Hlavní navigace

Zemětřesení na Haiti je pro podvodníky tématem číslo jedna

Jiří Macich ml.

Ničivé zemětřesení na Haiti zvedlo takřka celosvětovou vlnu solidarity, na které se bohužel chtějí přiživit také internetoví podvodníci. Různé bezpečnostní a analytické firmy v posledních dnech varovaly před podvody, které jsou právě se zemětřesením na Haiti spojeny. Zejména jde o různé podvodné weby, které se vydávají za charitativní stránky umožňující zaslání finančních příspěvků. Kromě toho, že zaslaný obnos putuje do kapsy podvodníkům, tak jim zároveň důvěřiví uživatelé prozrazují i…

Ničivé zemětřesení na Haiti zvedlo takřka celosvětovou vlnu solidarity, na které se bohužel chtějí přiživit také internetoví podvodníci. Různé bezpečnostní a analytické firmy v posledních dnech varovaly před podvody, které jsou právě se zemětřesením na Haiti spojeny. Zejména jde o různé podvodné weby, které se vydávají za charitativní stránky umožňující zaslání finančních příspěvků. Kromě toho, že zaslaný obnos putuje do kapsy podvodníkům, tak jim zároveň důvěřiví uživatelé prozrazují i zneužitelné informace například o platební kartě nebo přístupové údaje k platebnímu systému PayPal.

Dle očekávání se Haiti stalo i jedním z aktuálně největších témat tzv. sezónní nevyžádané pošty. Jde o tu část spamu, která reaguje na aktuální dění ve světě. Zachycené spamy lákají důvěřivé uživatele na falešné charitativní weby (včetně falešných charitativních aukcí) nebo sází na lidskou zvědavost a nabízejí aktuální informace, videa nebo fotky. Uživatel se ovšem po kliknutí na přiložený odkaz ocitne na webu, který ve skutečnosti slouží ke šíření záškodnických programů. Podle některých analytiků se podobná smršť podvodů s jedním nosným tématem objevila naposledy při úmrtí Michaela Jacksona v loňském roce.

Našli jste v článku chybu?
18. 1. 2010 15:03
stoural (neregistrovaný)
Neni to 50 tisic, ale cca 128 tisic. A mimochodem, penize do statniho rozpoctu posilame, formou všelijakých daní. To je zjištění, co? A abych se priznal, nevidim ANI JEDINY DUVOD, proc statu posilat byt o 1 Kc vice, nez musim.
23. 1. 2010 10:18
uživatel si přál zůstat v anonymitě
SOUHLAS!! Statu bych doborovolně taky nedal ani pětník navíc. Bere si víc než je zdrávo, sjíždí ty, co na něj vydělávají a nejvíc pomáhá těm, co na něj se*ou. Nepřispěl bych tím spíš, že kdybch se já dostal vlastní vinnou do dluhu tak by mi taky nikdo nepomohl a důsledky neuvažených kroků bych si nesl sám. Bohužel státní rozpočet zkazil člověk, který za něj nezodpovídá (což je taky pěkně na hlavu postavené, aby tohle bylo vůbec možné. Taky bych chtěl mít tu možnost, někomu jinému nasekat dluhy …