoru rozumné hned ze dvou důvodů. Především ono datum 1.4.1999 vycházelo z předpokladu, že právě tehdy bude zahájena fakturace – používat ho za stávající situace k rozlišování by tedy bylo dost zvláštní. Kromě toho si lze zteží představit zpětnou fakturaci, tedy vystavování daňových dokladů na poplatky za registraci s datem z měsíce září, když přitom registrace proběhla třeba v květnu; nakonec i pro EUnet jako plátce DPH by to pak zavánělo nedobrovolným daňovým únikem. Výsledný efekt je však docela příjemný, zkrátka si zaregistrujte domény včas, v září už vás přijdou na dvojnásobek.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

31. 8. 1999 10:10

RL (neregistrovaný)
Toho "zruseni kvalitnich domen" bych se nebal - pokud nekdo provozuje "kvalitni domeu", tak tomu musi venovat nejen lasku a volny cas, ale urcite potrebuje i jakous techniku (pocitadlo, scanner, zajiste licencovany a radne zaplaceny SW :-)), takze si myslim, ze tech 800/rok se v tomto ztrati - vzdyt to neni ani 70/mesic...:-))

31. 8. 1999 9:33

Váňa (neregistrovaný)
Nevím, co si o tom myslet... Na jedné straně OK, konečně by to mohlo omezit lichvu s dománama, která je "Českým folklórem", na druhé straně to ale zruší spoustu kvalitních domén, provozovaných "z lásky", ve volném čase a ZADARMO ... a vrátí se doba 100-znakových URL s padesáti lomítkama atd... :)
Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony