Hlavní navigace

Zemřel spoluzakladatel Intelu, Red Hat láme rekordy, CDN77 spouští kompresi

 Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák 24. 3. 2016

Petr Biskup končí v české IBM. Huawei vyplnil nejvíce žádostí o patenty. IBM zase nakupuje. Výběr zpráv ze světa velkého IT, před Velikonocemi ve čtvrtek.

Vždy na konci týdne připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Zemřel spoluzakladatel a bývalý šéf Intelu Andy Grove, bylo mu 79 let. Maďarskému emigrantovi byla už v minulosti diagnostikována rakovina a Parkinsonova choroba. Jeho odkaz v polovodičovém světě je zcela zásadní dodnes. Intel nadále dominuje trhu s PC a serverovými čipy. Mobilní vlna mu utekla, masivně ale investuje do nových slibných oblastí typu IoT či wearables. Skrze Intel Capital ročně vkládá stovky milionů dolarů do startupů, v Česku aktuálně drží podíl třeba v GoodData.

Red Hat se oficiálně stal první open source firmou s tržbami přes dvě miliardy dolarů. Ve fiskálním roce 2016 konkrétně utržil 2,05 miliardy dolaru a v posledním kvartálu meziročně rostl o 17 procent. Před čtyřmi lety firma, která má v Brně největší vývojové centrum na světě, jako první překonala hranici miliardy dolarů. Linux a open source už dávno mají v enterprise světě jasné postavení, nyní to vidí i Microsoft.

CDN77 Zdeňka Cendry nedávno spustila podporu HTTP/2 a nyní nasazuje také Brotli. Technologie Googlu má výrazně zlepšovat kompresi. CDN77 na blogu tvrdí, že měření ukazuje redukci velikosti dat o 25 procent (CSS, JavaScript).

Výkonný ředitel Red Hatu Jim Whitehurst.
Autor: Jan Sedlák

Výkonný ředitel Red Hatu Jim Whitehurst.

Petr Biskup, který se v IBM v Česku a na Slovensku staral o startupy (startupové programy, lanaření na SoftLayer, BlueMix a podobně), koncem března po třech letech ve funkci končí, informuje na LinkedIn.

IBM kupuje britskou firmu Optevia, částku neříká. Optevia se soustředí na integraci Microsoft Dynamics CRM pro veřejný sektor. IBM chce využít především rostoucí poptávky po nasazování cloudových verzí CRM v této oblasti. Obchod zapadne do divize IBM Global Business Services.

Google zvažuje cloudové akvizice a sepsal si list těch nejzajímavějších, píše Re/code. Konkrétně jde o Metavine, Shopify, CallidusCloud, Xactly a Namely. Všechny za sebou mají investice v milionech, někdy i vyšších desítkách milionů dolarů.

Podle World Intellectual Property Organization vyplnil čínský Huawei v roce 2015 nejvíce žádostí o patenty, konkrétně 3 898. Firma má občas stále pověst „za ty prachy dobrý“. Po obsazení Česka v rámci mobilních sítí se nyní snaží uspět i v serverech či storage, více v mém textu.

Nový šéf Cisca Chuck Robbins se do změn opřel více, než se čekalo. Nyní reorganizuje inženýrskou divizi – konkrétně vytvořil sekce Networking, Cloud Services & Platforms, Security a Applications & IoT. Všechny reportují přímo jemu. Jednu reorganizaci už v roce 2014 prováděl tehdejší šéf John Chambers. Součástí bylo i propuštění osmi tisíc lidí. Cisco má dnes 25 tisíc lidí v technické části. Robbins už dříve výrazně obměnil také nejvyšší vedení.

Cisco v Berlíně investuje 500 milionů dolarů do rozvoje chytrého města, spolupracovat budou i vládní složky. Pro Cisco je tato oblast (a IoT) důležitá (jako pro ostatní IT podniky), data se musí někudy přenášet, někde skladovat a analyzovat. U nás se rovněž rozjíždí první projekty, ten nejvíce viditelný je v Písku, kde se zase hodně angažuje Schneider Electric a tamní Technologické centrum Písek. Kolem smart city se má točit i Prague Startup Centre.

Našli jste v článku chybu?

29. 3. 2016 7:48

MK (neregistrovaný)

@autor: V článku uvádíte, že Brotli má redukovat velikost o 25%. V odkazu na blog je ale uváděno, že jde o úsporu 25% v porovnání s použítím gzip komprese. To ale v příspěvku uvedeno není, škoda.

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?