Hlavní navigace

Že by Evropská unie byla k něčemu dobrá?

František Fuka

Nedávno jsem jsme se u nás doma rozhodli, že si chceme pořídit nějaký trochu lepší fotoaparát, než jsou ty maličké digitály, co máme. Vybral jsem ten správný model a nechal si na Googlu vyhledat slovo "koupit" a mou vybranou značku. Našel jsem několik českých online obchodů, přičemž u jednoho z nich byla cena fotoaparátu s objektivem podstatně výhodnější než u všech ostatních (přibližně o pět tisíc korun). A to nešlo o žádný výprodej, nýbrž o několik měsíců starý model!

Normálně se české online obchody snažím používat co nejméně, protože s nimi mám špatné zkušenosti (především s jejich chápáním slov „skladem“ a „ihned“). Většinou je používám jen k tomu, abych zjistil, kolik přibližně stojí daný výrobek v normálním obchodě (kam si ho pak jdu koupit). V tomto případě byl ale rozdíl ceny tak markantní (dokonce o 7000 korun méně než cena téhož kompletu v Datartu!), že jsem se odhodlal k nákupu. Jako opatrný člověk jsem se nejdříve podíval na informace o tomto obchodě a s překvapením zjistil, že to není český obchod!

Na tomto místě je evidentně nutné, abych uvedl odkaz. Nuže tedy, jde o obchod Pixmania, já od něj za reklamu nic nedostal a netvrdím, že tam úplně všechno je o tolik lacinější než v našich obchodech.

Je to obchod sídlící ve Francii, který sice má své stránky v mnoha evropských jazykových mutacích, ale to nic nemění na tom, že nemá českou pobočku ani české sídlo, a pokud budete chtít zboží reklamovat, musíte ohledně toho komunikovat s cizinci a v nejhorším případě jim posílat zboží zpátky. Pročetl jsem na jeho stránkách všechno, co jsem mohl, vyhledal názory zákazníků na nejrůznějších českých fórech a na základě toho došel k názoru, že to risknu.

Na celý nákup jsem celkem spěchal (chtěl jsem to mít odbyto před stěhováním), a protože jsem neměl o víkendu na kartě dostatečný platební limit, zaplatil mi nákup kamarád ze své karty. Když mi druhý den (v pondělí) přišla žádost, abych dodal kopii svého občanského průkazu a vysvětlil nesrovnatelnosti, došlo mi, že toto nebude správná cesta. Limit jsem již měl navýšen, takže jsem objednal znovu na svou kartu a pomocí formuláře na stránce vložil vysvětlující dopis, žádost o storno první objednávky a dotaz, jak je to s tím občanským průkazem. A tím se dostáváme k pointě glosy:

Za necelou půlhodinu mi slečna ze zákaznické podpory Pixmania zavolala na mobil. Nevím, z jaké země volala (číslo se nezobrazilo), ale mluvila slovensky, všechno mi vysvětlila a ujistila mě, že to bude v pořádku. Druhý den bylo zboží odesláno kurýrem z Francie (já mohl přes web sledovat, kde přesně balíček zrovna je) a za tři dny mi dorazilo domů – tj. přesně ve lhůtě, jaká byla uváděna při objednávce. Cena byla skutečně tak výhodná, jak bylo inzerováno, faktura byla přiložena a clo jsem neplatil, protože přece „máme tu Evropskou unii“ (EU).

A tahle zkušenost je pro mě vlastně prvním příkladem toho, že mé osobě vstup do EU nějak pomohl. Nákup na Pixmanii může mít pro leckoho své mouchy (například občasná absence českých manuálů nebo poněkud kostrbatý způsob reklamace), ale hlavní je, že všechny tyto potenciální háčky jsou podle pravdy popsány v jejich FAQ, a je na vás, jestli do toho jdete nebo ne. A pokud do toho jdete, všechno funguje tak, jak vám bylo slíbeno. Já do toho šel a mám docela radost, že teď konečně budou moci špatní čeští online obchodníci zkrachovat a být nahrazeni lepšími online obchodníky z EU. Už aby to bylo.

Našli jste v článku chybu?

3. 8. 2007 20:55

blerry (neregistrovaný)
Z vlastní špatné zkušenosti musím všechny varovat před nákupem v Pixmánii-vinou Pixmánie která mi nebyla schopná dodat výrobek který jsem objednal(Panasonic Lumix DMC-FZ8EF černý)v objednávce-poslali mi model který není určen pro český trh (bez EF)-bez českého návodu i menu(přesně tak jak kdybych to koupil ve FR)výrobek typem neodpovídá objednávce-žádal jsem o výměnu,čehož nejsou schopni tudíž jsem obj.zrušil a ihned výrobek poslal zpět (540,-)Další nešvar je smluva o bezpečném nákupu (774,-)čás…

25. 10. 2005 8:59

DKB (neregistrovaný)
15. 8. jsem si objednal a převodem zaplatil 2ks DVD přístrojů
25. 8. mi byl doručen pouze jeden a to s výrobní vadou
26. 8. odeslal jsem ho zpět do Francie (já opatrný nebyl, že jde o francouzskou firmu jsem zjistil až z adresy na zásilce :-/ )
26. 9. mi po několika urgencích vrátili peníze alespoň za nedodaný přístroj
4. 10. přišel mi e-mail, že mi s radostí oznamují výrobní vadu přístroje a přistupují k výměně
dnes je ... 25. 10. a neodpověděli mi ani na jeden dotaz o datu doručení nového…
Vitalia.cz: 9 největších mýtů o mase

9 největších mýtů o mase

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte