Hlavní navigace

Zastoupí WiFi v Česku 3G sítě?

Jiří Macich ml. 1. 8. 2007

Čeští mobilní operátoři nemají rozšířenou síť třetí generace na volání i rychlá data současně. WiFi je naopak na každém kroku. Nemůže tedy posloužit jako dočasná náhrada za 3G síť?

Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Myslím, že čtenářům Lupy není třeba připomínat, že Česká republika je opravdovou WiFi velmocí. Podle loňského průzkumu je u nás dokonce více bezdrátových přípojek než ve zbytku Evropské unie dohromady. Nechci se teď detailně vracet k tomu, proč tomu tak je. Myslím, že panuje všeobecná shoda, že jde o odraz někdejší bídné dostupnosti jiných rychlejších připojení. I dnes je připojení přes sousedskou síť často levnější a přitom podstatně méně omezované.

Horší už to u nás je s mobilními sítěmi třetí generace. Máme slušné pokrytí CDMA od Telefóniky a je tu také i Internet 4G (fakticky samozřejmě 3G) od T-Mobilu či U:fonova síť budovaná Mobilkomem, ale to ani v jednom případě není nic, s čím by si rozuměly u nás běžně prodávané mobilní telefony, komunikátory a další kapesní zařízení. Provoz klasické mobilní sítě třetí generace spustil někdejší Eurotel, ale zatím jej nikdo nenásledoval a asi jen tak následovat nebude. Eurotel už v roce 2005 vyhlásil, že do konce roku 2006 pokryje řadu větších měst po celé republice, ale dodnes je fakticky pokrytí jen v Praze a Brně.

Rychlejší data by mohlo obstarávat EDGE, ale jeho rozšíření je kulantě řečeno neslavné a navíc některé 3G mobily třeba od Sony Ericssonu jej vůbec nepodporují, takže uživatel se tak musí spokojit s GPRS. Videohovory a související 3G služby nyní neřeším. Ale rychlá mobilní data vyjma místy rychlostně trochu lepšího EDGE v České republice nejsou. GPRS v současnosti představuje připojení hraničící s použitelnosti a jeho cena je vysoká, což platí i o datových paušálech.

Jedinou alespoň částečně použitelnou alternativu, která je tu teď hned, osobně vidím ve WiFi. Bezdrátové připojení na Internet přes WiFi zatím podporují jenom mobily z vyšších cenových pater, ale to by se ještě před několika lety o vestavěném fotoaparátu dalo říci také. Přitom použitelné připojení z mobilu bude dost možná stále žádanější službou. Sdílení videa, publikování fotek, stahování hudby… a to všechno přímo z mobilu. To není scifi. Takové služby a možnosti tu už jsou, ale u nás je nelze moc dobře využívat, natož rozvíjet.

WiFi podle mě není a nemůže být plnohodnotnou náhradou za rychlá data v celoplošné 3G síti, ale představuje jistou možnost, jak se v některých situacích bez rychlých dat v 3G síti obejít. A při jeho českém rozšíření docela zajímavou a navíc často i bezplatnou, nebo minimálně levnou možnost.

Našli jste v článku chybu?

9. 10. 2007 22:12

djbobr (neregistrovaný)
a málem bych zapomněl - ptal jsem se IT lidí v Anglii, a prý tam hotspoty nepotřebují, protože 3G pokrytí je tak dobré a služby tak levné, že je má každý - i doma na FWA, i v terénu.

9. 10. 2007 22:12

djbobr (neregistrovaný)
V tomhle je obrovský rozdíl mezi Českou Republikou a Anglií. V CZ není problém v nouzi v každém větším městě najít nějakou wifinu, ať už hotspot, CZF, nebo "default" (ADSL wifi routery) a třeba si vyhledat další vlak, najít se na mapě nebo domluvit po ICQ náhradní místo setkání. V Anglii je to úplně jinak. Dvě hodiny puštěný Network Stumbler v menším anglickém městě odhalil pět (!) wifi sítí, všechny s WEP (BTHomeHub jsou z továrny zaWEPované - asi tam víc dbají na bezpečnost). Londýn …
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Z tohoto konopí dělají léčivé masti

Z tohoto konopí dělají léčivé masti

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)