Hlavní navigace

Žluťoučký Mr. Linx úpí dábelské kódy

Marek Antoš 11. 2. 1999

Uvedení nových možností včera oznámili provozovatelé systému výměnné reklamy Mr. Linx. Každý, kdo na svých stránkách použije nový kód, získá řadu zajímavých vymožeností. Kromě toho se mění i "tarifikace" - horní pozice pro banner budou platit za dvojnásobek dolních.

Nejprve k nadpisu, který si možná zaslouží vysvětlení. Je totiž parafrází sloganu, o jehož dnešní známosti si nejsem tak docela jist. Když ještě nebyla diakritika v českém Internetu vyřešena natolik uspokojivě jako dnes, musel si uživatel v lepším případě vybrat jedno z kódování, které mu server nabízel. A jako referenční slogan, na němž jste poznali, které kódování se vám zobrazuje správně, byla původně v gopheru a posléze i na webu uváděna překrásná větička „Příliš žluťoučký kůň úpěl dábelské ódy.“ Nu a žluťoučký Mr. Linx je a právě přišel s novými kódy, které jsou možná ďábelsky chytré. :-) Tolik na vysvětlenou.

Samotná nová verze HTML kódu přináší několik významných zlepšení. Již dříve jej řadu týdnů testovaly vybrané servery, takže jste si některých z nich možná mohli všimnout.

Největším přínosem je možnost zobrazování příslušných ALT popisků u bannerů. Tuto možnost zatím nenabízí žádný z tuzemských konkurentů Mr. Linxe a tento problém nevyřešili ani tvůrci různých renomovaných reklamních systémů, se kterými se u nás můžete na různých serverech setkat; není to totiž triviální ani zcela obecné řešení. Jak se však ukazuje, popisek pod bannerem výrazně zvyšuje jeho účinnost. Řada lidí navíc stále surfuje s vypnutými obrázky a nápis „Jsem veselá, jsem hravá, klikni si“ je určitě přiměje ke kliknutí spíše než bezpohlavní „Aplikace Mr. Linx.“

Velkou zajímavostí je i to, že pro správnou funkčnost od nynějška Mr. Linx nepotřebuje zapnuté cookies. Dříve to fungovalo (či spíše nefungovalo) tak, že když jste je měli vypnuté, Linx při případném kliku naprosto netušil, na jaký konkrétní banner vlastně klikáte a přesměroval vás proto na svoji domovskou stránku, kam jste vůbec nechtěli. To je normální stav, ono se to totiž ošetřuje dost špatně. Mr. Linx sice nyní přišel s řešením, ale pokud si dobře domýšlím, jak je to asi udělané, ani nyní to nebude muset nutně fungovat ve všech případech. Leč zlepšení to nepochybně je.

V neposlední řadě nyní nabízí Linx i statistiku refererů, tedy informaci o tom, odkud (z jakých serverů) k vám chodí vaši návštěvníci. To je samozřejmě užitečné především pro autory menších stránek, ostatní mohou tytéž informace (či spíše více informací) získat z logů svého serveru.

K velmi výrazné změně dochází u počítání kreditů. Zatímco dříve každá imprese vážila stejně, ať byla každému na očích jako jedinný banner na stránce či obložena patnácti jinými obrázky úplně dole, nyní se věc posouvá lehce lepším směrem. Za „plnou“ impresi totiž bude platit jen ta, která bude nahoře na stránce, dolní pozice Mr. Linx ohodnotí pouhou polovinou – platí to jak pro zobrazování cizích bannerů na vašem serveru, tak pro zobrazování vašeho banneru na cizích serverech.

Není mi zcela jasné, jak Mr.Linx pozná, která pozice je dolní a která horní, zvláště když řada lidí dává jeho bannery střídavě nahoru i dolů. Je sice pravda, že při registraci každý vyplňoval podíl impresí nahoře ku všem impresím, ale to nestačí. Tedy stačilo by pro statistiku impresí na vašem serveru: pokud byste měli 10 000 za den a 30 % nahoře, prohnaly by se vzorečkem a okamžitě by vyšlo 0,3*10 000 + 0,7*10000*0,5 = 6 500. Jenže nejde to v opačném směru – nemůžete někomu odečíst z jeho kreditu 3000 impresí na vašem serveru jako horních a 3500 jako dolních jen tak od oka. Jak se chtějí správci Mr. Linxe s tímto problémem porvat, by mne docela zajímalo.

Celkově nová vylepšení potvrzují, že vývoj se u Mr. Linxe nezastavil, na cestě je ještě modul Cash pro placení za protočené imprese; na něj jsem opravdu zvědav.

Marek Antoš

KL_HLASOVANI


Starší, související články:

* Mr.Lin(x) se zpožděním nových služeb
* Mr. Lin(x) k ježíškovi
* Mr. Linx znovu na scéně – znovu a úplně jinak
* Já na bráchu, brácha na mě

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Měšec.cz: 6 změn novely občanského zákoníku

6 změn novely občanského zákoníku

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce