Hlavní navigace

Zničí Clinton Internet?

Marek Antoš

V předvolební kampani se zvláště jeho viceprezident Al Gore rád nechával fotografovat při zapojovaní Internetových drátů v amerických základních školách. Teď se však zdá, že Internet kvůli Clintonovi spěje k záhubě - alespoň řada médií to tak prezentuje. Proč to? Starrova zpráva hltí linky - a co teprve čtyřhodinové video?

Přišel jsem onehdá domů a moje milá maminka na mne už od dveří volala s kamennou tváří: „Internet je prej úplně spadlej a zahlcenej!“ Jako pravidelný čtenář denního tisku jsem si už na podobné zprávy zvykl, takže moje první reakce nebyl ani usedavý pláč, ani šťastný výskok do stropu provázený šťastným výhozem počítače z okna a šťastným pokřikem, že jsem se konečně zbavil toho chomoutu. Ne, nic takového. Mile jsem se usmál a jal jsem se zjišťovat příčinu tohoto tvrzení, kterému pochopitelně nevěřila ani moje maminka.

Ukázalo se to být snadnějším než jsem čekal – to jen právní výbor amerického Kongresu zveřejnil na Internetu 400 stránkový výcuc z 2000 stránkové zprávy zvláštního vyšetřovatele Kennetha Starra, kterou mu poskytla velká porota, která rozhodovala o obvinění Billa Clintona z nejrůznějších zločinu (podle toho, jaká se kolem toho udělala mediální bublina, to určitě musely být nejméně zločiny proti lidskosti). A lidé nelenili a stahovali, přestože celý dokument má přes 1 MB. Zpráva je dnes roztroušena po celém Internetu a podle některých odhadů ji od jejího zveřejnění downloadovalo 7 milionů lidí – můj odhad je ještě nejméně dvojnásobný, právě díky tomu, že se živelně šíří po dalších serverech, které nejsou statistikou podchyceny. To je upřímně řečeno neuvěřitelné číslo a je nutné podotknout, že je zdaleka netvoří jen Američané. Bavil jsem se o této zprávě s několika svými kamarády, kteří sice mají přístup k Internetu, ale nijak zvlášť mu neholdují. Tuhle zprávu si ale stáhnout nelenili a pocvičili si na ní svou angličtinu v poněkud lascivních polohách (pochopitelně jazyka, aby nedošlo k mýlce).

Podle komentářů z USA zvedla Starrova zpráva mezi „masami“ či „lidem“ zájem o Internet jako takový. To je celkem pochopitelný efekt – lidi vždycky přitáhne nějaký skandál. Zajímalo by mne jen, kdy někdo o něco takového pokusí i u nás. Březen – mesíc Internet moc nezabral, Pamelin opravářský Interpol v podobě reklamy Telecomu trochu ano, ale co by teprve nastalo, kdyby se zveřejnilo, jak… Ne, čas ještě nedozrál, nechám si to pro sebe. :-) Ostatně ať si jde za vyzrazení státního tajemství v zájmu rozšíření Internetu bručet někdo jiný.

Ale zpátky k pornoStarrovi. Demokraté s republikány se v Kongresu minulý týden boxovali, zda mají po textu zprávy zveřejnit i videozáznam z výpovědi Clintona před velkou porotou. Nakonec rozhodla republikánská většina hlasů a tak je nyní na Internetu i čtyřhodinové (!) video s Clintovou zpovědí, která údajně obsahuje i okamžiky poněkud nerudných reakci z jeho strany. Zájem o toto video zřejmě nebude tak velké, jako v případě samotné zprávy, už jen proto, že čtyři hodiny vydrží na něco takového koukat málokdo a navíc to vyžaduje podstatně lepší kvalitu připojení, než samotná zpráva. No uvidíme, třeba se naopak „budou dít věci“ a konečně se naplní slova novinářů i vizionářů o tom, že Internet spěje ke krachu. Pak prostě přijdu domů a se šťastným výskokem provedu za šťastného pokřiku šťastný výhoz…

A když ne, aspoň si konečně stáhnu tu zprávu. Jsem už tu široko daleko jediný, kdo netuší, jak probíhá taková doutníková epizoda.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Brněnský radní chce zničit kartel operátorů. Uspěje?

Brněnský radní chce zničit kartel operátorů. Uspěje?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)