Hlavní navigace

Živě se odstěhovalo k CESNETu

Marek Antoš 24. 2. 1999

Při pozorování přesunů v posledním roce mám pocit, že poskytovatelé obsahu patří k nejvíce promiskuitním lidem na světe; své partnery z řad poskytovatelů připojení mění snad častěji než ponožky. Tento týden se od PVT odstěhovalo Živě a překvapivě zakotvilo u CESNETu, což je jistě jeho velký úspěch.

Vloni v prosinci jsem napsal článek o tom, že připojení PVT na Chodov, kde se tou dobou nalézala řada větších českých serverů, není zrovna ideální. Situace se zanedlouho poté alespoň na chvíli zlepšila, když jsme byli spolu s některými dalšími servery přestěhováni na Podvinný mlýn, do centra PVT.

Tou dobou bylo na Chodově už delší čas připojené i Živě, které tam vydrželo až do včerejška. Už tenkrát v prosinci však tam-tamy duněly důvěrnou zprávu, že ani kolegové z Živě nejsou s rychlostí připojení spokojeni a budou si zřejmě hledat jiné umístění. Včera se tato šeptanda proměnila v oficiálně potvrzenou realitu – Živě se přestěhovalo k CESNETu. Dosavadní server na Chodově sice ještě stojí, ale jen proto, aby přesměrovával veškeré požadavky na nové působiště, dokud se nové umístění neobjeví v DNS po celém světě.

Jen na okraj, pro Živě je to už třetí štace. Historicky nejstarším připojením brněnského Computer Pressu (ještě v době, kdy Živě neexistovalo) byl CESNET (tehdy měli tuším tři lidé na stole modem a každý zvlášť se připojoval na univerzitu, která byla tamním uzlem CESNETu). Dalším providerem byl SkyNet, v dalším období pak už na pevné lince INEC (a pro Živě, které právě v této době vzniklo, tedy vlastně IBM). Tuším zhruba před rokem a kousek pak následoval přesun k PVT, který byl podle mého soudu motivován především tím, že PVT tou dobou mělo nejlepší peering, což je pro poskytovatele obsahu velmi důležité.

Vedle výměny poskytovatele připojení doznalo Živě i několika dalších změn, byla přidána auditoria atd. Podrobný článek ke všem vylepšením napsal včera na Živě Tomáš Holčík, takže nebudu zbytečně opakovat jeho slova.

Nelze nezdůraznit, ke komu se vlastně Živě stěhuje – k CESNETu. Od tohoto poskytovatele v poslední době servery spíše odcházely „za lepším“, jak představitelé CESNETu sami přiznávají, v době nedávno minulé před rekonstrukcí sálu i změnou koncepce služeb nebyly podmínky pro poskytovatele obsahu vždy zcela ideální. Zřejmě díky tomu přišel CESNET o tak cenné zákazníky, jako je Seznam, Atlas či Akcie.cz. Je ale možné, že situace se nyní obrací a získání Živě je první jistě vítanou vlašťovkou. CESNET si může připsat malé, leč významné plus.

Stěhování Živě od PVT i mne znovu svádí k úvahám, co dál. Přesun na Mlýn sice dočasně velmi radikálně zlepšil situaci, ale v současné době už to zase není ideální – jak podle vašich dopisů, tak podle našich vlastních zkušeností i názorů kolegů, kteří mají servery pár decimetrů od toho našeho. Těžko říci, kde je chyba, osobně bych hádal problémy přímo na páteři, protože linky do NIXu má PVT velmi solidní, ale to nakonec není to nejdůležitější: přes den to zkrátka jede pomalu.

Odchod od PVT v tuto chvíli rozhodně neplánuji, zejména proto, že si vážím velmi vstřícného postoje, který k nám představitelé a pracovníci PVT mají po celou dobu od chvíle, kdy jsme o Lupě začali před rokem a půl uvažovat. Na druhou stranu je dosti pravděpodobná možnost, že vám v blízké době nabídneme zrcadlo u nějakého jiného poskytovatele připojení (obdobně jako to dělá třeba Mobil server); teď jen prozkoumat terén a zkusit najít nějaké vhodné místo. Pak už si sami budete moci vybrat, které umístění pro vás bude rychlejší.

KL_HLASOVANI

Marek Antoš


Související články a odkazy:

* PVT sviští více – a Lupa s ním
* PVT má na Chodově velké problémy
* Co se dělo u PVT?
* Co se děje u PVT?
Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce