Hlavní navigace

Zničí Clinton Internet?

Marek Antoš 21. 9. 1998

V předvolební kampani se zvláště jeho viceprezident Al Gore rád nechával fotografovat při zapojovaní Internetových drátů v amerických základních školách. Teď se však zdá, že Internet kvůli Clintonovi spěje k záhubě - alespoň řada médií to tak prezentuje. Proč to? Starrova zpráva hltí linky - a co teprve čtyřhodinové video?

Přišel jsem onehdá domů a moje milá maminka na mne už od dveří volala s kamennou tváří: „Internet je prej úplně spadlej a zahlcenej!“ Jako pravidelný čtenář denního tisku jsem si už na podobné zprávy zvykl, takže moje první reakce nebyl ani usedavý pláč, ani šťastný výskok do stropu provázený šťastným výhozem počítače z okna a šťastným pokřikem, že jsem se konečně zbavil toho chomoutu. Ne, nic takového. Mile jsem se usmál a jal jsem se zjišťovat příčinu tohoto tvrzení, kterému pochopitelně nevěřila ani moje maminka.

Ukázalo se to být snadnějším než jsem čekal – to jen právní výbor amerického Kongresu zveřejnil na Internetu 400 stránkový výcuc z 2000 stránkové zprávy zvláštního vyšetřovatele Kennetha Starra, kterou mu poskytla velká porota, která rozhodovala o obvinění Billa Clintona z nejrůznějších zločinu (podle toho, jaká se kolem toho udělala mediální bublina, to určitě musely být nejméně zločiny proti lidskosti). A lidé nelenili a stahovali, přestože celý dokument má přes 1 MB. Zpráva je dnes roztroušena po celém Internetu a podle některých odhadů ji od jejího zveřejnění downloadovalo 7 milionů lidí – můj odhad je ještě nejméně dvojnásobný, právě díky tomu, že se živelně šíří po dalších serverech, které nejsou statistikou podchyceny. To je upřímně řečeno neuvěřitelné číslo a je nutné podotknout, že je zdaleka netvoří jen Američané. Bavil jsem se o této zprávě s několika svými kamarády, kteří sice mají přístup k Internetu, ale nijak zvlášť mu neholdují. Tuhle zprávu si ale stáhnout nelenili a pocvičili si na ní svou angličtinu v poněkud lascivních polohách (pochopitelně jazyka, aby nedošlo k mýlce).

Podle komentářů z USA zvedla Starrova zpráva mezi „masami“ či „lidem“ zájem o Internet jako takový. To je celkem pochopitelný efekt – lidi vždycky přitáhne nějaký skandál. Zajímalo by mne jen, kdy někdo o něco takového pokusí i u nás. Březen – mesíc Internet moc nezabral, Pamelin opravářský Interpol v podobě reklamy Telecomu trochu ano, ale co by teprve nastalo, kdyby se zveřejnilo, jak… Ne, čas ještě nedozrál, nechám si to pro sebe. :-) Ostatně ať si jde za vyzrazení státního tajemství v zájmu rozšíření Internetu bručet někdo jiný.

Ale zpátky k pornoStarrovi. Demokraté s republikány se v Kongresu minulý týden boxovali, zda mají po textu zprávy zveřejnit i videozáznam z výpovědi Clintona před velkou porotou. Nakonec rozhodla republikánská většina hlasů a tak je nyní na Internetu i čtyřhodinové (!) video s Clintovou zpovědí, která údajně obsahuje i okamžiky poněkud nerudných reakci z jeho strany. Zájem o toto video zřejmě nebude tak velké, jako v případě samotné zprávy, už jen proto, že čtyři hodiny vydrží na něco takového koukat málokdo a navíc to vyžaduje podstatně lepší kvalitu připojení, než samotná zpráva. No uvidíme, třeba se naopak „budou dít věci“ a konečně se naplní slova novinářů i vizionářů o tom, že Internet spěje ke krachu. Pak prostě přijdu domů a se šťastným výskokem provedu za šťastného pokřiku šťastný výhoz…

WT100

A když ne, aspoň si konečně stáhnu tu zprávu. Jsem už tu široko daleko jediný, kdo netuší, jak probíhá taková doutníková epizoda.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz