Hlavní navigace

Zítra ve dvanáct, v pavilonu D...

Jiří Peterka 9. 10. 2002

Nové ministerstvo informatiky chce přijít s přímočarou koncepcí spolupráce s privátní sférou, na principu "ty dáš korunu, já dám korunu". Pošty, které také mají přejít pod nové ministerstvo, mají sloužit i jako vstupní brána občana do "e-světa". Bude "intranet veřejné správy" podobný "školskému intranetu"?

Pondělními invexovými prezentacemi ministra Vladimíra Mlynáře se jako červená nit táhlo neustále opakované pozvání: Přijďte zítra ve 12 hodin, do pavilonu D, tam budu mluvit o koncepci svého resortu podrobněji. Opakovalo se to tolikrát, až to získalo komediální nádech. Na odpolední diskusi v rotundě se toho chytla i moderátorka Jana Bobošíková, která nakonec sama pozvala přítomné na další show Vladimíra Mlynáře, druhý den ve dvanáct, v pavilonu D.

734

Následující den (tedy včera, v úterý 8.10.2002) se zmíněná akce skutečně konala. Nicméně to, co na ní zaznělo, bylo do značné míry jen rekapitulací pondělních informací. Navíc zde padlo snad jen toto:

 • Od 1.1.2003 by měl nový resort zprovoznit své vlastní WWW stránky na adrese www.ministerstvo­informatiky.cz (pro méně psavé snad také: www.mi.cz, byť tato doména ještě má jiného vlastníka). Stávající WWW stránky Úřadu pro veřejné informační systémy (ÚVIS) prý Vladimír Mlynář „toleruje“.
 • Nedávný záměr s využitím domény gov.cz pro orgány veřejné správy, zpracovaný do podoby standardu ÚVIS, byl pozastaven. Navrhované řešení prý „není správné“.
 • Veřejných agend, u kterých chce Vladimír Mlynář dosáhnout možnosti dálkového přístupu (za čtyřleté období), má být čtvrtina, resp. 25 procent (a nikoli 20 procent, jak jsem omylem uvedl včera). Dosud však není jasné, které konkrétní agendy to budou – to se prý bude teprve rozhodovat. Ročně by se mohlo jednat o cca sedm až 10 agend. Rozhodně to ale neznamená změnu v provozovateli těchto agend, půjde jen o rozšíření způsobů, jakým jsou provozovány u svého provozovatele.
 • První vlaštovkou je rejstřík trestů. Právě projednávaná novela zákona o tomto registru má k němu umožnit dálkový přístup. To se ale má v první vlně týkat pouze úřadů (hlavně pracovníků soudů, státních zastupitelství a policie, později i živnostenských úřadů). Ministerstvo spravedlnosti jako provozovatel této agendy prý aktivně spolupracuje, vše by mohlo být realizováno ve druhé polovině příštího roku.
 • Vladimír Mlynář si hodlá zřídit jako svůj poradní sbor devítičlenné kolegium ministra, které sám nazývá „elektronickou tripartitou“. To proto, že jeho členy budou tři trojice osob: jedna doporučená sdružením SPIS (tj. zastupující podnikatele), druhá doporučená orgánem ČFIS (dosavadní České fórum pro informační společnost, tj. zastupující veřejnost) a třetí z osob vybraných samotným ministrem.
 • Podobně jako měl Karel Březina svou iniciativu PPP, hodlá i Vladimír Mlynář spolupracovat s veřejností na různých projektech. Filosofie této spolupráce by na rozdíl od původního PPP měla být velmi jednoduchá a přímočará: „ty dáš korunu, já dám korunu“. Jen nevím, kde na to Vladimír Mlynář vezme – když rozpočet jeho ministerstva bude pro příští rok někde mezi 100 a 200 miliony korun (prý je na něj v návrhu státního rozpočtu pamatováno).
 • Konkrétním příkladem mají být „masové“ dvouhodinové kurzy použití Internetu, které před časem začala organizovat Centra Internetu společnosti Intel. Náklady na vyškolení jednoho uživatele (v rozsahu dvou hodin) mají být cca 200 korun, z toho prý budoucí ministerstvo informatiky bude ochotné dát polovinu. Osobně jsem k přínosu takto krátkých kurzů značně skeptický.
 • Vladimír Mlynář také vyzval podnikatelskou veřejnost k tomu, aby uváděla na trh taková řešení, která jsou dostatečně jednoduchá. Prý „čemu nebudu rozumět já, tomu nebudou rozumět ani občané“.
 • Pošty, které by spolu s telekomunikacemi měly přejít pod nový resort informatiky, by podle představ Vladimíra Mlynáře měly sloužit (také) jako vstupy do e-světa pro občany. Například pro „dálkový přístup“ k různým agendám, kde by se mohlo využít toho, že pošty a jejich zaměstnanci pomohou nejen radou, ale třeba také ověřením totožnosti žadatele.
 • V různých „menších“ lokalitách typu vesnic by ministr Mlynář chtěl zajistit společné připojení pro více subjektů – zejména pro obecní a místní úřad, knihovnu, školu a poštu. Vzhledem k existujícím exkluzivním smlouvám na komunikační infrastrukturu veřejné správy (zkratkou KIVS), uzavřeným s Českým Telecomem, tomu asi nelze rozumět jinak než ve smyslu využití této infrastruktury. Na druhou stranu právě způsob uzavření této smlouvy Vladimír Mlynář kritizoval.
 • Pro samotnou komunikační infrastrukturu veřejné správy (KIVS) hodlá Vladimír Mlynář prosadit název „intranet veřejné správy“. To značně připomíná „školský intranet“, který byl vybudován v rámci projektu PIII SIPVZ (neformálně: Internet do škol). Ostatně, oba intranety jsou (budou) virtuálními privátními sítěmi nad společnou infrastrukturou patřící právě privatizovanému Českému Telecomu (včetně aktivních prvků). Po technické stránce to koresponduje s představou o společném připojení obecních úřadů, škol, knihoven a pošt v malých lokalitách, na druhé straně mi to ale nehraje s předchozí kritikou obou projektů ze strany ministra. Ještě aby tak někoho napadlo „uzavřít“ tento intranet a začít s jeho „řízenou komercionalizací“ – což se málem stalo v případě školského intranetu.
Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Závěrečné shrnutí Radiokomunikace 2016

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce