Hlavní navigace

Zoznamka.sk: tisíce e-mailů volně k dispozici (aktualizováno)

Jiří Macich ml. 8. 7. 2008

Slovenský portál Azet.sk má na krku pořádný bezpečnostní skandál. E-maily uživatelů jeho seznamovací služby Zoznamka.sk bylo údajně možné získat velmi snadno, protože byly uvedeny ve skrytém poli formuláře pro odpověď na konkrétní inzerát, který navíc nedisponoval ani CAPTCHA ochranou, takže uživatelům velmi reálně hrozila záplava spamu po vložení inzerátu. Na problém upozornil blog Synopsi, kde byl též publikován jednoduchý program pro hromadné získání e-mailových adres autorů inzerátů. Celkem…

Slovenský portál Azet.sk má na krku pořádný bezpečnostní skandál. E-maily uživatelů jeho seznamovací služby Zoznamka.sk bylo údajně možné získat velmi snadno, protože byly uvedeny ve skrytém poli formuláře pro odpověď na konkrétní inzerát, který navíc nedisponoval ani CAPTCHA ochranou, takže uživatelům velmi reálně hrozila záplava spamu po vložení inzerátu. Na problém upozornil blog Synopsi, kde byl též publikován jednoduchý program pro hromadné získání e-mailových adres autorů inzerátů. Celkem takto zájemce mohl velmi jednoduše získat seznam čítající přes 900 000 adres včetně e-mailů pracovníků slovenské státní správy. Seznam adres by se dal využít kromě spamování také k phishingové­mu útoku.

Vyjádření portálu Azet.sk sice ještě nemáme k dispozici, ovšem problém byl alespoň prozatím zřejmě opraven, protože adresy už tímto způsobem nelze získat a u formulářů pro zaslání odpovědi se objevila CAPTCHA. Blog Synopsi už dříve upozornil na další bezpečnostní chybu služeb portálu Azet.sk, kdy bylo možné dostat se k soukromým videím nahraným na jeho novou službu Videoalbumy.sk.

Aktualizováno (11:48): Do systémov spoločnosti Azet.sk sa nepodarilo týmto útokom vniknúť. Práca s e-mailovými adresami bola takýmto spôsobom navrhnutá a naprogramovaná, uvádí Azet.sk ve svém oficiálním prohlášení. E-mailový kontakt pri pridávaní inzerátu je kontaktný a Azet.sk sa nezaväzuje, že ho nezverejní. Nicméně služba je koncipovaná tak, že běžný uživatel při reakci na inzerát vidí pouze formulář a nepracuje s e-mailovou adresou autora či autorky inzerátu (nezná ji), z čehož lze vcelku logicky nabýt dojmu, že e-mailové adresy jsou chráněné.

MIF16

Azet.sk i přes nasazení změn odmítá přiznat bezpečnostní pochybení. Popísaný postup vyťahovania adries z HTML kódu webových stránok je vo svete bežne používaný spamermi, ktorí takto získavajú e-mailové adresy a ďalej ich zneužívajú. Nejedná sa teda priamo o bezpečnostnú chybu stránky Zoznamka.azet.sk. Naopak reaguje na článek z blogu Synopsi, který na věc upozornil: Otázne je zverejnenie emailových kontaktov a vraj s nimi súvisiacimi inzerátmi na blogu synopsi, kde nie je možné reálne preukázať väzbu a môže ísť o vážne ohováranie a poškodzovanie mena dotknutých osôb.

Aktualizováno (17:20): Rastislav Turek, autor blogu Synopsi, který na problém upozornil a vydal utilitku pro získání seznamu e-mailových adres, vysvětluje své důvody takto: Preco som zvolil takyto postup? Pretoze som sa niekolkokrat pokusal upozornovat azet na ich chyby a ich arogancia nema medze. Absolutne ich to nezaujimalo, nemali najmensiu snahu tieto chyby odstranovat. Vydanie softveru bola jedina moznost ako ich donutit k okamzitej akcii.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Vitalia.cz: Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Léčba Alzheimera začíná pozdě, říká profesorka

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu