Hlavní navigace

Zavřeme je všechny

Michal Černý 22. 4. 2009

Rozhodnutí soudu ve Švédsku vzbudilo nemalou vlnu emocí – zakladatelé serveru The Pirate Bay musí zaplatit vysokou pokutu a navíc půjdou na rok nepodmíněně do vězení.

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Celá věc vyvolává bouřlivé diskuse – na jedné straně jsou to odpůrci rozsudku, kteří plánují svolávat do Stockholmu demonstrace na podporu odsouzených, na straně druhé distributoři a výrobci filmů, kteří to zase vidí jako významné gesto směrem k veřejnosti, že i porušování autorských práv je zločinem, a dokonce postižitelným.

Obhájci svoji taktiku založili na tom, že The Pirate Bay žádný nelegální obsah ani nenabízí a ani na něm žádný takový obsah není uložen. Poskytuje pouze nějaká metadata, která jeho uživatelé sami a zcela dobrovolně použijí k tomu, co uznají za vhodné.

Nebudu se do diskuse vkládat z pozice práva, ale pokusím se poukázat na některé zajímavé skutečnosti spíše etického charakteru.

Prvně je potřeba si říci, co by zákony jako trestné měly postihovat a co nikoli. Obecně by jistě mělo platit, že to, co vnímá většina společnosti jako nebezpečné či špatné, by mělo být nějakým způsobem trestáno. Zákony represivního charakteru by neměly být v zásadě ničím jiným, než ochranou společnosti před někým, kdo nedodržuje pravidla hry.

Zde se ale naskýtá otázka, jak je to s nelegálním stahováním filmů, hudby či programů. Vnímáme to jako něco špatného a ohrožujícího? Nejedná se o jev natolik rozšířený a provozovaný, že je nesmyslné ho nazývat trestným činem?

Špatná není alegorie s kouřením. V zásadě všichni nějak tušíme, že kouření aktivní ani pasivní příliš neprospívá zdraví a že ho dokonce poškozuje. Ale protože se jedná o jev natolik rozšířený, že bychom museli nechat uvěznit velkou část populace, snažíme se spíše tento jev korigovat, omezovat jej nebo o prevenci. Představa, že rodiče, který kouří nad kočárkem novorozence, zatkneme a odsoudíme za ohrožování výchovy, týrání dětí a ublížení na zdraví, je mimo kontext současné doby. Maximum, co můžeme dělat, je vysílat šoty v televizi či na krabičky cigaret vkládat varovné nápisy.

Čtyři zakladatelé serveru jistě nekonali nějaký světově pozitivní skutek. V zásadě usnadňovali lidem porušovat autorská práva, což je (pro většinu lidí) jistě eticky chybné rozhodnutí. Na druhou stranu, má-li existovat nějaký princip spravedlnosti, neměli bychom požadovat, aby stejný trest dostali také všichni ti, kdo služeb The Pirate Bay užívali? Tedy ti, kdo stahovali a distribuovali prostřednictvím torrent sítí nelegální obsah?

Myslím, že jistě ano. A k nim bychom měli přidat každého, kdo používá nejen nelegální programy, ale také jen porušuje licenční podmínky. Padni komu padni. Zavřeme je všechny a bude spravedlnosti učiněno zadost.

Jen bychom si možná měli položit otázku, zda jsme nezvolili to nejjednodušší řešení na úkor toho nejlepšího. Strategie zavřít všechny je totiž nerealizovatelná, nevýchovná a hlavně dvojsečná. Verdikt soudu je přínosný v tom, že otvírá diskusi o tom, jakou míru pirátství bychom měli být ochotni tolerovat nebo zda je pirátství skutkem natolik závažným, že by se za něj mělo chodit do vězení. Jen ta cena za diskusi je možná až příliš vysoká.

Našli jste v článku chybu?

22. 4. 2009 7:56

MoB (neregistrovaný)
Neřekl bych, že "V zásadě usnadňovali lidem porušovat autorská práva" - umožňovali vyhledávat informace, které nasdíleli jiné lidé. A to je sakra rozdíl, protože to samé dělá i Google a Seznam a podobně. Stejně tak prodejce kuchyňských nožů neumožňuje lidem kuchat zaživa králíčky nebo jiné lidi, ale koupit si nůž. Co s ním ten člověk pak udělá, je na něm.

Sakra, to je teď nějaká PR vlna? Newspeak? Opravdu už slova neznamenají to, co znamenala ještě včera?

22. 4. 2009 10:47

Petr (neregistrovaný)
Jezis, hlavni problem neni v nejakem pravu, ale v technologiich. Medialni prumysl ma svuj byznys model porad stejny jako v analogove dobe, ale dneska je doba digitalni, internetu a takovy model generovani zisku, jako ma medialni prumysl je neudrzitelny. Stejne se driv nebo pozdeji tento zastaraly model zriti a nic na to nemeni, ze se par lidi digitalni ery zavre.
Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Vitaminová abeceda

Vitaminová abeceda

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání