Hlavní navigace

Září: Raketový růst pokračuje

Marek Antoš 25. 10. 1999

Tak jako každý měsíc přinášíme hodnocení výsledků DCCI auditu - nejprve analýzu celkových čísel, komentář výsledků jednotlivých serverů bude následovat. Po výrazném růstu, který zaznamenala už srpnová čísla, jsem čekal spíše mírnou stagnaci, ve skutečnosti je však růst ještě výraznější.

Tak jako každý měsíc přinášíme hodnocení výsledků DCCI auditu – nejprve analýzu celkových čísel, komentář výsledků jednotlivých serverů bude následovat. Po výrazném růstu, který zaznamenala už srpnová čísla, jsem čekal spíše mírnou stagnaci, ve skutečnosti se však růst ještě zvětšil.

S tradicí porovnávání celkových čísel z DCCI Auditu, tedy počtu shlédnutých stránek všech serverů dohromady a téhož čísla v oblasti unikátních IP adres jsme začali v červenci. Tehdejší čísla příliš optimisticky nevypadala, což ovšem v tomto ročním období nemohlo nikoho překvapit – léto se tradičně nese ve znamení poklesu. Naproti tomu srpnová čísla překvapivá byla. Díky strmému nárůstu ke konci měsíce totiž i celková čísla za srpen dosáhla poměrně zajímavých výšin a oproti červenci narostla zhruba o patnáct procent, což je nebývalé číslo. V minulých letech byl sice také vždy srpen o něco lepší než červenec, ale výraznější růst se znovu objevil až v září. Ne tak letos, což mne vedlo k domněnce, že léto zkrátka skončilo o něco dříve a následkem toho už zářijový skok nebude tak výrazný.

Realita však přinesla příjemné překvapení – v září český Internet opět poměrně značně vyrostl. Přesný vývoj zachycují následující dvě tabulky:

červenec 1.480.276 shléd­nutých stran 17,35 %
srpen 1.737.075 shléd­nutých stran 25,22 %
září 2.175.107 shléd­nutých stran
červenec 127.619 unikátních hostů 14,56 %
srpen 146.195 unikátních hostů 18,18 %
září 172.770 unikátních hostů

Pro správné hodnocení je vhodné zopakovat, jakým způsobem jsou čísla v tabulkách počítána. Jedná se o součet příslušných hodnot u všech serverů v DCCI auditu. Aby se však odstranil rušivý vliv nově přidaných serverů, které by svými čísly v rozporu s realitou zvyšovaly růst, jsou zahrnuty pouze servery, které se auditu účastnily po všechny tři měsíce. Pokud tedy například některý server vstoupil do auditu v červenci, budou jeho čísla zahrnuta až v říjnovém srovnání. To je také důvodem, proč například nyní uvádíme u července o něco více stránek, než minulý měsíc, kdy jsme ještě museli brát ohled na měsíc červen, kde některé servery nebyly zastoupeny.

Stále je otázkou, zda je správnější hodnotit růst Internetu podle unikátních IP adres nebo raději podle shlédnutých stránek. Podle mého názoru jsou obě tato čísla svým způsobem zajímavá, ale ani jedno z nich o čistém růstu Internetu nevypovídá. Pokud jde o přírůstky uživatelů a jejich vyšší aktivitu, bylo by asi lepší se držet IP adres, které asi nejvíce korelují s počty uživatelů (v poměru, o němž se můžeme jen dohadovat). Na počty shlédnutých stránek má naopak zajímavý vliv také růst nabídky, ovlivňuje ho tedy vylepšování serverů a rozšiřování jejich možností, článků a podobně. To je také jedním z důvodů – nikoliv jediným – proč rostou počty shlédnutých stránek poněkud rychleji než počty unikátních IP adres, které mají všeobecně určitou setrvačnost.

Ať tak, či onak však český Internet v září vyrostl o 25, resp. 18 procent, což je vynikající výsledek. Za pouhé dva měsíce došlo k nárůstu takřka o polovinu, což je – přestože porovnáváme s podprůměrným červencem – skutečně hodně. Kdyby měl tento trend pokračovat, za rok by mohl být český Internet více než pětkrát větší.

Otazníky se vznášejí nad tím, kde jde příčina současného stavu. Důvody mohou být obecně dva: buď rostou celkové počty uživatelů Internetu, nebo aktivita těch stávajících, anebo obojí. Osobně se kloním k poslední možnosti, ale není mi jasné, v jakém poměru. Svoji zásluhu mají dozajista i poskytovatelé připojení, které v ostrém konkurenčním boji snižují ceny za připojení a vymýšlejí stále nové možnosti, jak se k Internetu dostat rychleji a přitom platit – řekněme – stejně. Uživatelé toho využívají a prospěch mají všichni.

Na závěr ještě ve zkratce naše čísla. Návštěvnost Lupy se poměrně dobře vzpamatovala z červencového poklesu, v září jsme dosáhli průměru 8656 shlédnutých stran denně a 1456 unikátních hostů, což je oproti srpnu nárůst o 46 a 38 procent. Když tedy odečteme průměrný přírůstek, stále nám zbývá 21 a 20 procent čistého nárůstu, což není špatné. Jak se nám povede v říjnu se teprve ukáže.

Marek Antoš


Starší, související články a odkazy:

Našli jste v článku chybu?

25. 10. 1999 12:25

Petr Souček (neregistrovaný)
Bohužel je z logů vytaženo strašně málo informací. Nebyl by problém získat třeba:
- skutečný počet unikátních hostů přes všechny monitorované servery
- rozložení podle providerů, kolik procent činí zahraničí
- případně odchytit i vliv velkých transparentních proxy
Protože jestliže SPT Telecom, VOL a TEN někdy používají a někdy nepoužívají transparentní proxy, musí se to projevit, a to velmi výrazně. VOLný má vlstní rozsah IP adres, takže by nebyl problém podívat se i na to, jaké procento př…25. 10. 1999 11:11

Hynek Med (neregistrovaný)
Kdyz se obcas podivam do logu vidim jiny zajimavy trend: stale pribyva adres typu "firewall.firma.cz" na ukor dialup-xxx.poskytovatel.cz.. Pribyva zkratka vic podnikovych siti, za kterymi sedi vetsi mnozstvi uzivatelu. Z tohoto hlediska je uvadeny narust IP adres ve skutecnosti jeste lepsi..
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem