Hlavní navigace

Ze sítě do reality

Jan Handl 5. 12. 2007

Internet je skvělý, a pokud se podaří propojit tento „svět“ s realitou, můžeme hovořit o tom, že je skutečně potřebný, důležitý a pomáhá. Prohlížení obrázků, druhý život ve virtuální realitě nebo čtení zpráv je sice fajn, ale pokud díky internetové službě dosáhnete svého i v reálném životě, je to ten Internet, který opravdu potřebujeme.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Na konferenci Czech Internet Forum 2007 promluvil kromě jiných i Michal Berg. Zdůraznil hlavní tři varianty, jak může internetový projekt vydělávat. Je to reklama, prodej zboží a zprostředkování. Velmi jednoduchá definice, hlavně poslední bod si zasluhuje pozornost. A to nejenom z pohledu financí, ale i významu pro internetové uživatele. Zprostředkování služeb, informací a nevím čeho dalšího totiž většinou přesahuje i do reálného světa.

Projekty [PPT, 1,32 MB], které Michal Berg uvedl jako své oblíbené, mají jedno společné – propojují virtuální svět sítě s životem, tím skutečným. A co víc, jsou postavené na tom, co lidé opravdu chtějí a potřebují. Pomohou uživatelům najít instalatéra, lékaře nebo fotografa, který zvládá svatební fotky na jedničku.

Nejslibnější oblast rozvoje webových služeb představují služby propojené s realitou – Youtube vám nespraví kapající kohoutek nebo bolavé zuby, uvedl Michal Berg. Nesouhlasit je skoro nemožné. Bez vtipných videosekvencí se asi všichni obejdeme, ale bez zubaře většina z nás jenom velmi těžko. Pokud nám internetové služby budou pomáhat v reálném životě, Internet se stane nepostradatelným. Pokud by měl jenom bavit a informovat, obejdeme se bez něj. Každý uvítá hledání v jízdních řádech nebo katalogu lékařů. Stejně tak pomůže internetový výpis z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku, program kina a já nevím jaké další služby ještě. Pomáhají nám v životě, šetří čas, energii, mnohdy i peníze.

MIF16

Internetová generace už neví, jaké to je hledat vlakové spojení v tlusté knize nebo na tabuli na nádraží. Řemeslníky už nehledáme v telefonním seznamu, je velmi jednoduché zjistit nejrůznější údaje a informace na Internetu. Ukázkou originálního projektu, který pomáhá a přináší přidanou hodnotu nad to, co nám Internet obvykle nabízí, je například služba sdružující příznivce spolujízdy. Ta umožňuje nabídnout volná místa v autě těm, kteří nechtějí z nějakého důvodu cestovat autobusem nebo vlakem a vlastní auto nemají. A ti, co jezdí obvykle sami, mohou sehnat spolujezdce, který jim bude dělat společnost a uhradí také část nákladů. Spolujezdec, který se díky aplikaci přidá do posádky auta, totiž platí korunu za kilometr. Řidič za zprostředkování neplatí nic, cestovat se dá po celé Evropě. Jak jednoduché, přesto chytré, elegantní a hlavně účinné. Ukázkou podobné aplikace (i když v té nejjednodušší formě) je i web nabízející seznam řidičů a cestujících z Milovic (v Respektu 49/07 na něj poukázala Karolína Vitvarová-Vránková ve článku Extrémní sport cesta do práce). Těm, kteří každý všední den míří ráno do Prahy za prací a večer zpět domů do Milovic, stačí kliknout na kontakt a dohodnout se na společné dopravě. Je to ekologické, úsporné a elegantní.

Když se podívám pár dnů zpět, těžko najdu den, kdy jsem nevyužil internetovou službu, která navazuje na realitu. Ať už je to hledání v databázi bytů nebo v programu kin. Trh nabízí nespočet možných využití pro efektivní propojení Internetu a reálného života, jen na ně přijít.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

Salmonela: Řetězce stahují milióny rizikových vajec

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?