Hlavní navigace

Zdroj: Internet

Mirek Zeman

Dnes je běžné, když vám kupříkladu v televizi prezentují na obrazovce graf, u něhož je napsáno třeba "Zdroj: Hospodářské noviny" nebo "Zdroj: Lidové noviny", nebo když v rozhlase říkají: "Jak napsala Mladá fronta Dnes". Na tom by nebylo nic neobvyklého. Neobvyklé však také bohužel není, když se jako zdroj uvádí "Internet".

V pondělním vydání zpravodajského týdeníku Týden (fuj, to je ale slovní spojení…) mě zaujal článek Lucie Tvarůžkové „Obchod s paragrafy o lobbyingu“. A to jednak svým obsahem – což není z hlediska zaměření Lupy příliš relevantní – a jednak boxíkem vysvětlujícím, co že to vlastně onen lobbying je.

Co v něm (v boxíku) bylo napsáno, si již přesně nepamatuji. Mám však za to, že zde autorka rozvíjela nabízející se paralelu mezi významem slova „lobby“ ve smyslu foyeru a významem slova „lobby“ ve smyslu zájmové skupiny; každopádně to není podstatné. Podstatnější je, že jako zdroj informací v tomto boxíku byl uveden „Internet“, a není to poprvé, kdy na to v českém tisku narážím.

Nepřipadá vám to přinejmenším zvláštní? Vždy jsem si myslel, že novinář uvádí v médiích zdroj ze dvou důvodů: aby bylo zřejmé, odkud kterou informaci vzal, a hlavně proto, aby tento zdroj dodal informaci určitý punc důvěryhodnosti. Jinak se k ní čtenář postaví, pochází-li z Blesku, a jinak, pochází-li z Mladé fronty Dnes (ačkoli poslední dobou… no nic).

Zajímalo by mě, jak by se asi offline novináři tvářili, kdyby v internetových článcích bylo uvedeno například „Zdroj: noviny“ nebo „Zdroj: televize“. Klepali by si na čelo? Internet přece není nějaká homogenní masa informací stejné kvality, jimž onen punc důvěryhodnosti dodává právě skutečnost, že jsou na Internetu.

Ba co dím. Pokud jde o důvěryhodnost a kvalitu informací, je to prostředí záludnější než všechna ostatní dohromady. Obsah novin, rozhlasu, televize a dalších médií je více či méně regulován a jejich vydavatelé a šéfredaktoři si dávají setsakra pozor, co vydávají. Obsah Internetu naproti tomu není regulován vůbec (což konstatuji, ne že bych po tom volal…).

„Pro média je strukturálně čím dál tím obtížnější rozlišit pravdivé od falešného. I zde situaci ještě zhoršil Internet, neboť moc publikovat je dnes decentralizovaná, takže každá fáma, ať už je pravdivá, či falešná, se stává informací. Někdejší šéfredaktorská kontrola se rozsypala,“ píše ve své knize Tyranie médií Ignacio Ramonet, mimochodem ředitel prestižního Le Monde Diplomatique.

To je také důvod, proč by výraz „Internet“ neměl být uváděn jako zdroj informací. Internet je přece mediální prostředí jako každé jiné. Existují v něm více důvěryhodné zdroje, méně důvěryhodné zdroje a nedůvěryhodné zdroje, mezi nimiž je třeba rozlišovat.

Je proto Internet špatný zdroj informací? To jistě ne. Ovšem člověk se při práci s ním musí aktivně informovat, nikoli „se nechat informovat“. Informovat se unavuje, ale je to cena, kterou člověk platí za používání Internetu.

Jako příklad tohoto principu mohou posloužit weblogy – pokud si přečtete jeden, dostanete většinou pouze kusé a subjektivní informace. Avšak když přečtete několik weblogů věnovaných stejnému tématu, často získáte objektivnější náhled na celou událost (problém, věc…) než z rádobyobjek­tivního článku v novinách.

Závěrem dlužno poznamenat, že ve skutečnosti nepíšu tento příspěvek proto, že bych byl nějaký žurnalistický purista – je mi celkem lhostejné, co kdo kde uvádí nebo neuvádí za zdroj. Jen mi to zkrátka přišlo trochu… zvláštní. :-)

Anketa

Je podle vás správné uvádět v médiích jako zdroj Internet?

Našli jste v článku chybu?

21. 1. 2004 18:39

Zdeněk Fekar (neregistrovaný)
Taky si myslím, že to není žádný zdroj, pokud se neuvede přesně, který server informaci publikoval. Proto také osobně dávám přednost psaní "internet" jako televize, rádio nebo noviny, tvar Internet prosazovaný některými médii -Lupu nevyjímaje :( - pokládám za nesmyslný.
Ale na druhou stranu to chápu. "Zdroj internet" je tak krásně anonymní sdělení, pod které se dá skrýt cokoli, byť bychom si to třeba i vycucali z prstu... protože na webu se dá najít opravdu všechno, a ne-li,…

14. 1. 2004 13:45

BorekL (neregistrovaný)
Jo, novinky.cz (cili internetova verze Rudeho Prava) jsou obzvlaste bezskrupulozni. Nedavno pouzili fotografii jedne cesky zijici v USA; dokonce uvedli (zkomolene) URL jejiho webu. Velmi zajimava byla jejich reakce, kdyz byli upozorneni, ze fotografie je autorskym dilem uverejnenym bez svoleni autora.
Podnikatel.cz: Snížení DPH na 15 % se netýká všech

Snížení DPH na 15 % se netýká všech

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček