Hlavní navigace

Zdroj: Internet

Michal Černý 25. 4. 2008

Internet používáme všichni, a přesto jsme často raději, když je informace či zpráva podepřena knihou či důvěryhodnou osobou. Ale proč vlastně?

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Není to tak dávno, kdy jsme v novinách byli zvyklí čítat, že ta která věta či informace je převzatá „z Internetu“. Vlastně je to podobné, jako kdybychom za pramen uvedli prostě „knížka“. Doba zdá se pokročila, slovo Internet nahrazuje Wikipedia či YouTube. Novináři v průběhu let začali zjišťovat, že Internet je médium a citace by měly být cílenější. Do oka jim padlo několik známých serverů, jejichž obsah tvoří tisíce lidí, a ty užívají jako své „zdroje“. Například MF Dnes má ráda právě Wikipedii. Když se objeví nějaké cizí slovo či termín, na slovník cizích slov se zapomene, napíše se výklad dle příslušné stránky webu.

Problém je v tom, že Wikipedia není v zásadě nic jiného než jakýsi sborník příspěvků od anonymních autorů, procházející recenzním řízením neznámých recenzentů. Problém je stále týž – citujeme anonyma s neznámou kvalitou. A ač celá řada analytiků a publicistů píše o Internetu jako o médiu nového století a že již brzy se knihy nebudou prodávat, natožpak číst, stále platí, že internetový zdroj není dobrý zdroj.

Během mého universitního kurzu mechaniky nám jeden pan docent říkal u písemek, že papír snese vše. Dnes, když mnohé knihy vycházejí nákladem vlastním a ani ty vydané nakladatelstvím nemusejí svojí kvalitou zrovna oslnit, stále platí, že napsat papírovou knihu znamená, že máte světu co říci. Kniha, která je online a která může být mnohem kvalitnější a aktuálnější, u které je možno opravovat chyby velmi snadno, ta je brána stále za nějaké podřadné médium.

Na web přece nikdo nic rozumného nenapíše. A tak píšeme diplomky či bakalářské práce, seminární výplody našeho intelektu, a „zdroj: Internet“ neuvádíme. Proč? Protože by nám jej opravující či oponent „omlátil o hlavu“. Internetový zdroj je možno použít jen velmi výjimečně – když není zbytí, a za zdrojem stojí nějaké velké jméno.

Nebo znáte někoho, kdo v rozhodování, zda do použité literatury napsat http:// nebo knihu, zvolí elektronický dokument? Stále je v nás zakořeněno, že co je psáno (a hlavně vytištěno), to je dáno. Papír sice snese vše, ale binární kód snad ještě více. Internet je tak stále pro universitní obce (mimo jiné) médiem blogerů, kterým je třináct a sdělují své emoce, než médiem, kde je možno daleko efektivně a kvalitněji hledat informace třeba o vědě.

Internet tak zůstává v roli jakéhosi outsidera, který má sice spoustu peněz, ale pochybnou pověst. Paradoxem přitom je, že jeho vznik je na rozdíl od vzniku knihtisku spojen se špičkovou vědou a universitním světem. Otázkou je, jak dlouho zůstane ve vzduchu viset pachuť sousloví „zdroj Internet“, které je mnohými vnímáno za synonymum k „jedna paní povídala“, která nás bude motivovat k opisování duplicitních obsahů z knih jen proto, aby seznam použité literatury vypadal dostatečně důstojně. Možná jsem pesimistou, ale myslím, že jinak to jen tak nebude.
Našli jste v článku chybu?

28. 4. 2008 16:27

Heh, tak tohle by mi na FSS MU neprošlo. Už od bakalářského studia do nás hustí při sebemenší seminárce počet povinných zdrojů v angličtině, minimum tištěných plus minimum z netu - tím ale myslím vědecké databáze. Pokud by to šlo odjinud --> seminárka vrácena k přepracování. Někdy když mám chuť, použiju informace i z google-zdrojů, ale to spíš pro srovnání s těmi vědeckými.

Ad citace - viděla jsem vrácenou seminárku, kvůli špatně zapsaným čárkám v zápisu citovaného zdroje. Jo, je to extrém, …

28. 4. 2008 2:54

OgL (neregistrovaný)
www.sciencedirect.com
http://www.elsevier.com

...posledni papirovy clanek, ktery jsem mel ruce, byl publikovan v roce 1982.


Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Jak koupit Mikuláše a nenaletět

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET