Hlavní navigace

Ze sídla CETINu budou byty, chytré hodinky se neprodávají, jsou tu Lidé 2.0

Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák

Největší tržby App Store jsou z Číny, Google má vlastní monitor, Konica Minolta navýší R&D investice v ČR. Výběr z velkého IT, tentokrát ve čtvrtek.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Ústřední telekomunikační budovu v Praze na Žižkově, ve které dříve sídlil Český Telecom a dnes ji obývá CETIN, který již oznámil, že se chystá stěhovat, zřejmě získá investiční skupina Penta. Deník E15 píše, že by Penta ikonický komplex zbourala a postavila zde byty. Fotky z nitra budovy najdete v našich dvou galeriích.

Zájem o chytré hodinky klesá. Podle čísel IDC se jich ve třetím kvartálu prodalo pouhých 2,7 milionu kusů, meziročně jde o pokles 50 procent. Jasnou jedničkou je Apple, i ten se ale propadl – z 3,9 milionu na 1,1 milionu. Uvidíme, co s tím udělá druhá série Apple Watch, která se ještě v tomto kvartálu nemusela zcela projevit.

Čína se stala číslem jedna mezi zeměmi co do velikosti tržeb na Apple App Store, ukazuje to analýza App Annie. Druhé Spojené státy už překonává o 15 procent. Jasné zacílení Applu na Čínu tak není překvapivé, stejně jako případné reakce akcionářů na zprávy typu, že čínský zákazník už Apple tolik „nežere“ a zajímá se i o domácí značky.

Martin Ludvík, někdejší vydavatel časopisů Excalibur a Level, o sobě dal vědět na blogu. K vidění bývá také v pražských kasinech.

Konica Minolta chce letos v Česku investovat přes 90 milionů korun do vývoje, navyšuje tak předchozí čísla. Minulý rok v Brně rozjela dvě výzkumná centra, konkrétně Laboratory Europe a Business Innovation Centre, vyšlo to na 40 milionů.

Jaromír Talíř z CZ.NIC byl jmenován jedním z vedoucích CENTR Technical Working Group. Skupina se zabývá technickými prvky provozu doménového registru a DNS infrastruktury.

Pořad Hello World od Bloombergu (psali jsme zde), který monitoruje technologické huby světa, má nové díly. Podívat se můžete na Austrálii, Anglii a Japonsko.

Libra po brexitu klesá a Microsoft na to ve Velké Británii reaguje zdražením softwaru a cloudových služeb pro firmy, od ledna o 13 až 22 procent. Koncoví zákazníci nic pocítit nemají. V Anglii už každopádně zdražovaly i další IT firmy, včetně Applu, Dellu a dalších.

Google vydal vlastní chytrou elektronickou obrazovku Jamboard. Má 55 palců, připojení přes Wi-Fi, spolupracuje s Google Drive a má sloužit jako doplněk v zasedačkách a podobně. Microsoft zase už nějakou dobu nabízí Surface Hub.

ZDNet píše o firmě Mirantis a OpenStacku. Zmiňuje se tam také koupě českého TCP Cloudu a změny v Mirantisu. Přečíst si můžete také náš rozhovor s Adamem Skotnickým.

Hewlett Packard Enterprise zase ruší vývojový tým OpenStacku, stejně jako dříve svůj public cloud. V cloudové strategii HPE je občas dost těžké se vyznat. Vývoj aktivit HPE kolem OpenStacku více spadne na SUSE.

AMD ve třetím kvartálu hlásí meziroční růst tržeb o 23 procent. Je to především díky větším prodejům GPU a mobilních APU a rovněž customizovaných SoC.

Začíná druhá sezóna seriálu Humans, nazvaná je Humans 2.0. Seriál popisuje svět, kde jsou lidem běžně k dispozici synthové – velice realističtí roboti. Řeší se dopady robotů a AI na společnost a takové ty věci kolem Asimova, zákonů robotiky a singularity. Mimochodem, vystupuje zde i postava s příjmením Capek. Hraje zde Jen z IT Crowd. A pokud ho někde seženete, podivný čínský film iGirl vypráví o třech kamarádech, kteří mají za přítelkyně roboty a učí je být lidmi.

Brand

Před pár dny volna ještě další kulturní tipy. Vychází český knižní román Jedničky a nuly od Tomáše Grombíře. Kombinuje v sobě divoký byznys 90. let a schopnosti jednoho programátora. V češtině také vychází kniha Kybernemoc od Manfreda Spitzera. To je ten pán, který vydal Digitální demenci a který dosti účelově varuje před neblahými efekty dnešního digitálního světa.

A pokud budete mít někdy čas v Londýně, zavítejte do podniku Cyberdog v Camdenu. Tento prodejce geekovského oblečení zde míchá elektronickou hudbu, roboty, neony, sci-fi a další podobné prvky. Fotit se tam nemůže, přesto pár tajně pořízených obrázků naleznete níže.

Našli jste v článku chybu?
27. 10. 2016 13:28
Ren (neregistrovaný)

Pribeh Martina Ludvika je zajimave a poucne cteni o milionari/bez­domovci, zajimalo by me, jak to jde dohromady se zminkou o kasinech...

16. 2. 2017 12:04
Borderlands 3 release date (neregistrovaný)

The Borderlands series is one of the best in the lot of action gaming. Now the third installment of the series is about to release with the addition of two new varieties of items including the laser gun and I am waiting for this game to release to check it out myself. Hope it lives up to our expectations.You can check out http://borderlands3game.com/borderlands-3-release-date/