Hlavní navigace

Zlodějem s WGA nově

Vojtěch Bednář 5. 3. 2007

Ověřování pravosti systémů Microsoft Windows dostalo s novou verzí nový stav. Počítač, respektive uživatel, může být pouze podezřelý. Vypadá to, že novinka má smysl, otázkou je ale pro koho.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Windows Genuine Advantage (WGA) Notification Tool je mnoha domácím neplatícím uživatelům Windows dobře známý otravovač života. Program ve formě aktualizace kontroluje pravost instalované kopie operačního systému a za normálních okolností je jeho přítomnost nepoznatelná. Pokud jsou Windows označeny jako nelegální, čeká majitele počítače nepříjemné překvapení v podobě otravných hlášení, kterých si nelze nevšimnout a která budí zaslouženou pozornost v širokém okolí „nelegálního stroje“. Zároveň je informace o systému poslána do Microsoftu. Co vše se výrobci Windows dozví, je neveřejné, ale nemá si smysl o tom dělat přehnané iluze.

Microsoft svůj bič na piráty již několikrát aktualizoval. Prozatím poslední verze rozšířila možné výsledky analýzy pravosti operačního systému o nový – třetí stav. Jmenuje se Ověření pravosti systému Windows nelze dokončit a vyskytuje se tam, kde dojde při ověřování k chybě. WGA v takovém případě nespustí poplach, ale upozorní uživatele na nemožnost ověření provést. Důvodem pro zavedení tohoto stavu měla být snaha uchránit od vyskakujících hlášek a zprzněného přihlašování uživatele, u kterých dojde k technickému selhání, ale kteří nejsou piráty.

Byl by to prima nápad. Kdyby v sobě nenesl jedno malé, však nepříjemné ale. Aby Microsoft do svého stěžejního nástroje na ochranu tzv. intelektuálního vlastnictví zapracoval stav, který de facto snižuje jeho účinnost, musel k tomu být donucen. Nedovedu si představit jiný donucovací prostředek než fakt, že chybné vyhodnocení počítače jako nelegálního je celkem běžným jevem. To jest, že uživatelé, kteří mají platnou kopii Windows, jsou občas svým počítačem popotahováni neprávem, a že jim to vadí.

V tom případě je ale vylepšení WGA k větší korektnosti pouze důkazem faktické impotence tohoto programu. Pro všechny verze, které Microsoft vydal, existují cracky a postupy, jak například odblokovat přístup k Windows Update, aniž by se musel agent pro oznamování pirátů instalovat. Z principu systému XP vyplývá, že takové postupy budou k dispozici vždy, a že jich uživatelé, kterých se týkají, využijí. Troufám si tvrdit, že na vlas stejné to bude i u Windows Vista, možná s nějakým časovým zpožděním nutným pro rozebrání nového systému a nahlodání jeho ochranných mechanismů.

Pokud je předchozí myšlenka správná – a kdybych o tom nebyl přesvědčen, tak se s ní nešířím – znamená to jediné: WGA je globálně na nic. Legálním uživatelům nedává žádnou hodnotu. Nelegálním, kteří jsou technicky trochu schopní nebo mají technicky zdatnější známé, nic nebere, neboť je obejdou. Nicméně existuje skupina legálních uživatelů, kteří jsou nástrojem zbytečně postihováni, protože jsou prohlášeni za nelegální, a analogicky k tomu také skupina nelegálních, které WGA neobjeví.

Aby mohlo WGA fungovat, musí být v kontaktu se servery Microsoftu. To je zatěžuje a vyžaduje zvýšené náklady. Náklady na ochranu Windows se promítají do ceny jejich vývoje, provozu technické podpory, a tudíž i konečné zákaznické ceny. Která se spolupodílí na vysoké míře pirátství.

Závěr? Microsoft by WGA aktualizoval nejlépe tím, že jej zruší. S vysokou pravděpodobností se s pirátstvím nim moc podstatného nestane, náklady klesnou o nepotřebný server a aktualizace, riziko chybných záchytů (a chybných vyhodnocení legálnosti) zmizí. Světu bude fajn.

Našli jste v článku chybu?

16. 4. 2007 2:38

Kaa_cz (neregistrovaný)
Aha, ty nic, ty muzikant, vubec jsi nepsal nic o nizkem IQ :-) ... samo sory, ten "vul" predtim je taky vul, to prehnal .. proste nemam rad vulgaritu na obou stranach, kdyz prijde misto argumentu .. a pak se neudrzim a na hruby pytel hruba zaplata :-)
jinak vazne nesouhlasim s tim, ze lidi jsou hloupi a musime se rozhodovat za ne .. to je opravdu praktika komunistickeho (a jekehokoli jineho ideologisstickeho rezimu), cehoz jsem mel dost 25 roku .. nastesti uz je to fuc .. ano, opravd…

12. 3. 2007 20:15

krakonoš (neregistrovaný)
Já už je neřeším. Včera jsem si stáhl React OS a v dohledné době ho vyzkouším. A pokud bude fungovat, zorganizuji dražbu korporátních Win XP prfi (testem WGA prošly úspěšně, dají se namontovat na dvacet PC současně a nevyžadují aktualizaci. Do instalační CD jsou integrovány SP 2 a veškeré záplaty do prsince 2006)
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře