Hlavní navigace

Změní IPv6 dnešní principy bezpečnosti?

 Autor: 29
Pavel Satrapa 6. 12. 2007

Letošní podzim byl poměrně bohatý na RFC související s IP verze 6. Částečně se jednalo o aktualizované verze starších specifikací (vyšla například revize bezstavové automatické konfigurace a objevování sousedů), částečně o zcela nové texty. Podívejme se dnes na jednu zajímavou.

Lehce depresivní RFC 4942 shrnuje bezpečnostní otázky související s přechodem na IPv6 a vzájemnou koexistencí obou protokolů.

Jedná se v podstatě o souhrn vlastností nového protokolu a souvisejících mechanismů, které by mohly způsobovat bezpečnostní problémy. Jako každý dokument podobného charakteru se nejedná zrovna o veselé čtení, jež rozhodně nedoporučují čtyři z pěti paranoiků.

Mimo jiné se v něm dočtete, že progresivní koncept rozšiřujících hlaviček představuje dost velký klacek hozený pod nohy firewallů, směrovačů a dalších zařízení, která by chtěla zkoumat obsah paketů během přepravy. Minimalizovaná pevná hlavička a přesun různých doplňkových a ne vždy využívaných informací do řetězce rozšiřujících hlaviček je sice lákavý a v praxi bude pro „normální“ datagramy slušně fungovat, ale skýtá zároveň nemalý prostor pro zneužití. Zlý odesilatel může úmyslně datagram napěchovat nejrůznějšími rozšiřujícími hlavičkami, aby zkomplikoval práci zařízením po cestě.

Například současné firewally často k posouzení přípustnosti datagramu využívají informaci o TCP či UDP portech, a tedy síťových službách. Jenže aby se k této informaci dostal v IPv6 datagramu, musí projít celý řetěz rozšiřujících hlaviček až na konec. A hned se objevuje několik nepříjemných otázek. Co když některou z použitých hlaviček nezná? Zahodit datagram? Pak ale může narušit činnost některého z nově definovaných mechanismů. Nevšímat si jí? To by mohlo znamenat narušení bezpečnosti. A co když je díky dlouhému řetězci hlaviček a použité fragmentaci hlavička transportní vrstvy odsunuta až do dalšího fragmentu?

Celkově se zdá, že firewally to budou mít v budoucím Internetu těžké. V souvislosti s IPv6 se očekává znatelný nárůst používání zabezpečeného přenosu dat mezi koncovými počítači díky IPsec. Obsah řady přenášených datagramů bude tedy zcela nedostupný. Autoři předpokládají, že pro IPv6 postupně vznikne bezpečnostní model významně odlišný od současného, kdy je typická síť chráněna na svém obvodu – její vstupní body představují firewally a/nebo NATy, které prolustrují vstupující a odcházející datagramy.

V budoucí bezpečnostní architektuře by měly hrát aktivnější roli koncové počítače. Vyvíjejí se nástroje pro zvýšení jejich důvěryhodnosti (trusted computing) i pro centrální správu bezpečnostních politik v rámci sítě a jejich distribuci koncovým strojům. Stávající hodně centralizovaný přístup by se měl proměnit na model podstatně distribuovanější. Místo pasivního spoléhání na ochranu firewallem na vstupu do místní sítě se o svou bezpečnost postará každý sám. S tím souvisí i návrat transparentnosti do sítě, který znamená na jedné straně prostor pro inovace, na straně druhé ale zvyšuje bezpečnostní rizika.

Také detekce neplech v síti bude muset přejít na jiné metody. Místo současného zkoumání obsahu paketů (které bude komplikovanější, či zcela nemožné) se nabízí analýza vzorců provozu a charakteru datových toků, tedy de facto vnějších příznaků.

Ale pokud se vrátíme od vizí zpět ke konkrétním varováním obsaženým v RFC 4942, najdeme v něm samozřejmě upozornění na možné způsoby zneužití směrovací hlavičky k obcházení různých omezujících pravidel či na možnost zneužití skupinových adres ke zjišťování zajímavých informací o „vnitřnostech“ sítě. Také ICMPv6 poskytuje zlým hochům a dívkám některé možnosti, například je lze zneužít pro výměnu informací mezi koncovou sítí a jejím okolím ve fiktivních chybových zprávách.

Samostatnou kapitolu představují útoky typ DoS či DDoS, které najdou živnou půdu v celé řadě konstrukcí – ve směrovacích hlavičkách, skupinově adresovaných ICMP zprávách či v ohlášení směrovače pro automatickou konfiguraci (útočník může ohlásit nulovou životnost pro adresní prefix, který síť používá). A ostatně i IPsec se hodí, pokud se cíl zahltí množstvím (špatně) zašifrovaných datagramů, jejichž zpracování jej zatíží podstatně víc než ty obyčejné.

Možný cíl různých útoků představují také tunely, jejichž prostřednictvím lze procházet ochrannými mechanismy. Proto je třeba důsledně testovat procházející datagramy na obou koncích. Výrazně horší situace je u tunelů automaticky navazovaných (které používá například 6to4 či Teredo), jejichž konce vznikají dynamicky, a jsou tudíž podstatně hůře kontrolovatelné.

Vzhledem k tomu, že nasazení IPv6 má stále ještě v řadě sítí charakter spíše experimentální, jejich zabezpečení mívá zhusta k dokonalosti daleko. Správci sítě se často spokojí s „ono to funguje“ a nedělají si komplikace s bezpečnostními opatřeními. Ostatně dostupné prostředky jim občas poskytují alibi, protože kvalitní implementace bezpečnostních prvků pro IPv6 stále ještě není samozřejmostí.

Zatím tento přístup celkem prochází a útoky vedené po IPv6 jsou spíše vzácností. To ale neznamená, že by k nim nedocházelo vůbec. Proto je rozhodně dobré otázku zabezpečení IPv6 nepodceňovat. Společně s autory textu bych vám doporučil publikaci IPv6 Deployment Guide [PDF, 5,49 MB], která vznikla jako nejvýznamnější výstup projektu 6NET a najdete v ní řadu informací, nejen o bezpečnosti.

Anketa

Staráte se aktivně o bezpečnost svého počítače?

Našli jste v článku chybu?

6. 12. 2007 10:50

Majklík (neregistrovaný)
Budete se divit, ale hodně sítí má už IPv6 nasazeno, ať už pro konektivitu ven nebo i kompletní interní sítě jsou na IPv6, protože jsou tak rozsáhlé, že IPv4 segment 10/8 je jim malý. A může se vám stát, že když s takovou firmou budete chtít spolupracovat, tak IPv6 budete muset zavést také nebo spolupráci nezískáte. A o koho může jít? Pokud vás napadnou velké nadnárodní zbrojařské/letecké firmy, tak myšlenka bude velmi přesná.

7. 12. 2007 9:41

YakubP (neregistrovaný)
Dobrý den,
nejsem odborník, ale pokud vím, tak dnes se část bezpečnostních útoků odehrává skrze aplikační vrstvu, kterou současné firewally nechrání?

Z toho důvodu existují tzv. aplikační firewally:

http://www.itsw.cz/files/ITSW2007_SkyNet_TNS.ppt
Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET