Hlavní navigace

Zdroj: Internet

Mirek Zeman 12. 1. 2004

Dnes je běžné, když vám kupříkladu v televizi prezentují na obrazovce graf, u něhož je napsáno třeba "Zdroj: Hospodářské noviny" nebo "Zdroj: Lidové noviny", nebo když v rozhlase říkají: "Jak napsala Mladá fronta Dnes". Na tom by nebylo nic neobvyklého. Neobvyklé však také bohužel není, když se jako zdroj uvádí "Internet".

V pondělním vydání zpravodajského týdeníku Týden (fuj, to je ale slovní spojení…) mě zaujal článek Lucie Tvarůžkové „Obchod s paragrafy o lobbyingu“. A to jednak svým obsahem – což není z hlediska zaměření Lupy příliš relevantní – a jednak boxíkem vysvětlujícím, co že to vlastně onen lobbying je.

Co v něm (v boxíku) bylo napsáno, si již přesně nepamatuji. Mám však za to, že zde autorka rozvíjela nabízející se paralelu mezi významem slova „lobby“ ve smyslu foyeru a významem slova „lobby“ ve smyslu zájmové skupiny; každopádně to není podstatné. Podstatnější je, že jako zdroj informací v tomto boxíku byl uveden „Internet“, a není to poprvé, kdy na to v českém tisku narážím.

Nepřipadá vám to přinejmenším zvláštní? Vždy jsem si myslel, že novinář uvádí v médiích zdroj ze dvou důvodů: aby bylo zřejmé, odkud kterou informaci vzal, a hlavně proto, aby tento zdroj dodal informaci určitý punc důvěryhodnosti. Jinak se k ní čtenář postaví, pochází-li z Blesku, a jinak, pochází-li z Mladé fronty Dnes (ačkoli poslední dobou… no nic).

Zajímalo by mě, jak by se asi offline novináři tvářili, kdyby v internetových článcích bylo uvedeno například „Zdroj: noviny“ nebo „Zdroj: televize“. Klepali by si na čelo? Internet přece není nějaká homogenní masa informací stejné kvality, jimž onen punc důvěryhodnosti dodává právě skutečnost, že jsou na Internetu.

Ba co dím. Pokud jde o důvěryhodnost a kvalitu informací, je to prostředí záludnější než všechna ostatní dohromady. Obsah novin, rozhlasu, televize a dalších médií je více či méně regulován a jejich vydavatelé a šéfredaktoři si dávají setsakra pozor, co vydávají. Obsah Internetu naproti tomu není regulován vůbec (což konstatuji, ne že bych po tom volal…).

„Pro média je strukturálně čím dál tím obtížnější rozlišit pravdivé od falešného. I zde situaci ještě zhoršil Internet, neboť moc publikovat je dnes decentralizovaná, takže každá fáma, ať už je pravdivá, či falešná, se stává informací. Někdejší šéfredaktorská kontrola se rozsypala,“ píše ve své knize Tyranie médií Ignacio Ramonet, mimochodem ředitel prestižního Le Monde Diplomatique.

To je také důvod, proč by výraz „Internet“ neměl být uváděn jako zdroj informací. Internet je přece mediální prostředí jako každé jiné. Existují v něm více důvěryhodné zdroje, méně důvěryhodné zdroje a nedůvěryhodné zdroje, mezi nimiž je třeba rozlišovat.

Je proto Internet špatný zdroj informací? To jistě ne. Ovšem člověk se při práci s ním musí aktivně informovat, nikoli „se nechat informovat“. Informovat se unavuje, ale je to cena, kterou člověk platí za používání Internetu.

WT100

Jako příklad tohoto principu mohou posloužit weblogy – pokud si přečtete jeden, dostanete většinou pouze kusé a subjektivní informace. Avšak když přečtete několik weblogů věnovaných stejnému tématu, často získáte objektivnější náhled na celou událost (problém, věc…) než z rádobyobjek­tivního článku v novinách.

Závěrem dlužno poznamenat, že ve skutečnosti nepíšu tento příspěvek proto, že bych byl nějaký žurnalistický purista – je mi celkem lhostejné, co kdo kde uvádí nebo neuvádí za zdroj. Jen mi to zkrátka přišlo trochu… zvláštní. :-)

Anketa

Je podle vás správné uvádět v médiích jako zdroj Internet?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: RRTV: licence pro Šlágr TV

RRTV: licence pro Šlágr TV

Vitalia.cz: 7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

7 příčin neplodnosti u žen: pravda a mýty

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují